Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha áfakörös egyéni vállalkozó...

Ha áfakörös egyéni vállalkozó vagyok, akkor tudok visszaigényelni áfát így is?

Figyelt kérdés

2 éve vagyok egyéni vállalkozó és ahogy terveztem, csak külföldi ügyfeleim vannak (eu-n belül/kívül cégek/magánszemélyek). Ezek közül csak az eu-s magánszemélyeknek kell áfával számláznom a szolgáltatásom, nekik is a célország áfájával amit utána a MOSS-ban fizetek be negyedévente. Ez ugye abszolút nem érinti a magyar áfatörvényt, illetve csak annyiban, hogy nullás bevallásokat kell készítenem (pontosabban a könyvelőmnek).


Felmerül bennem a kérdés, hogyha áfakörös lennék, akkor ha veszek egy új számítógépet a munkámhoz annak az áfáját visszaigényelhetem? Vagy miért éri meg áfakörösnek lenni? Az én külföldi ügyleteim sem pozitív sem negatív irányban nem befolyásolja ez természetesen, de a beszerzéseim (leginkább a munkaeszközöm, úgy mint számítógép, winchesterek, stb.) úgy gondolom, hogy igen.



2018. jún. 11. 17:41
 1/5 anonim ***** válasza:
Igen, igényelhetsz. Á.f.a. kör akkor éri meg ha a költségeid is ( pl. ugyanúgy el lehet számolni telefonszamlat is, de adott edeteben még akár az autó fenntartasi es szerviz ktge közül a dizel áfáját is ) afasak.
2018. jún. 11. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
34%

Afasan több a bevételed, mintha nettó aron adnal és nem számolnál el költséget, de áfát is fizetned kell.Ez viszont csökkenthető a beszerzesi arak és koltsegek afaival.

Nekem pl. most fizetni kellene 350.000 áfát, de mivel afasan veszek használt dizel kishaszongepjarmuvet az a 350.000 megmarad a zsebembe utána meg az üzemanyag áfája is a jelenlegi benzines helyett.igy jövedelmezőbb lesz ugyanaz a bevételi forrás. Vagy pl ha megépítem a teraszt wstnem csak elvitelre adom a kajákat, akkor az alapanyag áfája 18-27% visszaigényelhető mig ahelybem fogyasztásra csak 5% áfát kell szamitanom.Majdnem olyan mintha nettó áron adnám és nem kellene áfát fizetnem de még vissza is kapok áfát a beszerzésekből. Ha ugyanannyiért adom mint eddig 27%-al akkor meg 22%-al több marad a jelenlegihez képest a zsebembe az eladások után.

2018. jún. 11. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha EU-n belüli és kívüli cégek is ügyfeleid (vagyis adóalanyok, EU esetében közösségi adószámmal), akkor még alanyi mentes esetben is igényelhetsz vissza áfát, de csak arányosan, illetve azokét a költségekét, amik azokkal az ügyfelekkel szemben merültek fel.

Ugyanis az alanyi mentesség csak a belföldön teljesülő ügyletekre vonatkozik. Ha a vevő külföldi adóalany, akkor már nincs semmi jelentősége, hogy belföldön egyébként alanyi mentes vagy. (És ezek a bevételek nem is számítanak bele az AAM 8 milliójába)

2018. jún. 12. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Így igaz, pont ezt akartam leírni, kicsit bonyolultabban.

Költségem egyébként tényleg nincs semmi, főleg nem az ügyfelekkel. Viszont szeretném lecserélni a munkaeszközeim (számítógép főleg, szoftverek) ahhoz pedig jó lenne, ha vissza tudnám igényelni az áfát majd. Ha jól tudom, csak jövőre lehetek már áfás, igaz?

2018. jún. 12. 01:00
 5/5 anonim ***** válasza:

Sőt, véleményem szerint a MOSS rendszerben magánszemélyeknek számlázott ügyletekkel szembeni beszerzések áfáját is visszaigényelheted.

(Egyedül amivel szemben nem érvényesíthetsz áfalevonást, azok az ügyletek, amik belföldön teljesültek, vagyis ahol AAM számlát vagy nyugtát állítottál ki. Mert csak ezekre vonatkozik az alanyi adómentesség.

Vagyis annak ellenére, hogy alanyi mentes vagy, mivel csak külföldön teljesülő ügyleteid vannak, gyakorlatilag minden beszerzés oldali áfát visszaigényelhetsz. Ha van magyar ügyfeled is, akkor viszont arányosítani kell)


Áfa tv:

121. § Az előzetesen felszámított adó levonásának joga megilleti az adóalanyt akkor is, ha a terméket, szolgáltatást


a) * olyan termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, amelynek teljesítési helye külföld, de amelyet, ha belföldön teljesítene, adólevonásra jogosító termékértékesítésének, szolgáltatásnyújtásának minősülne;

2018. jún. 12. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!