Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ft alapú változó kamatozású...

Ft alapú változó kamatozású hitelemen érdemes változtatni?

Figyelt kérdés

12 millió ft-ot vettem fel lakásra, 30 éves futamidőre, jelenleg 60 ezer ft körül ingázig az összeg 1000ft-okkal max.


1,5 éve fizetem, megkötéskor azt mondták, később bármikor tudom fixálni a kamatozást 3 vagy 5 évre.


Alapból fixen akartam kötni, de úgy nem engedték.


Félek, hogy bedől valami és nagyon megugrik a havi törlesztőm.


A lakásra nincs szükségem, de havi 90 ezer ft körül hoz, mert ki van adva.


Mi lenne jó döntés?


Fizetésem minimális, mert egyetemet kezdtem, normális megélhetés mellett havi 40-50 ezret tudok félretenni, ha ki van adva a lakás.


Albérlőt könnyű találni, mert egyetemvárosban van és ár alatt adom ki.


2020. jan. 7. 22:23
 1/1 anonim ***** válasza:

Egy 30 éves futamidő alatt nagyon sok minden történhet, amitől "bedől valami", tehát ha kockázatkerülő vagy, jogosan tartasz tőle.

Ugyanebből az okból nem ideális, ha csak 3-5 évre tudod fixálni a kamatot, mert a hátralévő futamidőre nem véd meg.

Szintén nem ideális a 30 éves futamidő úgy általában, mert a törlesztőrészletek tartalma a futamidő elején alig tartalmaz tőkevisszafizetést, ezért a tartozásod nevetségesen lassan csökken.


Amitől jobb lenne a helyzet (kockázatkerülő megközelítéssel, tehát ha nem spekulálsz arra, hogy a gazdasági környezet fenntartja vagy a hiteled gazdaságosságát), ezeket kombinálhatod, de mindegyiknek külön-külön is pénz vonzata van:


- rövidebb futamidő, hogy intenzívebben fogyjon a tőketartozásod - ettől nőne a törlesztőd


- előtörlesztesz, akár több részletben - minden előtörlesztéssel csökkented a kitettséged, a kisebb tőketartozás miatt pedig relatíve csökkenti a bank a törlesztők összegét (vagy a futamidőt csökkenti - ez megállapodás kérdése)


- kamatfixálás: erre valójában addig van szükség, amíg fizeted a hitelt, de ennek is kamatfelára van, magyarul növeli a törlesztőd. tehát ha úgy számolsz, hogy a várható törlesztőrészletek mellett megtakarításokból mondjuk összesen 10 év alatt vissza tudnád és szeretnéd fizetni a hitelt, akkor 10 évre kellene fixálni. Ha 30év, akkor 30-ra. Ez amiatt van, mert annak általában kicsi a kockázata, hogy a következő 1-2 évben "elszáll" valami. De hogy a következő 10 éven belül történik ilyen, már valószínű (normális gazdasági ingadozás), 30 éven belülre én biztosnak tekinteném, hogy egy vagy több olyan szakasz is jöhet benne, ami kedvezőtlen a hiteled számára. Erre kell felkészülni.


Én ilyen helyzetben a pénzügyi célok csúcsán kezelném, hogy ebből a kedvezőtlen (magas kamatkockázat és hosszú távon) konstrukcióból minél előbb enyhüljek. Nagyon rossz a tartozás-visszafizetés arány, a kamatingadozás a hátralévő futamidő alatt várhatóan problémát fog jelenteni, még ha előre nem is becsülhető, hogy mikor (elméletileg ez elmaradhat, de nézz meg pár 30 éves grafikont, és látni fogod, hogy ősi trendet törne meg, ha ez így történne).

2020. jan. 8. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!