Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » KATA - termékgyártás, termékér...

KATA - termékgyártás, termékértékesítés magas hozzáadott értékkel. Ki minősül személyes közreműködőnek, kit kell bejelenteni, mit kell utánuk fizetni?

Figyelt kérdés

Van egy termék ötletem, magas hozzáadott értékkel.

KATÁSként alanyi ÁFA mentesen szeretném végezni, mert:

- évi 8MFt-ot nem haladná meg a bevétel.

- kevés költséggel, magas hozzáadott értékkel előállított termékről van szó.


A kérdés:

"Egyedül" csinálom, viszont mások közreműködésével, és az erre vonatkozó részeit nem értem a leírásoknak.


Ha én megrendelek egy szolgáltatást a termékemmel kapcsolatban (pl.: 3D-nyomtatás egy cégtől, vagy festés, amit egy magánszemély ismerősöm csinálna, vagy pl. 3D rajzolás, amit szintén egy magánszemély ismerősöm csinálna), de magát a terméket én állítom össze, akkor ebben az esetben a velem és a termékemmel kapcsolatban állókat be kell jelentenem az adóhatóságnak? Aki magánszemély, annak megbízási díjat kéne fizessek? Vagy esetleg járulékot utána? Hogy tudják ezt vizsgálni? Tudják-e bizonyítani, hogy egy adott munkafázist nem én csináltam a terméken? Mit takar, hogy igazolatlan áru? Ha én állítom össze a termékemet, akkor az anyagok eredetét kell bizonyítanom? Az alapanyagok beszállítója, vagyis a cégek, akiktől alapanyagot szerzek be (fém, festék, műanyag, stb..) ezek is közreműködők?


A segítséget előre is köszönöm!!


2018. júl. 4. 15:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha terméket árulsz, ugye igazolnod kell az eredetét egy esetleges ellenőrzés során. Ha van beszállítód, aki 3d nyomtatást csinál, ő ad róla számlát, te elrakod a számlát. Ugyanez igaz az alapanyagokra is. Költségként ugyan nem tudod elszámolni, de ezzel már is igazoltad az eredetét.

Ha nem másik vállalkozástól veszel valamit, hanem magánszemélytől, azt is tudni kell igazolni.

Szolgáltatásnál kicsit más a helyzet (tervezés, rajzolás), hiszen ott többféle jogviszony is fennállhat: pl. ő is vállalkozó, vagy megbízással csinálja, vagy alkalmazottként (de akkor te biztosítod az eszközöket és fix bért fizetsz) stb, mindegyiknél más az adózás mikéntje. (Vagy azt mondod, hogy te magad csináltad a rajzolást és "zsebből" fizeted ki a rajzolót. Nyilván ez a kevésbé tiszta út. Viszont ez ugye kívülről nem igazán látszik.)

2018. júl. 5. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Teháta beszállítót, akitől az anyag van, azt nem kell bejelentsem, minta tevékenységemben közreműködőt?


Mi a helyzet azzal, akit megbízok, hogy bizonyos tevékenységet végezzen el helyettem, pl. a festés, ő erről ad nekem számlát, ez oké, viszont akkor őt ha jól értem már be kell jelentenem, mint általam megbízottat vagy foglalkoztatottat? A számla összege alapján járulékot kell fizessek utána? Vagy csak szimplán megcsinálha nekem és azt mondom, hogy én csináltam? Ezt mennyire ellenőrzik?

2018. júl. 5. 09:10
 3/3 anonim ***** válasza:

Bejelenteni az alkalmazottat kell, illetve a megbízottat akkor, ha az időarányos bére eléri a minimálbér 30%-át. De az ilyet már egy könyvelő el tudja intézni.

A beszállító cég, alvállalkozó embereinek bejelentése a beszállító, alvállalkozó feladata, az nem tartozik rád.

2018. júl. 5. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!