Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mit tegyek, ha vámmentes...

Mit tegyek, ha vámmentes termékért vámot akarnak felszámolni?

Figyelt kérdés

Megpróbálok rövid és érthető lenni.

Rendeltem kb. 3 hete az USA-ból 2 db játékot, családi körbe ajándék lenne, a két játék együttes értéke 26.98 amerikai dollár, szállítási költség nem volt (Free shipping). Minderről természetesen van számlám, eBay-en rendeltem, van PayPal bizonylatom is a tranzakcióról.

Ma érkezett a központi postától egy levél és valami formanyomtatvány, hogy a rendelésem vámkezelési eljárás alá vonták, és hogy a formanyomtatványt kitöltve plusz személyes adataim megadva nyilatkozzak, addig nem kapom meg a rendelésem, 20 nap után pedig visszaküldik.

Eddig már vagy 30 rendelésem volt eBay-en, volt ami 30 dollár fölötti, sosem volt vámkezelési költség (azaz egy alkalommal, de akkor már az eBayen rendezni kellett, mert az tényleg nagy érték volt, nem is a posta hozta hanem futárszolgálat, és ott sem volt semmi gond mert a feladó rendezte a vámolást). De ezen felül sosem volt vámköltség, pedig 30 dollár fölött is rendeltem.

Megnéztem a hivatalos postai tájékoztatót a vámokról külföldről rendelt árucikkek esetén. [link]

Itt világosan leírja, hogy "Magánszemélytől magánszemélynek érkező küldemény" 0-45 euró érték között VÁMMENTES (vámeljárás alá nem tartozik). A formanyomtatványon amit küldtek ki is van töltve a feladó neve, magánszemély. Nálam a 26.98 dollár akárhogy számolom kevesebb mint 45. Ennek ellenére a cuccom lefoglalták és vámeljárásnak vetették alá - a levont következtetések alapján jogtalanul.

Az lenne a kérdésem, ebben a helyzetben mi a teendő? Fizetni nem szándékozom hiszen nincs mit, a terméket már kifizettem, számlám van róla, értékhatára pedig bőven a vámhatár alatt van. Nem vagyok jótékonysági szervezet hogy csak úgy pénzeljem a NAV-ot ha nincs is mire fel. Ellenben a jogtalan vámeljárásuk esélyes hogy azt eredményezi hogy a termékem nem érkezik meg időre, így ugrott az ajándékozás pedig azért rendeltem, hogy családban kisgyereknek legyen ajándék, tehát kvázi kárt okoztak nekem azzal hogy eljárás alá vonták a cuccom. Ilyenkor mit lehet tenni, hova érdemes fordulni? Illetve olyankor mi van ha nem nyilatkozom a papíron? Azt írták hogy visszaküldik a terméket a feladónak, de ezen felül megbüntethetnek, amiért a (jogtalanul kiszabott) vámot nem fizettem ki? Vagy csak simán vissza a termék a feladónak és lezárva? Más volt már ilyen helyzetben? Mit javasoltok?



2019. jún. 25. 12:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
85%

Ott a gond, hogy ez nem magánszemélyek közötti üzlet volt, hiszen írtad, hogy van számla róla. Az mindegy, hogy mi lett jelölve rajta, nyilvánvalóan fel vannak készülve ezekre a trükközésekre.

Amúgy vámot nem kell majd fizetned, de 27% ÁFA-t igen.

2019. jún. 25. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, de nincs teljesen igazad. Én ezeket eBayen rendeltem, illetve PayPallal fizettem ki, ott MINDENRŐL van számla, hiába magánszemély az eladó... Attól még ez magánszemélytől magánszemélynek, mert egy ember meghirdette, én megvettem, kifizettem a két tárgyat. Viszont az eBay és a PayPal mindenről csinál számlát, nem véletlenül. Emellett a dolog szépsége, hogy a két dolgot külön rendeltem, csak egy csomagnak adták fel, de két számla van róla, mert nem egyszerre lettek megrendelve. Tehát ha ezek külön jönnek akkor nincs is kérdés, mert egyik sincs 22 dollár. Rendeltem máskor is ilyesmit, ott is volt hogy több volt a csomag össz értéke mint 22 dollár mégsem került vám alá.
2019. jún. 25. 13:14
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A vámhatóság nagy ívben lexarja, hogy ki van feladónak megjelölve, alapból mindent vásárlásnak tekintenek.


Amúgy az, hogy vámeljárás alá vonták nem jelent semmit. Beküldöd a számlát, látják, hogy alacsony az összeg és már tovább is engedik...

2019. jún. 25. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
79%
Lehet annyiért vetted, de ők meg újnak gondolták, és ezért teljes áron számolták.
2019. jún. 25. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

"A formanyomtatványon amit küldtek ki is van töltve a feladó neve, magánszemély. Nálam a 26.98 dollár akárhogy számolom kevesebb mint 45. Ennek ellenére a cuccom lefoglalták és vámeljárásnak vetették alá - a levont következtetések alapján jogtalanul."


A VÁMeljárás nem azt jelenti, hogy VÁM-ot kell fizetned hanem azt hogy ha igazolod az értéket mai VÁmhatár alatt van akkor megkapod és kész. Ha nem igazolod akkor nincs cucc, még akkor sem ha értékhatár alatti, mert nem igazoltad. Ez a cég-magánszemély dolgot nem erőltetném, a NAV-al nem igen fogsz dülőre jutni hogy Ghnig Ping magánszemély vagy egy cége van és csak ráírta a saját nevét. Az céges cucc és kész...



"Az lenne a kérdésem, ebben a helyzetben mi a teendő?"



- Igazolni a cucc értékét a számlákkal.


"Ellenben a jogtalan vámeljárásuk esélyes hogy azt eredményezi hogy a termékem nem érkezik meg időre, így ugrott az ajándékozás pedig azért rendeltem, hogy családban kisgyereknek legyen ajándék, tehát kvázi kárt okoztak nekem"


- Na ez lenne a pont az "i"-re. A vámeljárás nem jogtalan, ez a dolguk a kétséges esetekben.

- Károd sem bizonyítható mert neked itt kötelességed lenne amit nem akarsz teljesíteni.

- Az meg hogy későn ért ide Kínából a termék egy nevetséges indok. Bele kell kalkulálni a szállítást a vámot és a késést is.Karácsony táján bő 2 hónappal előtte meg kell rendelni mert nem fog ideérni. Ez benne van sajna apakliban annak aki a világ másik végéről rendel.


" Ilyenkor mit lehet tenni, hova érdemes fordulni?"



- Sehova... Még nem ért kár...


" Illetve olyankor mi van ha nem nyilatkozom a papíron?"


- Nyilatkozol ímélban, ha azt sem akkor nincs termék.


" Azt írták hogy visszaküldik a terméket a feladónak, de ezen felül megbüntethetnek, amiért a (jogtalanul kiszabott) vámot nem fizettem ki?"


- Ha nem kapod meg a terméket akkor nem kell vámot fizetned hiszen nem kaptad meg a terméket. Rémlik??


"Mit javasoltok?"


- Nyilatkozz papíron vagy ímélben, küldd be a számlát és látni fogják hogy vámhatár alatti és kész. mi ebben a nehéz???

2019. jún. 25. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

#4 Az nem lehetséges, ugyanis minden küldeményen rajta van az értéke, ők pedig fel nem bonthatják más csomagját, szóval annyinak nézhetik amennyi rá van írva, se többnek se kevesebbnek egy fillérrel se.

#3, 5 Ez mind nagyon szép és jó, csak néhány dolog kimaradt (nekem is). Egyrészt most látom a papíron, hogy a vámeljárás díja 3500 Ft alapból (tehát akkor is ki kell fizetnem ezt a postának ha amúgy bizonyítom hogy vámmentes a cucc), tehát engem már minimum ennyi kár mindenképpen ér, még akkor is ha sikerül elérnem hogy ne számoljanak fel vámot. Plusz ugye nem csak pénzbeli kár létezik, nekem ezzel dolgom lesz, időm energiám megy rá hogy papírokat nyomtassak, adatokat adjak meg stb. tök feleslegesen.

Az meg hogy nekem "kötelességem lenne " az értelmezhetetlen jelen esetben. Nekem itt egy kötelességem volt: kifizetni az eladót. Ez megtörtént. Az hogy a hatóságok megállás nélkül vegzálják meg húzzák le mindenért az állampolgárokat, már ne haragudj de nem tudom miféle dolog. Adófizetőként (legmagasabb az egész Unióban) legyen már annyi jogom hogy két redves játékot masszív 7000 Ft értékben tudjak már rendelni a családomnak anélkül hogy a NAV-hoz meg a Postához kéne rohangálnom meg 600 féle illetéket fizetni meg dokumentumot benyújtani... Nem fegyvereket meg kokaint rendeltem, de még csak nem is valami luxusautót próbáltam importálni. Rohadtul nem értem mit szólnak ezek bele mindenbe. Szerencse hogy levegőt még szabad venni. Bár ha nyugatról jön akkor lassan az is vámköteles lesz...

Amúgy meg az külön vicc, hogy e-mail címet adnak meg hogy oda beküldhetem a formanyomtatványt kitöltve. Hogy küldök be egy fizikai papírt egy e-mail címre? Nincs minden háztartásban faxgép... Ész megáll komolyan.

2019. jún. 25. 18:17
 7/13 anonim ***** válasza:
92%

"...ugyanis minden küldeményen rajta van az értéke, ők pedig fel nem bonthatják más csomagját, szóval annyinak nézhetik amennyi rá van írva, se többnek se kevesebbnek egy fillérrel se."


- Ez ugye csak a vicc része. A kínai sokszor próbálkozik "vámmentesíteni" az 50 dolláros cuccot, hogy 5 dollárt ír rá. Komolyan azt hiszed hogy a NAV-osok hülyék. Millió csomagot világítanak át, már van fogalmuk, mi a kamu ár...



"Ez mind nagyon szép és jó, csak néhány dolog kimaradt (nekem is). Egyrészt most látom a papíron, hogy a vámeljárás díja 3500 Ft alapból (tehát akkor is ki kell fizetnem ezt a postának ha amúgy bizonyítom hogy vámmentes a cucc), tehát engem már minimum ennyi kár mindenképpen ér,"


- Nem ér kár, mert ha kiderül hogy VÁM mentes akkor nincs VÁM közvetítési díj mert VÁM mentes. Tetszik érteni???



"Plusz ugye nem csak pénzbeli kár létezik, nekem ezzel dolgom lesz, időm energiám megy rá hogy papírokat nyomtassak, adatokat adjak meg stb. tök feleslegesen."


- Ezt hagyjuk. Egy csomó állampolgári kötelességed van,ami mind idő, energiabefektetés. Ha te ezt így éled meg akkor ne rendelj...



"Az meg hogy nekem "kötelességem lenne " az értelmezhetetlen jelen esetben. Nekem itt egy kötelességem volt: kifizetni az eladót."


- Meg az hogy VÁM-ot fizess vagy igazold a VÁM mentességet. Jó akkor ez nem kötelességed. Ha nem igazolod nincs cucc. Maradjunk ennyiben.. :)))


"már ne haragudj de nem tudom miféle dolog. Adófizetőként (legmagasabb az egész Unióban) legyen már annyi jogom hogy két redves játékot masszív 7000 Ft értékben tudjak már rendelni a családomnak anélkül hogy a NAV-hoz meg a Postához kéne rohangálnom meg 600 féle illetéket fizetni meg dokumentumot benyújtani..."



- Hahó, ez Magyarroszág. Nekem is meg neked is. Mint írtam ha kell, akkor dolgozz érte, sajna ez van...


"Nem fegyvereket meg kokaint rendeltem, de még csak nem is valami luxusautót próbáltam importálni."



- Még szerencse. A VÁM meg azért van mert olyan cuccot rendeltél ami után senki nem adózik, máshol termelik, más gazdagszik belőle. Ezért a VÁM...


"Amúgy meg az külön vicc, hogy e-mail címet adnak meg hogy oda beküldhetem a formanyomtatványt kitöltve. Hogy küldök be egy fizikai papírt egy e-mail címre? Nincs minden háztartásban faxgép..."



- Telefonod, fényképeződ van, nem. Lefényképezed, feltöltöd, hahóóóó 2019 van!!

2019. jún. 25. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha igazolod az alacsony értéket az eljárás is ingyenes.


Amúgy csak szólok, minden joga megvan a NAVnak arra, hogy kibontsa a csomagot. Ami a csomagra van írva azt telibe xarjak...

2019. jún. 25. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

#7 Világítsák át nyugodtan, semmi olyan nincs benne amit titkolni kéne, az engem nem érdekel, csak kárt ne tegyenek benne. Amúgy többször elhangzott itt hogy így kínai meg úgy Kínából ér ide X idő alatt, pedig oda is írtam hogy az USA-ból rendeltem, Miamiból konkrétan de ez mellékes mondjuk.

"Nem ér kár, mert ha kiderül hogy VÁM mentes akkor nincs VÁM közvetítési díj mert VÁM mentes. Tetszik érteni???"

Teccikértem, igen, csak az a gond hogy a papíron amit kaptam feketén fehéren ott van hogy van maga a vám értéke, meg van emellett a vámeljárási díj amit a postának fizetek meg. Külön van kezelve a vámteher meg külön az eljárás díja, többször is le van írva a papíron.

Azt meg megint nem értem hogy mi az hogy "olyan cuccot rendeltél ami után senki nem adózik, máshol termelik, más gazdagszik belőle" - engem nem érdekel ebből ki gazdagszik, két nyamvadt játékról van szó, nem igazán látom a logikát hogy ebben mi olyan van ami nem hozható be az országba vám meg hasonló nélkül. Nem kereskedelmi forgalomba küldöm, nem veszélyes anyag stb., saját használatra van, hogy az unokaöcsém tudjon velük játszani. Persze tudom ez nem a te hibád csak mondom hogy nekem ezek érdekes dolgok és nem igazán látom alapját.

#8 Azért szerintem ki nem bontják, annak nyoma lenne utána. De amúgy ha nem tesznek kárt benne tőlem bontsák, nem fog zavarni.

2019. jún. 25. 19:13
 10/13 anonim ***** válasza:
87%

"igen, csak az a gond hogy a papíron amit kaptam feketén fehéren ott van hogy van maga a vám értéke, meg van emellett a vámeljárási díj amit a postának fizetek meg. Külön van kezelve a vámteher meg külön az eljárás díja, többször is le van írva a papíron."


- Külön van, mert az egyiket a postának fizeted a másikat meg a NAV-nak, de ha a NAV-nak nem fizetsz akkor csak a postának nem fogsz leírom harmadszor is!



"engem nem érdekel ebből ki gazdagszik, két nyamvadt játékról van szó,"


- Nem is téged érdekel hanem az államot. Ez mindenhol így működik. VÁM a külföldi cuccra...


"Azért szerintem ki nem bontják, annak nyoma lenne utána."


- Kevés amit bontanak. Ha tiltott anyag gyanús,max akkor.

2019. jún. 25. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!