Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha van egy nap fizetetlen...

Ha van egy nap fizetetlen napom akkor ebből baj lehet?

Figyelt kérdés
A főnökkel lelett beszelve hogy dolgom volt annyit mondott hogy ez igy fizetetlen nap...a berpapiromon fel is van tüntetve hogy egy napot nem fizettek így arra lennék kíváncsi hogy adóbevallásnál vagy navnál milyen problémám lesz ebből a jövőben??

2019. febr. 13. 07:36
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
43%
Semmilyen. Ezt úgy hívják, hogy fizetés nélküli szabadság.
2019. febr. 13. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
36%
Ha le lett beszélve a főnökkel, akkor az igazolt fizetetlen szabadság. Semmi probléma nincs vele sem adó sem munkajogi szempontból, csak arra az egy napra nem jár fizetés.
2019. febr. 13. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Ebben bíztam én is csak neten olvastam hogy nyugdijnal lehet fentakadas erre a napra h nem jar így tb se és azt nekem kell befizetnem arra az egy napra mert így a munkáltató nem fizetett..és ha pl nem akarom ezt az egynapot kifizetni nem érdekel hogy arra az egy napra nincs tbm az se baj? Ugyan úgy ezt az egy napot leszámítva mindig fizetik utánnam tehát gondolom ha korházba kerülök ugyan úgy el latnak nem? :D amúgy köszi a válaszokat!
2019. febr. 13. 10:14
 4/16 anonim ***** válasza:
13%
Nem kell TB-t sem fizetned arra az 1 napra, hiszen fennáll a munkaviszonyod, nem kaptad meg a kilépő papírjaidat, stb.
2019. febr. 13. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
65%

Jól olvastad a neten, az esetedben szünetel a biztosítás, nem számít a nyugdíjnál és nincs TBd se arra a napra.

Ráadásul a munkáltatód jelenti a NAVnak és könnyen fennakadsz a szűrőn, hogy nincs rendezve a jogviszonyod, fizetned kell magad után arra az 1 napra.

Itt részletesen leírják: [link]

[link]

2019. febr. 13. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
23%
Még a munkaviszony megszűnésekor sem szűnik meg rögtön a TB ellátottság. Ettől az egy naptól sem.
2019. febr. 13. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
46%

5-ös, ne tájékoztatsd már félre a kérdezőt: amit belinkeltél, az a hosszabb távú fizetés nélküli szabadságra vonatkozik, nem az 1 naposra.

Ha kilép, megszűnik a munkaviszonya, még akkor is utána 45 napig él a biztosítása (ha volt megfelelő szolgálati ideje)

2019. febr. 13. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
64%

Legalább olvasnátok el a linket, mielőtt írtok:

"A fizetés nélküli szabadság tartama alatt az 1997. évi LXXX. (Tbj.) törvény 8. paragrafusának a) pontja alapján szünetel a biztosítás

A biztosítás szünetelése azt jelenti, hogy az érintett magánszemély az adott időszakban nem tekintendő biztosítottnak, nem szerez szolgálati időt, és egészségügyi szolgáltatásra sem jogosult. Ráadásul ebben az esetben nem alkalmazandó az úgynevezett 45 napos szabály, tehát az egészségügyi szolgáltatás a fizetés nélküli szabadság első napjától nem illeti meg a munkavállalót.


Ebből következően a magánszemély a Tbj. 39. paragrafusának (2) bekezdése alapján egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett, amely teljesítése érdekében be kell jelentkeznie a NAV-hoz. A munkáltatónak a biztosítás szünetelésének időtartama alatt járulék-, szochofizetési kötelezettsége nincs, ugyanakkor a szüneteltetés tényét a T1041-es nyomtatványon be kell jelentenie."

2019. febr. 13. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
50%
Átküldöm a navnak a linket és kérek egy állásfoglalást. A gyakoris adatok (IP cím) alapján úgyis be tudják azonosítani a kérdezőt és konkrét választ tudnak adni.
2019. febr. 13. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
52%

Nem kell átküldeni sehova.


A Tb. törvény szerint szünetel a biztosítás akkor, ha fizetés nélküli szabadságon vagy, kivéve, ha gyermekgondozás miatt vetted igénybe.


Ha szünetel, akkor fizetned kell arra az időre saját zsebből egészségügyi szolgáltatási járulékot. Tehát akár 1 napra is.

A havi adatszolgáltatáson a cégnek ezt az egy napot, mint igazolt fizetetlen szabadság fel kell tüntetnie, tehát akár ki is "bukhat" a dolog, de a NAV-nak van más egyéb - fontosabb - problémája, mint hogy 1 napokat nézegessen.


Továbbá munkajogilag: Ilyen helyzetben általában a szabadság dominál. Ha azért nem szabadságot kaptál rá, mert valamiért nincs (ezt év elején kétlem), akkor kizárólag akkor lehet szó fizetetlen szabadságról, ha Te azt írásban kérted. A munkáltató ezt hasraütésszerűen nem adhatja kénye-kedve szerint, "kötelező" a lepapírozás.


Ha úgy nem jelensz meg munkában, hogy engedélyt nem kértél rá (szabadság, vagy kért és engedélyezett fizetetlen távollét), akkor az igazolatlan távollét lesz. Ehhez - logikusan - nem kapcsolódik lepapírozás, maximum akkor, ha vita támad kettőtök között azt illetően, hogy ezt ki minek gondolta.


A szóban forgó 1 napod nem lesz a nyugdíjnál szolgálati idő sem, és bizony fizetned kellene rá 250,- Ft eü. szolgáltatási járulékot az államnak.

2019. febr. 14. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!