Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Egyetemen fogok munkát vállaln...

Egyetemen fogok munkát vállalni, mint tanársegéd (hallgató vagyok). Hogy működik az adózás?

Figyelt kérdés

Mivel még úgy amúgy egyáltalán nem dolgoztam, ezért nem is kellett adóznom, így fogalmam sincs, hogy nekem kell- jelentenem valahova, vagy ezt az egyetem végzi (van hallgatói munkaszerződés, továbbá, hogy a megkeresett pénzből mennyit kell leadóznom? Főleg azért érdekel, mert ugye mivel tanuló vagyok, ezért van TB-m, ezért nem tudom, hogy ugyan annyi-e az adóm, mint másoknak.

Körülbelül minden érdekel, nehogy megüssem valamikor a bokámat adócsalás miatt.



2018. okt. 12. 22:46
 1/8 anonim ***** válasza:
85%

"nehogy megüssem valamikor a bokámat adócsalás miatt."


Nem fogod.


Az egyetem, mint "kifizető" fog adatot szolgáltatni az adóhivatal felé, és mint kifizető köteles levonni a jövedelmedből azt, amit a jogszabály előír. A maradékot pedig megkapod.

Majd év végén (általában a következő év január végén, február elején) kapsz az egyetemtől egy igazolást az adóköteles jövedelmedről és abból levont adóról, járulékokról.

Az alapján vagy elkészíted a bevallásod, és ha lesz az év közben levont, valamint az év végén kijött adó között különbözet, akkor rendezed, vagy az adóhivatal által elkészített bevallást elfogadod, és a rendezés módja ugyanaz.

Bevallást a követő év május 20-ig kell elkészíteni, ha az adóhivatal által készítetted nem fogadod el.


Az adó mértéke mindenkinek 15 %. A járulékokban lehet eltérés, mert nem minden jövedelem járulékköteles is. Jogviszonya válogatja...


Mivel munkaszerződést írsz, ezért valószínűleg 33,5 % lesz az a mérték, ami a jövedelmedet adóval, járulékkal együtt terheli. A maradék a nettó, amivel "garázdálkodhatsz".

2018. okt. 13. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%

1, olvass is, ne csak írj...


Kérdező, azt írod, hallgatói munkaszerződésed van. Képzési programhoz kapcsolódó vagy nem kapcsolódó?

2018. okt. 13. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
27%

Hallgatóként nem lehetsz tanársegéd!


A tanársegéddé válás lépései:

1. befejezed az egyetemet

2. felvesznek tanszéki mérnöknek

3. elkezded a doktori iskolát (esetenként innen egyből lehetsz, de kisebb eséllyel)

4. szavazásra kerül az átsorolásod tanszéki mérnökből tanársegéddé

5. többségi IGEN esetén tanársegéd leszel

(Nálam sajnos nem lett meg, 1 igen, 1 nem és a többi tartózkodott.)


Mivel kicsit hiányos a leírásod, nehéz pontos választ adni, mi is leszel tulajdonképpen...

2018. okt. 13. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
76%
Nálunk vannak olyan hallgatók akik órákat tartanak. Van hogy teljesen egyedül, van hogy egy tanár jelenlétében. Viszont nem számít hivatalosan munkavégzésnek, "Kari tevékenységben való részvétel" címszóval kapnak érte ösztöndíjat.
2018. okt. 13. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
77%
Gondolom demonstrátor lesz. A kérdésből kiderül, hogy mit ért "tanársegéd" alatt, vmint hogy teljesen laikus. Valószínűleg még tanulmányai elején jár, nem ismeri a szakkifejezésekez. Melyik egyetem, ha szabad érdeklődnöm?
2018. okt. 13. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
77%
De azt sem írta, hogy nem PhD hallgató, és akkor simán lehet tényleg tanársegéd. A tanszéki mérnök pedig csak mérnöki szakokon van, nem meglepő módon. Erről se írt semmit.
2018. okt. 13. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Képzési programhoz kapcsolódó, demonstrátori szerpről van szó, orvosi egyetemen.
2018. okt. 13. 10:47
 8/8 anonim ***** válasza:
56%

Kedves 2. válaszoló!

A lényegen (adózáson) ez mit sem változtat.

Ami adóköteles, azt be kell vallani, és a "kifizető" (ha nem magánszemély) köteles róla igazolást adni a bevalláshoz. Ha olyan juttatást/bevételt/jövedelmet kap az illető, ami adómentes, arról nem kell, de lehet igazolást kiadni jelezve, hogy adómentes.


A járulékozás már jogviszony kérdése, tehát nem minden jövedelem járulékköteles is.


"nehogy megüssem valamikor a bokámat adócsalás miatt."

"nekem kell- jelentenem valahova, vagy ezt az egyetem végzi"

A kérdés lényege ez volt, arra pedig a választ első körben megkapta. Teljesen mindegy, hogy jól tudja a dolgait a kérdező, vagy sem, az adózást nem érinti, hogy most lehet tanársegéd vagy sem, miként lehet, miként nem.

2018. okt. 14. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!