Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ez így bujtatott munkaviszony...

Ez így bujtatott munkaviszony Katás adózóként?

Figyelt kérdés

Van főállásom, ám mérnökként Katás vállalkozást szeretnék csinálni.

Elég jó munkám van, amire vevő lenne egy cég, tőlük jönne a bevételem nagyrésze. Azonban szerintem nincs munkaviszony köztünk, mert fel van sorolva a 7 pont, ami több módon is megdől.

A saját eszközeimen dolgozok, a saját lakásomban(otthonról hétvégente, vagy esténként mikor épp ráérek). Ezzel mindjárt 3 pont megdől szerintem.

Így lehetek Katás adózó, úgy hogy évi 8 milliót kiszámlázok, ebből 6-7et ennek a cégnek?

Mert szerintem így megúszom a bujtatott munkaviszonyt, de félek belevágni, mert 1-2 ismerősöm szerint ezt csak egyszer tudom bizonyítani, utána büntetnek.



2018. okt. 13. 09:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

"Van főállásom" - ez mégis mit takar?

Hogy most annál a cégnél vagy főállásban, aminek később számláznál KATA-sként?


Ha igen, akkor így nem lehetsz - ez valóban bújtatott munkaviszony: amennyiben havi 100 ezer ft-nál többet kapsz (ill. számlázol) valamelyik megbízótól, azt jelenteni kell a NAV-nak, pont a rejtett munkaviszony felderítése miatt.


Azt viszont nem értem, miért nem leszel mellékfoglalkozású KATA-s? A cégnél maradnál főállásban és mellékfoglalkozású KATA-sként csak havi 25 ezret kellene fizetned, s akkor szabadon vállalhatnál munkákat - hacsak nem ütközik a cég érdekeivel.

2018. okt. 13. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Bocsánat, félreérthető volt.

Természetesen nem annak a cégnek számláznék ahol főállásom van.

És a havi 25 ezres Katát váltanám ki, mivel van főállásom.

A főállásom és a mellékállású Katás 25 ezres dolog nem függene össze semennyire.

A kérdésem arra irányul, hogy nagyjából 1 cégtől jönne a Katás jövedelmem, ám a munkát tőle függetlenül, otthonról, saját eszközzel, saját munkabeosztással végezném, így mentesülök-e a bújtatott munkaviszony alól, még úgy is, hogy 6-7 millió forintot fizet nekem a cég akinek Katásként számlát állítanék ki.

2018. okt. 13. 10:16
 3/11 anonim ***** válasza:

Amennyiben megmarad a főállásod, és amellett számlázol zömmel 1 cégnek, úgy természetesen nem gond - hiszen van főállásod.


És helyesbítek: nem havi 100 ezer ft, hanem évi 1 millió.

És így nem probléma, ha van főállásod.

2018. okt. 13. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Ez a baj, hogy én annak a másik cégnek évi 6-7 milliót számláznék ki. És itt bejön az a dolog, hogy meg kell dönteni a NAV bujtatott munkaviszonyra való vélelmét.

Itt jön be a 7 pont, amiből ha 2 igaz, akkor megdől.

Erre kérnék segítséget.

a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette (hanem közreműködőt vett igénybe – vagy erre lehetősége volt a megbízás teljesítésében);

a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50%-át nem olyan személytől szerezte, akitől az év során 1 millió forintot meghaladó bevételt szerzett;

az a személy, akitől a kisadózó 1 millió forintot meghaladó bevételt szerzett, nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan;

a tevékenység végzésének a helye a kisadózó birtokában áll;

a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem az a személy bocsátotta a kisadózó rendelkezésére, akitől a naptári év során 1 millió forintot meghaladó összegű bevételt szerzett;

a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozta meg;

ha a kisadózó vállalkozás minden kisadózóként bejelentett tagja, illetve maga a kisadózó egyéni vállalkozó a naptári év egészében nem minősül főállású kisadózónak, feltéve, hogy a kisadózó vállalkozás bevételének több mint felét olyan személytől szerezte, akivel/amellyel a kisadózó a naptári évben nem állt 36 órát meghaladó munkaviszonyban, vagy főállású vállalkozásban.


Adatot szolgáltatnék, hiszen kötelező persze.

De ha én otthonról, a saját lakhelyemről, a saját laptopomról, a saját jogtiszta szoftvereimmel, a saját időbeosztásommal dolgozok, akkor megtudom dönteni eléggé a vélelmet, hogy bujtatott munkaviszonyban vagyok?

2018. okt. 13. 10:23
 5/11 anonim ***** válasza:
Az utolsó négy pontnak nem felelsz meg, szerintem egyértelműen bizonyítható, hogy nem bújtatott munkaviszony.
2018. okt. 13. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Én értem, de azt írod, megmaradna a főállásod, az mellett csinálnád.

Egyszerre 2 főállásod meg nem lehet :D


A bújtatott munkaviszony - szerintem - csak arra az esetre vonatkozik, amikor valaki Főállású KATA-s vállalkozó, s nincs alkalmazotti munkaviszonya.

Ilyenkor aggályos, hogy az egyes cégek úgy akarják megúszni a járulékfizetést, hogy vállalkozónak "kényszerítik" a dolgozót, s közben mégis olyan, mintha alkalmazott lenne.

Ha esetleg mégis aggályos lenne a dolog, akkor is max a céget büntetik meg - Téged nem, hiszen a főállásod után megtörténik a járulékfizetés, nyilván a KATA-s adót is fizeted rendesen, stb.

2018. okt. 13. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

De ez csak mellékállás lenne ez a Katás, nem fő.

25 ezer forint havonta a Kata, ha van főállása az embernek, és csak mellékállásban csinálná.

Nem 2 főállás lenne, hanem főállás marad, és mellette mellékállásként egy elég jól fizető Katás egyéni vállalkozás.

2018. okt. 13. 10:44
 8/11 A kérdező kommentje:
Egyre közelebb kerülök a megoldáshoz, köszönöm az eddigi válaszokat is, sokat segítettek! :)
2018. okt. 13. 11:04
 9/11 anonim ***** válasza:

Szerintem ez így nem gáz, de jobb lenne megkérdezni egy könyvelőt vagy könyvvizsgálót, mint itt kérdezősködni. azt a pár ezer Ft-ot a tanácsadásért megéri, hogy később ne fájjon a fejed.

Amúgy hiába van főállásod, attól még ha csak 1 helyre számlázol feltételezhetnek bújtatott jogviszonyt. Mikor ismerősöm a jutalékát számlázta ki, akkor egy tök más cégre kellett kiállítania a számlát, de azt mondta a könyvelője így is necces a dolog, jó lenne, ha máshova is számlázna.

2018. okt. 13. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ha már itt tartunk, akkor nem könyvelőt kellene megkérdezni, hanem a NAV-ot, de ott is lehetőleg olyan tájékozott embert, aki tudja a választ.

kérdező, az megoldás lehet, hogy felhívod a NAV ügyfélszolgálatot és kérsz egy olyan ügyintézőt, aki kifejezetten járatos a KATA-s adózásban.

2018. okt. 13. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!