Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Alanyi adómentes, nem KATÁ-s...

Alanyi adómentes, nem KATÁ-s (tételes? ) egyéni vállalkozó adózásában szeretnék segítséget kérni.

Figyelt kérdés

Egyéni vállalkozóit szeretnék kiváltani, mert fő állásom mellett lesznek bevételeim mellékállású munkákból. A szakma: szoftverfejlesztés.


Mivel nem lehet tudni, hogy mellékjövedelmem minden hónapban lesz-e, ezért azon gondolkodtam, hogy nem KATÁS, alanyi adómentes egyéni vállalkozóként kezdeném el.


Viszont nem tiszta, hogy az adózás hogyan megy. A KATÁ-s mellékállásban 25000 forintot kell befizetni havonta és 8 millió forintig szabadon felhasználható az ezen kívül megmaradt összeg.


Példa: Ha van 200. 000 Forint bevételem, akkor KATÁ-ban marad nekem 175. 000 Forint (ha jól értelmeztem).


Ez alanyi adómentes tételes bevallás (heti 36 órát elérő munka mellett) esetén hogy megy?

Valaki esetleg egy rövid levezetéssel tudna segíteni nekem, hogy milyen járulék hány %-ban vesz el az bevételemből 200. 000 Forint esetén?


Tervezek nyitni egy vállalkozói start számlát, amiről átutalással szeretném a személyes számlámra átvezetni a leadózott összeg után maradt pénzösszeget vállalkozói kivétként. (Ezt így szabad? Továbbá alanyi adómentesként kell még SZJA 15%-ot is vallanom? )



2018. aug. 1. 12:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Mivel van munkahelyed, így járulékot nem kell fizetned. Nem tudom neked pontosan levezetni, de úgy kalkulálj, hogy a bevételednek kb. a felét el fogja vinni az adó. 100%, hogy jobban jársz a Katával.


"Példa: Ha van 200. 000 Forint bevételem, akkor KATÁ-ban marad nekem 175. 000 Forint (ha jól értelmeztem)." - igen, jól értelmezted.


De szoftverfejlesztőként szerintem simán meg kéne annyit keresned, hogy bele se férj a Katába...havi 1 milla simán alap sztem ebben a szakmában, de inkább több...


"Tervezek nyitni egy vállalkozói start számlát, amiről átutalással szeretném a személyes számlámra átvezetni a leadózott összeg után maradt pénzösszeget vállalkozói kivétként. (Ezt így szabad? Továbbá alanyi adómentesként kell még SZJA 15%-ot is vallanom? )"


A pénzt simán kiveheted a számládról, azt csinálsz vele, amit akarsz. De nem érdemes e-v-ként vállalkozói számlát nyitnod, mivel nem kötelező. Nekem vagy havi 10.000-be kerül a ro hadt vállalkozói számla, mivel Bt-m van, sajnos kötelező, de neked nem az, lakossági számla tökéletes. Esetleg, ha nem akarod keverni a céges és a privát pénzügyeidet, akkor nyiss külön számlát a céges ügyeknek, de ne vállalkozóit, hanem lakosságit, sokkal olcsóbb lesz.

2018. aug. 1. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"A pénzt simán kiveheted a számládról, azt csinálsz vele, amit akarsz"


Na ezért nem kéne a gyakorin kérni tanácsot ilyen dolgokban, mert ez egy súlyos félretájékoztatás.


Kérdező, ne sajnáld a pénzt egy könyvelőre legalább egy konzultáció erejéig, ő mindent részletesen el fog magyarázni, mi hogyan éri meg neked. Addig is annyit mondhatok, hogy:

1.- a tételes költségelszámolásnál nem akkor és arra veszed ki a pénzt, amikor csak akarod

2. szerintem a KATA-val lényegesen jobban jársz, sokkal egyszerűbb az életed vele, nem kell havi adóbevallást csinálnod, minden hónapban rohangálni a könyvelőhöz a bevétel-kiadás papírokkal, egyszerűen csak elutalod a 25 ezret és élvezed az életet :-) (na jó, van iparúzési adó, stb is)

KATA-s vállalkozóként, alanyi adómentesként ráadásul nem kötelező vállalkozói számlát vezetned és annál tényleg akkor veszed ki a pénzt, amikor csak akarod :-)

A tételes költségelszámolásnál baromi sok pénz a számlavezetés + átutalgatás a saját számlára.

2018. aug. 1. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"De nem érdemes e-v-ként vállalkozói számlát nyitnod, mivel nem kötelező. "


Mindenképp lakossági számlát nyiss, tized annyiba kerülnek a banki költségek és ugyanaz.

2018. aug. 1. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!