Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha ügyfélkapu szerint még...

Ha ügyfélkapu szerint még mindig be vagyok jelentve egy olyan céghez, ami ellen elvileg eljárást indított a NAV, akkor mi a teendő?

Figyelt kérdés

Részleteket nem akarok írni, de ilyen JóskaPista2018 kft színvonalú "egyszerhasználatos" kft-ről van szó.


Hónapok óta (vagyis onnan számítva, hogy nem dolgozom ott) nyílt végű a bejelentésem az illetékesek pedig eltűntek, telefonjukon se kapcsolható előfizető a cég székhelye pedig fiktív magánlakás, ott se tudnak semmit.


A jövedelmem megélhetési része nem innen jön (önfenntartó gazdaságom van, alig költök pénzt, cserébe remete vagyok), viszont TB-m jó lenne, ha lenne. Illetve annyira azért nem vet fel a pénz, hogy ugráljak, így arra gondoltam, hogy lehet, hogy elfelejtették, ami mivel nem kevés pénzről van szó (egy minimálbéres bejelentés után a cég dolgozónként kb. olyan 80 körül kifizet, ez azért feltűnik, mert mint mondtam nem milliárdos multiról beszélünk) nem valószínű. Tehát bármennyire szeretnék abban hinni, hogy ők most elfelejtették és fizetik utánam a járulékokat, a mesékben már nem hiszek.


Ellenben bármikor történhet olyan, hogy szükségem lenne a TB-re, ami akkor derül ki, hogy valami homokszem került a gépezetbe.


Ugyanakkor mivel állami rendszerről van szó (azok meg közismerten több sebből véreznek) el tudom képzelni, hogy valami adminisztrációs hiba miatt a NAV továbbra is lekönyveli a TB-met (hiszen ahol tízezermilliárdok vannak, ott már ezek nem biztos, hogy feltűnnek, főleg ha valami kerekítési hiba van a programkódban vagy nem tudom.



2018. dec. 26. 23:29
 1/8 anonim ***** válasza:
Nekem is van ilyen nyitott végű kifizető a listában, pedig már ezer éve nem ott vagyok. Kizárt, hogy fizessenek utánad, valószínűbb, hogy egyszerűen nem jelentették le a munkaviszonyod megszűnését a tb-nél. Viszont a rendszert megzavarja az ilyen, nekem is utána folyamatosan zöldet mutatott, pedig jóval később lett csak új munkahelyem.
2018. dec. 26. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

De ha nem jelentették le a munkaviszony megszűnést, akkor az az ő hibájuk nem? Rajtuk kellene, hogy behajtsák, nem?


Ha én nem mondok le egy előfizetést, hiába mondom, hogy "Nézzék meg egy bitet nem forgalmaztam", akkor is kiszámlázzák és végül behajtásra adják.

2018. dec. 26. 23:56
 3/8 anonim ***** válasza:

"De ha nem jelentették le a munkaviszony megszűnést, akkor az az ő hibájuk nem? Rajtuk kellene, hogy behajtsák, nem?"


A munkaviszony ekként működik:

A "dolgozót" a munka kezdése előtt a munkáltató/foglalkoztató köteles bejelenteni az adóhatóságnál, ha a "tb" törvény szerint biztosítottnak minősül. Munkaviszony fennállása esetén ez egyértelmű, nincs mit vizsgálni rajta.


A munkáltató bejelent. Nem bérre, hanem az adataidat és azt, hogy milyen jogviszonyban foglalkoztat, heti hány órában, milyen FEOR-számú munkakörben.

Majd havonta a bérszámfejtés alapján azt is jelenti, hogy mekkora adóköteles jövedelemre teszel szert, mennyi annak a járulék- és adóvonzata.

Az adóköteles jövedelmed után fizeti a közterheket is.

Ha nem vall be jövedelmet utánad, nincs fizetnivalója sem. Mivel nem dolgozol ott, és nem szerzel jövedelmet tőlük, ezért hiába felejtették el bejelenteni a munkaviszonyod végét, nincs ami miatt bármit is fizetnének Veled kapcsolatban.

Majd valamikor kibukik, aztán utólag, de visszamenőleg kijelentenek.


Tehát a NAV nem könyvelgeti a TB-det, mivel ezt akkor sem teszi, ha munkaviszonyban vagy. Maga egy munkaviszony fennállása jogosít saját zsebből fizetendő járulék megfizetése nélkül egészségügyi szolgáltatás igénybevételére.


Remélem sikerült helyre raknom a káoszt. :)

2018. dec. 27. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ha be vagy jelentve x céghez és nem fizet utánad járulékot az nem a te hibád. Ilyenkor a céget veszik elő.
2018. dec. 27. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Bemész a nav-hoz a kilépő papírjaiddal és elmondod, hogy mi a helyzet, aztán majd ők intézik. Pár éve volt egy hasonló ügyem, ott mondták mint opciót, ha a cég nem hajlandó foglalkozni a dologgal.
2018. dec. 27. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm 3-as a kimerítő választ!


Valahogy sejtettem, hogy valami ilyesmi lehet, hiszen magyarhonban mindig a kisember szív mindenért és a kisembernek kötelessége! egy személyben jogásznak, adószakértőnek, orvosnak, közgazdásznak és még sok minden másnak is lenni, hogy ne verjék át.


Ez is egy ékes példája ennek. Az állam csak beszedi mindenkitől a pénzt és büntet amikor kedve tartja (és 2/3-addal már törvényeket is kénye-kedve szerint ír) és mindezt nulla felelősséggel. Az államnak nincsen felelőssége, mert nincsen saját pénze sem, maximum a többi állammal verseng meg a oroszlánok bajszát nem ajánlatos húzogatni.


A munkáltatót sem bántják hiszen az aranytojást tojó tyúknál örülnek, hogy még ebben az országban tojik.


De mivel valakinek meg kell fizetni a hiányt - és az nem az állam lesz, ezért kapóra jön a kisember.


Most komolyan honnan kéne nekem egy olyan munkakörben vélelmeznem azt, hogy nem fizetik a járulékokat, ahol a bejelentés fix (mert ugye a NAV ilyen rugalmatlan), de a béremet sosem ez alapján számolják el, a bérpapír meg megint csak formalitás?


Szép dolog a bürokrácia, csak nem adnak érte kenyeret a boltban. Én abból élek (túl), amit a kezembe kapok.


Az, hogy nem kis kutatómunka árán informálódtam az a saját személyes kíváncsiságom, de a legtöbb embernek még ügyfélkapuja sincs, én legalább mindig megnézem, hogy be vagyok-e jelentve. De az a felület is annyira informatív és átlátható, hogy az már fáj (szarkazmus volt). Egy nyílt végű bejelentésnél vélelmezné az ember, hogy be van jelentve!


Utána meg kijön a papír, hogy fizessek be mittudomén 260 ezret, mert 3 évig nem fizette utánam senki a TB-t.


Ha paranoid akarnék lenni, azt mondanám, hogy ezt több tíz munkáltató nagyüzemileg csinálja a dolgozójával, aki mint tudatos és informálódó állampolgár rendelkezik ügyfélkapuval és megnyugszik, hogy a bejelentése aktív.


Például simán dolgoztathatna a munkáltató a mai napig, bérpapírt nyomtatni bárki tud, úgysem az alapján van az elszámolás és még a TB-je is zöld az embernek mert megzavarja a TB rendszert. Csak történik egy upgrade az informatikai rendszerben és akkor derül ki, hogy mennyi embernek nem fizette senki évekig a TB járulékát.


És ez olyan munkakörökben extra veszélyes, ahol a rendelkezésre állást fizetik meg és akkor jó, ha nincs munka. És ha nem vagy annyira eszes, hogy elgondolkozol rajta, hogy "Miért is éri meg akár minimálbér után is adóznia x összeget annak a munkáltatónak, akinek az elvégzett munkáimon y haszna van és x>y?


5-ös: Gondoltam a kérdésből és a válaszomból világos lehetett, de még egyszer: Kilépő papírt nem kaptam, mivel még aktív a bejelentés. A bérpapír is csak formalitás volt, volt mikor a főnök vagy a titkárnő firkantotta alá, hogy ne kelljen kihozni, mert úgyis mindig ugyanaz volt rajta. Minimálbér bérszámfejtve havi 2 (fiktív) szabadság kiadva és a hónap dátuma cserélődött.

2018. dec. 29. 11:34
 7/8 anonim ***** válasza:
Troll gyanus.
2018. dec. 29. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ha már nem dolgozol ott, pláne ha a cég sem létezik már, akkor be nem veszi a NAV, hogy úgy tudtad, fizetik utánad a járulékokat. Mégis mi után fizetnék, ha már fizetést sem kapsz?
2018. dec. 29. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!