Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Nem áfás katás árulhat bármit...

Nem áfás katás árulhat bármit áfamentesen?

Figyelt kérdés
Tegyük fel hogy ruhát akar árulni egy nem áfakörös katás egyéni vállalkozó. Áfásan megveszi a ruhát és nem is tudja visszaigényelni az áfáját. De mikor eladja akkor áfamentesen adja el a ruhát, nem? Ugyanúgy egyszer fizet áfát mint az áfakörös cégek. Akkor mi értelme egyáltalán az áfakörnek?
2018. okt. 21. 09:23
 1/4 anonim ***** válasza:

Az áfa tartalom kifizetése és az ÁFA fizetés nem ugyan az.

Az életben minden áfás, a kenyér és a sajt is. Ergo én fizetem ki a cégnek a terméke áfáját. Áfa fizetés meg annyi, hogy több áfás dolgot adott el, mint amennyi a levonható áfája volt, így a különbözet az államnak pozitív.

Aki aam az igen nem vonhat le áfát, de nem is fizet áfát. Ő már csak a "tiszta" hasznot teszi rá és semmi mást az termékre, nincs áfája.

2018. okt. 21. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Ha nem vagyok áfakörös:


Megveszek valamit 127 forintért, eladom 200 forintért: 63 forint haszon.


Ha áfakörös vagyok:


megveszem 127 forintért, visszaigénylem az áfát, olyan mintha 100 forintért vettem volna. Eladom szintén 200 forintért. Ennek 42 forint az áfája. 200-42-100= 58 forint haszon.


Magyarul egy áfakörösnek kisebb a haszna ugyanazokkal az árakkal, nem értem mire jó az áfakör egy kis egyéni vállalkozónak.

2018. okt. 21. 12:19
 3/4 anonim ***** válasza:
31%

Kedves Kérdező!

Ez így igaz, ha a teljes költséged csak az árubeszerzés. De mi van a többivel (szolgáltatások, mint telefon, utazás, szállítás, tanácsadás, stb) Abból sem kapod vissza az áfát, azaz te már 27% adót fizetsz csak amiatt, hogy beszerzel. Kérdés, mekkora az Áfá-s beszerzések aránya. Utána meg még nyereségre az adó legalább 9 (társasági) vagy 15% (személyi jövedelemadó) de ha katás vagy, akkor ha a maximumot kihasználod a 12 milliós bevétellel és minden hónapban 50.000Ft-ot fizetsz, akkor erre még 5% adó (600.000 /12.000.000*100) és minél inkább a 12 millió alatt vagy, ez az 5 % annál több. Ha 6 millió az áfa nélküli bevételed, akkor már 10% adó pusztán a fix kata díj miatt.

Azaz nagyon jó optimalizálni, de ez egyedi. Függ a tevékenységtől, munkastátusz (főállású, alkalmazott)tól, stb. Egy adótanácsadó vagy jól képzett könyvelő segíthet. Vagy utánaolvasol...

2018. okt. 21. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha eladod 200 Ft-ért, nem mindegy ki veszi meg:

1. Ha ÁFÁ körösként eladod olyannak, aki szintén áfakörös

akkor a bruttó 200 neki nettó 157, mer tő is visszaigényli az áfát.

Ha egyszerű magánszemélynek adod el, neki mindegy, hogy 157 Ft +27% ÁFA, vagy 200Ft+0 ÁFA.


Vagyis sok esetben érdemesebb ÁFA körösnek lenni, ha a vevőid is többnyire ÁFA körösek.

2018. okt. 23. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!