Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A NAV ügyfélszolgálaton a...

A NAV ügyfélszolgálaton a munkaviszonyom mely adatait ellenőrizhetem? Bér bejelentés TB munkaidő és még?

Figyelt kérdés

Előre bocsátom ne azzal kezdjük a választ h ügyfélkapu.... nem érdekel az ügyfélkapu!

Tehát.

Ha bemegyek egy NAV ügyfélszolgálatra mit tudok ellenőrizni a munkaviszonyommal kapcsolatosan?


Ezeket?

Be vagyok-e jelentve? Ki a bejelentő cég?

Mennyi munkaidőre vagyok bejelentve? Főállás 8 órás vagy részállás 4 órás?

Fizetik-e a járulékokat?

Fizetik-e a TB-t?

Mekkora bérre vagyok bejelentve?

Egyéb még mi?



És végül a fő kérdés: a NAVnál egyből kiderül ha NETÁN a munkáltatóm a szerződéssel ellentétben csak minbérre jelentett be?


2018. aug. 9. 18:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
80%

"Be vagyok-e jelentve? Ki a bejelentő cég?" Igen.


"Mennyi munkaidőre vagyok bejelentve? Főállás 8 órás vagy részállás 4 órás?" Ezt is igen, de nem csak 8 és 4 órás lehetőség van.


"Fizetik-e a járulékokat?" Azt, hogy mennyi bért vall be utánad havi szinten, meg tudnák mondani. Azt, hogy ezt ténylegesen fizeti-e a cég, már nem fogják megmondani, mert az a cég tartozása, és nem feltétlenül rád tartozik.


"Fizetik-e a TB-t?" Ezt nem lehet értelmezni, egészségbiztosítási járulék van, de ahhoz lásd az előző pontot.


"Mekkora bérre vagyok bejelentve?" A bejelentésben nem szerepel bér, azt havi szinten vallják be, lásd kettővel ezelőtti pontot.


"Egyéb még mi?" FEOR kód, biztosítási jogviszony kezdete, más lényegeset nem nagyon lehet ezen kívül.

2018. aug. 9. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%

Az egyetlen mós, hogy tudd, hogy valóban fizetik a járulékaidat, az az, hogy a TB kártyád alapján a jogviszonyod fenn áll-e.


Ezzel az egyel tudod ellenőrizni. Ha a kártyád piros a dokinál, akkor nem fizetnek utánad.

2018. aug. 9. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Utolsó "butaságokat" ír.


A bruttó bérből levont járulék a cég tartozása, nem a dolgozóé, ha nem fizeti be a cég.

Innentől kezdve arról, hogy fizeti-e a cég a saját tartozását, nem ad felvilágosítást egyetlen dolgozónak sem a NAV.


A dokinál a "piros" lámpa akkor világít, ha a dolgozó nincs bejelentve, mint biztosított, és más módon nem mentesül az eü. szolgáltatási járulék fizetése alól.

Tehát ennek sincs semmi köze ahhoz, hogy fizeti-e a cég a járulékokat a NAV-nak, vagy sem.


Többször el lett mondva, onnantól kezdve, hogy a cég levonja a bruttó bérből a járulékokat, adókat, készfizető kezesként felel érte, tehát ha nem fizeti tovább az államnak, akkor az a cég tartozása, nem pedig a dolgozóé. Pontosan ezért a cégen fogják behajtani, nem pedig a dolgozón. A dolgozót ezért hátrány nem érheti, tehát kap táppénzt, ellátja az orvos, stb.


"Mekkora bérre vagyok bejelentve"


Bért bejelentéskor nem kell közölni. A számfejtett és Neked kifizetett bért minden hónapot követő 12-ig bevall a cég az adóhatóságnak minden dolgozójáról. Ezeket a "bevallásokat" látod az ügyfélkapudon is. De csak azt, ami Rólad szól.

2018. aug. 10. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

"A számfejtett és Neked kifizetett bért minden hónapot követő 12-ig bevall a cég az adóhatóságnak minden dolgozójáról. "



tehát akkor az mindenképp kiderül ha a szerződéssel és a valósan kifizetett bérrel ellentétben csak minimálbéresként futtat engem a nav felé?

2018. aug. 10. 08:44
 5/11 anonim ***** válasza:

" ha a szerződéssel és a valósan kifizetett bérrel ellentétben"


Ez kicsit ellentmondásos. A cég azt vallja be, amit számfejtett Neked bérként. Ez eltérhet a szerződésben foglaltaktól. Például, ha többet fizet, mint a szerződés szerinti béred, vagy jutalmat adott, vagy táppénzen vagy, azért kevesebb a béred, stb.


Ha hivatalosan fizet, akkor a számfejtett bér és a bevallott bér között nem lehet eltérés. Ha nem hivatalosan fizet, akkor lehet, és az ki is bukik.

2018. aug. 11. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

"Ha hivatalosan fizet, akkor a számfejtett bér és a bevallott bér között nem lehet eltérés"


Az mit jelent hogy "hivataélosan" fizet? Nem értem.

Van egy munkaszerződésem benne a bérem 250 btto az kb 170 nettó. Megkapom a 170 nettót utalva havonta.


De a nav felé meg azt jelenti (esetleg....) hogy csak minbért keresek és azt jelenti, a btto 140-et.

Akkor ez így mi?

2018. aug. 11. 08:55
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

A hivatalos annyit jelent, hogy nem feketén, vagy szürkén foglalkoztat.


A fekete foglalkoztatás azt jelenti, hogy semmi nem hivatalos, ami a foglalkoztatással kapcsolatos, a bér nem adózik, járulékozik, a dolgozó nincs bejelentve, mint munkaviszonyos, nem megy be utána havonta bevallás, stb.


A szürke foglakoztatás annyit jelent, hogy a szerződés szerinti bérét megkapja, a hozzá tartozó dolgok hivatalosan, szabályosan mennek, de azon felül még "zsebbe" kap bért.


Drága Bogár!

Mit nem értesz még mindig?

A munkáltató a bér számfejtéséről a dolgozónak köteles kimutatást adni, amely alapján a dolgozó azt tudja ellenőrizni, és ha valami gondja van, tudja jelezni a munkáltató felé. A bérszámfejtés az alapja a havi bevallás elkészítésének is. Tehát azok az adatok mennek be az adóhatósághoz is havonta, ami a bérlapodon szerepel.


Mint írtam, ez nem mindig egyezik a szerződésben szereplő bérrel, hiszen sok minden befolyásolja akár lefelé, akár felfelé.

Ha keresőképtelen vagy, már kevesebb lehet - teljesen hivatalosan - a béred, mint ami a szerződésben szerepel. Ha jutalmat kapsz, akkor logikusan több a béred, mint ami a szerződésben szerepel. Akkor is több, ha végkielégítést kapsz például. Ez még nem jelenti azt, hogy probléma van a céggel, hiszen ezek a "csökkenések", vagy "növekedések" jogszabály szerint működnek.

A bérlapon szereplő összeg a hivatalos béred. A munkaszerződésen szereplő bért meg kell, hogy kapd, kivéve a fent említett (és azon kívül még sok más alapján) csökkent vagy növekedett bért.


Tehát nem a szerződésed szerinti bért vallja be a cég havonta, hanem azt, amit bérszámfejtéskor kiszámolt.

Ha Neked havi fix béred van, ami mondjuk 230 ezer forint, és nincs semmi élethelyzet, amit ezt lefelé, vagy felfelé befolyásolná teljesen törvényesen, akkor egyértelmű, hogy ezt vallja be a cég a havi bevallásában. De ha van valami, ami ennek az összegét befolyásolja (például igazolatlan távollét, amire nem jár bérezés), akkor aszerint számfejti a béred, és a havi számfejtett béred eltér majd a szerződésben szerepelttől, és az eltért összeget fogja a cég a havi bevallásban szerepeltetni.


Remélem, érted már, mert jobban nem tudom körülírni... :)

2018. aug. 12. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

"Remélem, érted már, mert jobban nem tudom körülírni... :)"


Egyáltalán nem értem amit írsz illetve ÉRTEM de TE NEM ÉRTED amit ÉN ÍROK!!


Na akkor nézzük.


Ami a havi bérlapomon szerepel..... bakker, 2005 óta dolgozom itt. 2007bne láttam utoljára bérlapot.... 11 ÉVE itt élő ember nem látott bérlapot. Na akkor??

Milyen bérlap? MOts akkor jön az hogy hazduok troll vagyok.... oké oké hallottam már, mást kérek.



Valamint.

Azt se bírod felfogni úgy tűnik, hogy nem arról van szó, hogy keresek pl btto 150-et és emellett kapok zsebbe +100-at, de a bevallásban értelemszerűen csak a btto 150 szerepel. Nem erről van szó!!!


Hanem arról hogy szerződés szerint keresek btto 250-et (annyit!!!!!) ehhez képest a nav felé jelentik a szerződéses és szabályos bért, de a valóságban meg kapok kézbe 110-et.... (mennyi is a 250 btto nettója? 170....)


És hol az a 70 amit szerződés szerint meg klne kapnom? Na hol? hát annak az embernek a zsebében van aki a bért adja.. hol máshol lenne.


És akor oda jutunk hogy én a nav szerint keresek 250 btto/170 nettót eszerint adózok de közben meg csak 110-et keresek mert a többit a főnököm ELLOPJA!!!!!!


NA ÍGY MÁR ÉRTHETŐ? VAGY MÉG ÍGY SE?

2018. aug. 12. 09:18
 9/11 anonim ***** válasza:

Igen, így már érthető. Ettől függetlenül jó lenne, ha nem húznád fel magad, mert pontos választ akkor tudunk adni, ha minden információt szolgáltatsz hozzá. Már bocsi, de ezt nem tetted meg...


Amit leírtam, fenntartom.


Elég későn kapsz észbe. :)

Ha eddig ez nem zavart, akkor most hirtelen mi történt, hogy sérelmesnek érzed azt, amit a cég művelt eddig is?


A bér hiánytalan átvételét a dolgozónak alá kell írnia, ha nem bankszámlára utalással kapja.

Ha a bér hiányos, akkor jelezni kell a munkáltatónak. Ha erre nem reagál, akkor panaszt tehetsz a kormányhivatalokban található munkaügyi hatóságnál.


Egyébként is a bér nem fizetése, vagy nem a szerződésnek megfelelő elszámolása, fizetése jogalap egy azonnali hatályú felmondáshoz. De ezzel csak módjával, mert szankciói vannak valamelyik fél részére.


Ez minden, amit tehetsz hivatalos úton.

2018. aug. 13. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

... privát üzenetben pedig hülyézd a tudod kicsodádat kedves kérdező!


Azért, mert Te egy balek vagy, és valaki próbál segíteni, még nem kell fikázni. Inkább köszönet járna érte, pláne, hogy pontos információkat nem adsz meg ahhoz, hogy pontos válaszokat kaphass.


Tehát, remélem tudod, hogy ki itt a hülye kettőnk közül?

2018. aug. 13. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!