Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Jó ötlet ezt tenni diákhitellel?

Jó ötlet ezt tenni diákhitellel?

Figyelt kérdés

Jelenleg a diákhitel 1 évi kamatozása fix 2%.

A legnagyobb felvehető összeg 350.000ft/félév, ami szabad felhasználású.

Minden év utolsó napján van a kamatnak a tőkésítése.

Előtörleszteni bármikor, bármennyit lehet!



Jól gondolom, hogyha minden év január elején befizetem a tőkésített kamat összegét, akkor sosem fog nőni a felvett tőke?


Tehát ha 3 évre számolok, az 6x350.000ft, összesen 2,1 millió.


Ennek a kamata első évben 14.000ft

Második évben 28.000ft

Harmadik évben 56.000ft

Összesen 98.000ft


Tehát kapok 2,1 millió ft-ot 3 év alatt, ha rendesen fizetem a kamatot? És nem emelkedik a tőke?


Mivel szabad felhasználású, akár a kamatot is fizethetem a tőkéből, tehát 2,1 milliót kapok 3 év alatt, és a harmadik évem végére lesz 2 millió ft a számlámon, 2,1 milliónyi tartozással?



Azt gondolom, ez az összeg elég nagy segítség lenne majd pályakezdőként, bármire.

Akár egy autó, lakáshitel önerő egy része, szakmán belüli kezdetleges költségek, stb.


Azt gondolom, hogy ennyire alacsony kamattal megéri felvenni. Akármi közbejöhet az egyetem alatt is, és van mihez nyúlni, mert semmi félretett pénzem nincs, napról napra élek, és dolgozni sem tudok mellette.


2020. jan. 4. 03:36
 1/8 anonim ***** válasza:
75%
Felveszed 2%-ra, berakod allampapirba 5%-ba, nem kell a kamatot elotorleszteni, minel kesobb kell torleszteni, hiszen addig is neked dolgozik az a penz 5%-ert
2020. jan. 4. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Mivel nincs félretett pénzem, fontos lenne az azonnali elérhetőség.

Illetve a kamatos kamat miatt 3 év után 6,12% lenne a kamat, így máris buknék(25.200ft-ot) a 2.1M után 1,12%-ot, amennyiben tényleg 5%-ot hoz az állampapír.

Illetve ez csak akkor állná meg a helyét, ha a 2,1 millát egyben le tudnám kötni kezdéskor, de ezt fél evente 6 részre elosztva kapom csak.


Nem akarok most mindennek utánna számolni, de szerintem talán az állampapíros ötlettel többet buknék 3 év alatt, mintha csak fizetném a kamatot.


Plána, ha adód is kell fizetnem utána. Valami rémlik, hogy csak 5 éves lekötésnél engednek el szja-t vagy ilyesmi.


20 eves vagyok, nem ertek annyira a penzugyekhez, ezert is irtam ki a kerdesem, de jelenlegi tudasom szerint, igy kepzelem el.


Tevednek?

2020. jan. 4. 04:04
 3/8 anonim ***** válasza:
67%
Azt miből gondolod, hogy jobban megéri csak tartani a pénzt, mint befektetni?
2020. jan. 4. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
50%

Nem teljesen ismerem a diakhitel konstrukciot, de nem ertem, hogyan jarhatnal rossabbul azzal, hogy befekteted a penzed. A kamatos kamat nem azt jelenti, hogy a kamatok osszeadodnak, hanem, hogy a kamat osszege hozzaadodik a tokehez es ez utan is kell kamatot fizetni. A kamat mindig 2% lesz (ez amugy nem fiksz, felevente valtoztathatjak).


Felveszed minden honapban a maximumot, 70 ezret. Ez onnantol fogva evi 2%-al kamatozik (kamatos kamat, tehat ha havonta lenne a tokesites (evente van) elso hoban 70000-re fizetsz 1400/12=116 ft kamatot, masodikban 70116-ra 70116*2%/12-t stb). A 70 ezret rogton beteszed allampapirba, ennek az eves kamata 4-5%. Tehat eves szinten nyersz kb 3%ot a felvett penzeden. Ha felveszel 70ezret 3 even keresztul kb 100-120 ezer ft-ot nyersz a kamatkulonbsegen (ebbe nem szamoltam bele, hogy a hitelt nem egyben kell torlesztened), nem egy nagy osszeg de nem is apro.

2020. jan. 4. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
68%

Érdemes felvenni, ez a legkönnyebben fizethető hitel.

Én már csak tudom, mindenféle hitelem volt már...

Csak ne szórd el hülyeségekre.

2020. jan. 4. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Csak ne szórd el hülyeségekre."


Pontosan. Pl. a kérdező által említett autóra nem biztos, hogy jó ötlet költeni, hiszen az a megvásárlás pillanatában már értékét kezdi veszteni és viszi a pénzt - hacsak nem munkaeszköz az autó vagy vidékről, borzalmas tömegközlekedés helyett, bejárni munkába.

2020. jan. 4. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Hú, van egy kis kavar a fejedben. Alapvetően értem, hogy mit szeretnél, igen.

Ha fizeted a kamatot, akkor nem változik a hiteled összege. Tehát évtizedekig csinálhatod, hogy a minimálisat fizeted, marad a 2 millió tartozásod, csak közben dobálod egy kútba a kamatot. Pályakezdőként, alacsony fizetéssel ez pont, hogy csak egy plusz teher. Ráadásul inflálódik a pénz, ha most vennél belőle valamit, az nagyobb értékű lenne, mint amit 10 év múlva tudsz majd venni belőle. Tehát annak semmi értelme, hogy pihenget a számládon (vagy terheli a válladat) egy 2 milliós teher. Az nem a te pénzed, vissza kell fizetned.

A befektetés valamelyest jobb megoldás, bár ekkora összegnél nem sokat hoz. A tartozást kamatos kamattal számoltad, a befektetést viszont nem. Tehát te 3 évre összeadtad a 2%-okat, míg az 5% hozamot nem szoroztad fel 3 évre. A nyereséged éves szinten a kettő különbsége, 3%, kb az infláció, de inkább alatta valamivel. Szóval megintcsak annyi történik, hogy úszik ki a pénz a kezed közül.


Aztán jön az, hogy mégiscsak elköltenéd, hiszen arra van a pénz.

Én annó vettem egy roncshalmaz autót, keservesen összespórolt pénzből, 350.000 Ft-ért. Költöttem rá 2 év alatt 100.000-et, + a kötelezők (biztosítás, üzemanyag, stb., majd eladtam 250.000 Ft-ért. Buktam rajta 200.000 Ft-ot, vagyis ennyiért béreltem az autót 2 évre + fenntartás.

Te úgy gondolod majd, hogy sokkal tovább ér a takaród, veszel egy 1,5 milliós kocsit. 2 év alatt többet fogsz rá költeni, hiszen sokkal modernebb, összetettebb, drágábbak az alkatrészek, bonyolultabb a javítás. Sokkal gyorsabban veszíti az értékét, mint egy amúgy is értéktelen hulladék. Így 2 év alatt buksz mondjuk félmilliót, simán. De nem csak a kocsi "bérlését" (értékvesztés) fizeted ez idő alatt, hanem a kamatokat, valamint a felvett hitelt is. Anyagilag sokkal mélyebben leszel, mintha nem vetted volna fel a hitelt.


ÉS még egy gondolat: nekem is van diákhitelem, nekem a mindennapi megélhetésre kellett. Diákmunka mellett sem tudtam kitermelni az albérlet és az élet árát, kellett az a havi 30.000 +. Így lett kb másfél millióm. Gondoltam majd munka mellett letudom, 8 éve fizetem, most jutottam 1 millió tartozásig. Mindig volt valami, amiért nem előtörlesztettem: elvégeztem egy 2 éves msc képzést munka mellett, az nagyon leterhelt anyagilag. Előtte az adott kocsit vettem, arra spróroltam. Utána esküvő, majd baba. Nem olyan könnyű egy ekkora összeget visszatörleszteni kezdőként.

Lakáshitelnél plusz hátrány, hiszen beleszámít a fizetésed terhelhetőségébe. + 1 törlesztőrészlet, amivel nem csúszhatsz.



Egy szó mint száz, képzed még magad pénzügyileg. Nézd át a kiszámoló blogot, meg az akadémiát youtube-on. Nem ördögtől való a hitel, nem rossz a 2% kamat, de legyen konkrét célod és terved vele.

2020. jan. 4. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Rizikós. Viszont, ha nincs szülői pénzügyi támogatás, egyéb kedvező lehetőség mögötted, akkor jó ötlet. Hiszen csóriként elég nagy a valószínűsége, hogy felnőttként hitelt veszel fel, aminek a kamatja sokkal elkeserítőbb. Az, hogy bejön majd 5-10 év múlva derül ki. Bátrakké a szerencse.
2020. jan. 20. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!