Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Új építésű ház értéknövekedése...

Tukk78 kérdése:

Új építésű ház értéknövekedése? (Végső értékbecslés! )

Figyelt kérdés
Elbizonytalanodtam a kérdés kategóriáját illetően, de hát még is csak pénzügyi a téma első sorban... Arról van szó, hogy bő 2 éve szerződtem egy ház építésére, megyei jogú város kertvárosi részén telekkel (osztatlan közösön kettő szabadon álló ház, szolgalmi úttal), tokkal-vonóval 26 milláért. Az építkezést most hagyjuk, lényeg nem teljesült a szerződés, főleg nem a határidő, most jutottam oda, hogy várok a lakhatási engedélyre, és ugye amint az megvan, lesz egy értékbecslés a 100%-ról. Na most ez azért érdekes, mert a jelzálog-szerződésemet (szakaszos építés) meg szeretném változtatni, emelni óhajtom a hitelt. Ezzel nincs is gond, kérdés, meddig fogok tudni elmenni. Ugye az első (2-2.5 évvel ezelőtti) becslés 25.5 millát mutatott, nekem ugye 26 millió volt a projekt tervezett költsége. Ezek mára megemelkedtek persze, de az semmi az ingatlanárak emelkedéséhez képest! Amúgy 450m2 a telek rám eső része, és 82m2 a hasznos alapterületem, plusz egy 15m2-es terasz. A helyzet az, hogy itt a szomszédban egy ettől gyengébb paraméterekkel rendelkező házat most decemberben 40 millióért értékesített a kivitelező.... (75m2, ha jól tudom, kisebb telek és terasz stb.). Nos, a banki ügyintézőm annyit mondott, hogy az utolsó értékbecslésnél tuti biztos, hogy emelkedni fog az ingatlanom értéke - hiszen ez egy új építésű ház, ami kvázi most kezd el "létezni". Kérdésem ezek alapján az, hogy mire számíthatok, vagy hogyan szokott ez kinézni a gyakorlatban (ha esetleg van itt tapasztalt értékbecslő)? Tehát, például előfordulhat e az, hogy a 2 ével ezelőtt 25.5 millióra értékelt projektem, most, hogy ennyivel később elkészült mondjuk (papíron) hasamra ütök 30 milliót fog érni? Ugye azért kérdezem, mert ha növelni akarom a hitelt, akkor a hitelfedezeti érték 80%-ig tud max kalkulálni a bank MÍNUSZ CSOK (esetemben 2.6 millió, 2 gyermekünk van). Tehát nem mindegy, hogy (utalva itt most a szomszéd házra) 25 millát ér a házam vagy 40-et....
2020. jan. 2. 22:43
 1/2 anonim ***** válasza:
Érhet többet de attól még a szerződésben amit leadtal nem lesz több , a megfizetett összeg is annyi mint amit megfizettél, így pont annyi maradt fenn fizetendokent amennyi fennmaradt
2020. jan. 3. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, DE pont erről van szó, hogy módosul a szerződés. Azt tudni kell, hogy a telket én vettem, és jelentős összeggel szálltam be az elején, így kb. az első értékbecslés szerinti érték fele most a hitel. Csak az a gond, hogy a felénél (addig jutott a szerződés lejártáig) elzavartam a generálkivitelezőt, viszont így beszívtam +1 évnyi albit, a "szokásos" építőanyag áremelkedéseket, és buktam a projekt hátralévő részére (nagyjából a felére) az 5% ÁFA-t. Mindezek olyan pluszkiadásokat róttak rám, hogy plusz pénzre van szükségem. Több lehetőség is van (főleg, mert be tudtam fejezni az épületet), ezekből az egyik, hogy a jelzáloghitelt bővítem, DE ehhez tudni kell majd, hogy mire fogják értékelni így készen, 100%-osan. Ha elég magasra, és fedezni tudja az elvárásaimat, akkor ez a verzió lesz mivel ezzel járnék a legjobban. Nyilván, ha nem elég, akkor ki kell egészítenem egy személyi kölcsönnel, vagy egészében így kell finanszíroznom a kiadásaimat, ami viszont kamatok és törlesztők tekintetében már egy rosszabb megoldás lenne. Ezért kérdeztem, hogy számíthatok e értéknövekedésre, esetleg, hogy fentiek tükrében mekkora lehet az emelkedés.
2020. jan. 3. 10:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!