Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 19 éves vagyok és egyszerűsíte...

19 éves vagyok és egyszerűsített munkaszerződéssel segédmunkásként dolgozom 1000Ft órabérrel. Kell-e bevallanom az adót vagy nem? Mert a fizetéspapíron nics adó levonás.

Figyelt kérdés
19 éves vagyok és dolgozok egy helyen, de nem folyamatosan hanem mindig új szerződést kell írni, mert ez elvileg alkalmi munka, és ilyen egyszerűsített munkaszerződést kell kitölteni mindig. Munkakörnek segédmunkás van beirva, és 1000Ft, -t keresek óránként. Megjött a fizetés papírom amin semmilyen adó nincs feltűntetve és fogalmam sincs, hogy az adóval kapcsolatban mi a teendő? Hallottam már azt is hogy egyszerűsített munkaszerződésnél nem kell adózni azaz majd nem kell bevallani az adóhivatalnak de vannak valami kikötései elvileg és nem tudom mit tegyek. Ez az első ilyen munkám, és a főnökség sem tudja kell e adóznom. Szóval még egyszer 19 éves vagyok és egyszerűsített munkaszerződéssel segédmunkásként dolgozom 1000Ft órabérrel. Kell-e bevallanom az adót vagy nem? Mert a fizetéspapíron nics adó levonás.

2018. júl. 12. 21:22
 1/4 anonim ***** válasza:
tb-t kell fizetned.
2018. júl. 12. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
88%

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén a kifizető (munkáltató) nem von le adóelőleget év közben.


Ezt azért teszi, mert az EFO-ból származó jövedelemnek van egy éves keretösszege, ami után nem kell SZJA-t fizetni.


Mivel éves keretösszegről beszélünk, ezért csak év végén derül ki, hogy az ténylegesen mennyi lesz. Meghaladod, vagy sem ezt az összeget.


Ha meghaladod, akkor a meghaladt összeg után utólag meg kell fizetned (Neked) az adót, és a bevallásban is szerepeltetned kell.

Ha nem haladod meg, akkor nincs semmi dolgod, bevallást sem kell készítened.


Tehát aggódnod nem kell, csak eltenned a EFO kifizetésével kapcsolatos igazolást a bevallásig.


A mentesített keretösszeg kiszámítása:

A foglalkoztatás naptári napjai száma és az adóév első napján hatályos kötelező legkisebb munkabér, vagy – ha alapbérként, illetve teljesítménybérként legalább a garantált bérminimum 87 %-a jár – a garantált bérminimum napibérként meghatározott összeg 130 százalékának szorzata.


Jelenleg 8.255,- Ft/nap az az összeg, ami "mentes" (segédmunka esetén).


Az EFO-s napjaidat megszorzod ezzel az összeggel év végén, és kapsz egy számot. Ha a EFO-ként kapott éves összeged azt meghaladja, akkor az a rész, amellyel meghaladta, adóköteles, bevallod, megfizeted utána a 15 % SZJA-t. Ha nem haladja meg, akkor nem kell bevallanod, és fizetnivalód sem lesz.


Az adózás független attól, hogy hány éves vagy. Én több kisiskolásnak készítettem már bevallást az életem során. :)


Viszont az tudnod kell, hogy az ilyen jellegű munkavégzéssel nem vagy "biztosított", tehát fizetned kell magad után az egészségügyi szolgáltatási járulékot, ha más jogcímen nem mentesülsz alóla.


Ha nappali hallgatói jogviszonyod van, és úgy dolgozol, akkor nem kell fizetned az eü. szolg. járulékot.

2018. júl. 13. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen K a segítséget, nagyon hasznos volt!
2018. júl. 13. 08:36
 4/4 A kérdező kommentje:
*köszönöm (lemaradt)
2018. júl. 13. 08:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!