Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Kulfoldon dolgoztam 3 evig,...

Kulfoldon dolgoztam 3 evig, de folyamatosan fizettem a Magyarorszagi TB-t is ebben a 3 evben. Van eselyem vissza kapni a feleslegesen befizetett penzt ha tudom bizonyitani, hogy kulfoldon dolgoztam?

Figyelt kérdés
Kulfoldon dolgoztam 3 evig, de folyamatosan fizettem a Magyarorszagi TB-t is ebben a 3 evben, mivel felre tajekoztattak es azt mondtak, hogy kell fizetnem akkor is ha kulfoldon dolgozok. De mindenhol azt irjak az interneten, hogy nem kell ilyen esetben tb-t fizetni. Viszont most vissza koltozok Magyarorszagra. Van eselyem esetleg vissza kapni a feleslegesen befizetett TB-t 3 evre visszamenoleg ha tudom bizonyitani, hogy kulfoldon dolgoztam?

2019. márc. 5. 20:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
25%

Nincs, mert TB-t annak kell fizetnie, aki Magyarországon bejelentett lakhellyel rendelkezik. Ebből a szempontból, néhány speckó szabályt kivéve, tökmindegy az állampolgársága, vagy hogy hol dolgozik.

Ha te ott laktál tartósan, akkor neked ki kellett volna jelentkezned a magyarországi lakóhelyedről és külföldön bejelentkezni, ezt pedig jelezni a TB felé. Ez a te kötelességed lett volna (bejelentési kötelezettség), amit nem tettél meg. Neked 3 évig az állami nyilvántartásokban az szerepelt, hogy magyarországi lakóhelyed van, ez alapján keletkezett a magyar TB fizetési kötelezettséged.


Elvileg egyébként meg is büntethetnének 100ezer forintra, amiért nem teljesítetted a bejelentési kötelezettségedet, bár normál esetben nem szoktak. Lásd itt: [link]


Mindenesetre én a helyedben nem bolygatnám, mert pénzt tuti nem fogsz visszakapni, de ha sokat ugrálsz, majd jól megbüntetnek, azt elérheted vele.. :P

2019. márc. 5. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Magyar közigazgatásban így szokták elintézni a bonyolult dolgokat, bírsággal :)
2019. márc. 5. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha EU-n belül dolgoztál, és ott biztosítva voltál, akkor ha erről viszel igazolást a NAV-nak, visszaigényelheted a feleslegesen befizetett pénzt. Semmi köze ahhoz, van-e itthoni lakcímed.
2019. márc. 5. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
0%

A lakcím a TAJ belföldi, illetve külföldi minőséghez kötődik.

Sokan egyébként szándékosan nem jelentkeznek ki a hazai TB alól, mert a külföldi állam egyszerűen NEM HAJLANDÓ kiállítani nekik olyan igazolást, ami alapján Magyarországon teljes jogú egészségügyi ellátást kaphatnának, mert ők eltérően értelmezik a lakóhely fogalmát mint Magyarországon. Ezért csak a külföldi állam által kiállított Európai Egészségbiztosítási Kártyával vehetnek igénybe Mo-n egészségügyi szolgáltatást, ami viszont csak az orvosilag indokolt, nem tervezett ellátásokat fedezi és az orvos dönti el, hogy orvosilag indokolt, illetve nem tervezett volt-e! Pl. TB által finanszírozott fogorvoshoz se mehetsz EU kártyával (nem mintha akár én is akarnék.. :P ), mert az nem minősül nem tervezettnek. És hasonlók.


Amúgy NAV-tól próbálhatod visszakérni, ja.

Csak ne legyen sírás, ha a TB meg szimultán megbsz százezerre a bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt, mint ahogy a tájékoztatójukban írják.

Én láttam már hasonlót, mikor a Nyugdíjbiztosítónál kezdeményezett adategyeztetést az ügyfél, aztán meg amiatt pampogott, hogy a TB-től kapott felszólítást a nem fizetett járulékai befizetésére, ami meg a nyugdíj egyeztetés során derült ki... Hát, ilyen az élet :D

2019. márc. 5. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
56%
szerintem visszaigényelhető, ha bemutatod a külföldi igazolást. de mègha meg is baxák 100ezerre, akkor is pluszba jön ki 3 évnyi saját befizetett tb-je után.
2019. márc. 5. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

"de mègha meg is baxák 100ezerre, akkor is pluszba jön ki 3 évnyi saját befizetett tb-je után."


Már ugye feltételezve, hogy a NAV meg nem utasítja el a kérelmét... mert tudod aki ügyintéző, jogász ott dolgozik, az azon fog dolgozni, hogy találjon valami kiskaput, ami miatt mégsem kell fizetni, mert ők meg ezért kapják a fizetésüket... :P


De ne legyen igazam, csak mondom, hogy ez is egy elképzelhető szcenárió..

2019. márc. 5. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Egyébként, csak hogy lássátok, nem vészmadárkodok, meg a levegőbe beszélek, régen olvastam is erről a gyakorlatról egy cikket is (mikor még OEP volt) - itt elolvasható:


[link]


Idézet belőle:


"Az egészségbiztosítónak pedig a legnagyobb kártérítéseket éppen azért kell kifizetnie, mert a jogászok még a biztosan vesztes helyzetekben is rendre fellebbeznek.

Az egyik ilyen ügyben öt éve zajlik a bírósági eljárás, közben az eredeti félmilliárd forintos követelés már másfél milliárd forintra duzzadt. A jogi képviselő akkor is fellebbezett, amikor annak a józan számítások szerint semmi értelme nem volt."


Szóval egyszerűen az volt a policy, hogy akkor is automatikusan el kell utasítani minden követelést, meg minden ellen fellebbezni kell, hogyha előre látszott, hogy semmi esély nincs megnyerni a pert a bíróságon. Mert hátha. Hátha nem jön el az illető a bíróságra, vagy visszavonja a keresetet. Csak éppen a bukott perek miatt többet kellett fizetni perköltségre, mintha belenyugodtak volna.


Namost ugye már OEP sincs (NEAK van helyette), de szerintem azért ez a szemlélet eléggé maradt a régi úgy általában a közigazgatásban. Legfeljebb lecserélik a jogász csapatot és megy ugyanúgy tovább minden.. :P

2019. márc. 6. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
26%
bebaxna, ha elutasitaná. kifizetem a büntetést, adja vissza a jogtalanul befizetett pénzem. ez ha nem is tetszik nekik, nem az ő pénzük. én biztos nem hagynám.
2019. márc. 6. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Az első hozzászóló hülyeségeket irkál.
2019. márc. 6. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Természetesen van.


Arra az időre, amikor külföldön állt fenn biztosításod, nem kell Mo-n fizetned egészségügyi szolgáltatási járulékot.


Ha Te megtetted, és visszamenőleg tudod igazolni azt, hogy mettől meddig volt kint biztosításod, akkor ezt igazolnod kell az adóhatóság felé a következőképpen:


19T1011 formanyomtatványon ki kell jelentkezned a járulék fizetése alól attól az időponttól, amikortól külföldön volt biztosításod. A nyomtatványhoz csatolni kell a külföldi biztosító által kiállított igazolást, majd benyújtani az adóhatóságnak (Adóalany-nyilvántartási Osztályra).

Ügyintézési idő 30 nap, írásban fognak értesíteni arról, hogy milyen időszakra, milyen összegben töröltek vissza. A hozzá kötödő késedelmi pótlékot is törölni fogják idővel.

A törlés által túlfizetésed keletkezik, amit a 17-esnek mondott nyomtatvány kitöltésével tudsz visszakérni vagy bankszámlára, vagy címre, vagy átvezettetni egy másik (hátralékos) adónemre.


A nyomtatványokat le tudod tölteni a NAV honlapjáról is, de ügyfélszolgálatukon is beszerezhető.


A 19T1011 nyomtatvány:

[link]


17-es nyomtatvány:

[link]

2019. márc. 8. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!