Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Vámeljárás - alapvető kérdések...

Gabor V kérdése:

Vámeljárás - alapvető kérdések a vámeljárásról, ld. A némileg szórakoztatónak szánt leírás-kifejtés végén avagy hogyan kell vámoltatni?

Figyelt kérdés

Üdv, kezdő vállalkozásként volt áru, amit csak Kínából tudtam reális áron, ugyanakkor kisebb mennyiségben beszerezni, így a csomagokat úgymond nem állították meg a vámon.


Azt még értem, hogy ilyenkor nekem kell a vámeljárást/-nyilatkozattételt kezdeményeznem, de a további teendőkkel kapcsolatban a hatóságtól (NAV/VPOP) nem vagyok képes érdemi választ kicskarni - a kérdésem ugyanakkor nem volna bonyolult, illetve a legegyszerűbb a témában: mégis hogyan kell az eljárást elindítani, ha már a kezemben szorongatom a harmadikországból behozott, vámolatlan árut?


[Eddigi próbálkozásaim, ínyenceknek:


a) NAV 1819 infóvonala: a többi menüponttal szemben az 5-ös - vámügyek - menüpont egy csökkent értelmű férfihanghoz kapcsol, aki az érdemi válasz helyett mikszáthi/jókais/krúdys anekdotázásba kezd; aki nem hiszi, próbálja ki)


b) személyes, félfogadós ügyintézés a sima NAV Gvadányi utcai egységében -> továbbküldenek a Rózsa utcába, ahol a VPOP Ügyfélszolgálata székel


c) A NAV-ba beolvadt VPOP (wait for it...) ÜGY-FÉL-SZOL-GÁ-LAT-ÁN kioktat egy egységsugarú, vállalpos-rangjelzéses, az uzsiját majszoló sutyerák, hogy nem általános felvilágosításért vannak ők, majd nagy kegyesen megadja (nem fejből, hanem a telójából kikotorva), mint minden titkok tudója, a NAV 1819-es infóvonalát -> ld. a) pont (holott a lehető legudvariasabban, a napszaknak megfelelően köszönve, elnézéskérések közepette, az ikes igéket ikesen ragozva, alázatosan adtam elő a kezdővállalkozó nyomorom)


d) közben a NAV honlapján/kapcsolat menüpontban is próbálkoztam ímélt írni, azt, becsületükre legyen mondva, legalaább elolvassák, és csak aztán ***ják be a copypaste választ, amelyben azért kap is az istenadta állampolgár-adóalany infómorzsákat:


"A vámeljárást a vámáru megérkezését követően egy formanyomtatvánnyal az un. Egységes Vámokmánnyal kell kezdeményeznie a vámhatóságnál a címzettnek vagy a címzett írásos meghatalmazásával rendelkező képviselőnek (vámügyintéző, vámügynök, postai vámügynökség). Az Egységes Vámokmány nyomtatványboltban vagy vámügynökségnél megvásárolható.


A vámkezelési kérelemhez csatolni kell a hatályos jogszabályok által előírt okmányokat (számla, fuvarokmány, egyéb a konkrét áruhoz esetlegesen előírt okmány).


(A vámeljárás elektronikus úton történő kezdeményezésére is van lehetőség. Az un. e-vámról bővebb információ található a NAV honlapján:


(link)"]


Az előbbi idézetnyomán az alábbiakra keresem a választ egy kompetens, segítőkész személytől:


a) hány napom van bejelenteni a kívülről (Kína) jött árut . mindezt a 'rendelésleadás-postára adás-kis portámra való megérkezés' melyikéhez viszonyítva?


b) lehetőségem van-e elektronikusan megindítani a vámeljárást, vagy ez csak úgymond a szerződött partnerek, ügynökségek kiváltsága? (van már EORI számom, ÁNyK-m, sőt a KKK-ba, bármi is legyen utóbbi, is regisztráltam)


c) ha a b) pontnak egyszerű, mezítlábas kezdő vállalkozásként úgysincs realitása, akkor leszek szíves elbattyogni egy nyomtatványboltba és venni jópár ív EV 0252 jelzetű Egységes Vámokmányt?


d) az EV 0252 kitöltésénél (akár online, akár a kiskezemmel) mennyire para, hogy a kínai fél közmondásosan hanyagul tölti ki a számlákat, azaz az elvárt részletesség, rubrikamennyiség kb 10%-ába fogok tudni írni valamit a feladó által rendelkezésre bocsátott adatok alapján?


e) Mindemellett az áru amúgy nyugodhat már nálam, békében a továbbértékesítésig, vagy azt is fel kellesetleg nyalábolnom és bemutatni a hatóságnak/vámudvarnak stb. offline, a maga fizikai valójában?


f) és úgy általában: ki milyen tapasztalatokat szerzett a vámolással, főként kezdőként? (Könnyű-szívás / szívjék a véred-hagynak élni / survival guide stb.)


Köszi előre is annak, aki végigolvasta és urambocsá válaszával segít.



2018. szept. 19. 10:54
 1/2 anonim ***** válasza:

"Üdv, kezdő vállalkozásként volt áru, amit csak Kínából tudtam reális áron, ugyanakkor kisebb mennyiségben beszerezni, így a csomagokat úgymond nem állították meg a vámon....

Azt még értem, hogy ilyenkor nekem kell a vámeljárást/-nyilatkozattételt kezdeményeznem, "


Igazából nem is értem a kérdésedet: ha nem állították meg a VÁM-on, mert nem érte el az értékhatárt, akkor miért akarod vámoltatni?

Lehet, hogy nem jól tudom, de ha nem éri el a vámértéket akkor nem kell semmilyen vámeljárás - ha meg eléri, akkor az országba bejövetelkor automatikusan megíndítják a vámeljárást (általában a Magyar Postával kötött szerződés alapján) : küldenek egy emailt, hogy ilyen és ilyen iratokat csatolj, ennyi és ennyit fizess, stb.

Én legalábbis így ismerem a menetét a dolgoknak.

2018. szept. 23. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, közben a vakvéletlen összehozott egy volt vámhatósági dolgozó, jelenleg könyvelővel, aki inkább amellett érvelt, hogy mégiscsak kell ilyenkor valami irományt szerezni arról, hogy valami vámjogosítvánnyal bíró szerven átment a csomag - bár ő is azt mondta, hogy elég abszurd helyzet, és egy esetleges ellenőrzésnél leheta Te értelmezésed szerint is vélekedni (ha átment a vámon, az nem a vállalkozás hibája), de rosszhiszeműen is (miért nem a vállalkozás jelentkezik "visszafele" a vámhatóságnál).


Szóval most a Magyar Császári-Királyi Postával levelezek, pontosabban küldtem nekik levelet, hogy igazolják már legyenekszívesek a szabad forgalomba bocsátást. Tudom, extrémsportszámba megy a postát ilyesmire bírni, mikor az elsődleges feladatuknak is impotensek eleget tenni, de hátha váalszolnak és leigazolják, hogy az XY123 számú küldeményt ők, illetve ők nem vámolták le.

2018. szept. 24. 16:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!