Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Első házasok adókedvezménye,...

Első házasok adókedvezménye, illetve családi adókedvezmény igénylésének mi a menete?

Figyelt kérdés

Idén augusztusban házasodtunk össze a párommal, októberre pedig várjuk első babánkat. A párom dolgozik, én nem, és az előző 12 hónapban sem volt munkaviszonyom. A kérdésem az lenne, hogy hogyan történik az első házasok, illetve a családi adókedvezmény igénylése (gondolom, ezt a párom igényelheti, hiszen neki van munkaviszonya), milyen sorrendben kell beadni a papírokat, egyáltalán mely nyomtatványokat kell kitölteni hozzá?

Ezen kívül pedig érdeklődnék még arról is, hogy a GYES (vagy GYED, nem is tudom, mi a különbség közöttük) szintén milyen formában igényelhető, ezt megtehetem-e én, vagy feltétel-e hozzá a munkaviszony?

Köszönöm előre is a segítséget! :)



2018. szept. 11. 08:49
 1/3 anonim ***** válasza:

Gyedet biztosan nem fogsz kapni, mert nem dolgoztál, azt munkabér után kapnád, de az neked nem volt.


Minden egyebet a "gyes igénylése" google találat elmagyaráz.


Valamint a google kiadja a másik kérdésre is a részletes választ. Olvassátok el.

2018. szept. 11. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

GYED-re nem vagy jogosult, mivel nincs munkaviszonyod, és valószínűleg a szülés idején sem lesz.


GYES alanyai jogon jár, havi 28.500,- Ft, amiből 10 % nyugdíjjárulékot vonnak. Mivel nem SZJA-köteles, ezért a GYES-sel szemben nem tudod sem a családi, sem az első házasok kedvezményét érvényesíteni.

Csak a párod jöhet szóban ilyen szinten. Oda kell leadnia egy nyilatkozatot ezekről, ahonnan jövedelmet szerez, ha már év közben érvényesíteni akarjátok a kedvezményt. Ha nem, akkor év végén visszamenőleg utólag is van rá lehetőségetek az adóbevallásban. A munkahelye segít a nyilatkoztatásban.

2018. szept. 12. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Jól írja az előző. Első házasok kedvezmény szeptember hónapra jár először ha augusztusban volt az esküvő. 24 hónapon át havi 5000.


A családi adókedvezmény pedig a magzat 91 napos korától jár, tehát arra a hónapra már jár amikor ezt eléri. Ha októberben születik akkor már hónapok óta kaphatnád ha dolgoznál. Párod csak az esküvő után, tehát augusztol igényelheti a munkahelyen. Az elmaradt hónapokat majd 2019 tavasszal utólag tudjátok visszakérni az adóbevallásban.

2018. szept. 12. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!