Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogyan éri meg végtörleszteni...

Hogyan éri meg végtörleszteni a lakáshitelem?

Figyelt kérdés

Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogyha a jelenlegi ütemben haladnak a megtakarításaim, akkor egy év múlva végtörleszteni tudom a 2 éve felvett lakáshitelem.

Ez csak azért "baj", mert van két fundim ami 3 év múlva jár le és ezeket be akartam forgatni a végtörlesztésbe, mivel ezeknek nincs az 1%-os végtörlesztési díja.

Tehát a kérdés a következő és nem tudom, hogy jól számolok-e (nem, nem a matektudásomból élek):

Adva van egy 16.300.000-es hitel. A havi törlesztője 76ezer forint ami annuitásos hitel lévén változó arányban tartalmaz kamatot és tőketartozást. A tőketartozás törlesztése 23 és 28 ezer forint között alakul az első hónaptól az 5. év végéig, a kamat fizetése pedig 52-től 47ezerig alakul.

Egy év múlva a tőketartozásom kalkulációim szerint 15,5millió körül alakulnak majd, ennek megfelelően a végtörlesztés díja 155ezer forint lesz. Ezzel szemben ha hagyom végigmenni azt a + 2 évet, akkor kamatokra kifizetek már alapból 1,2 milliót, ellenben lemegy valamennyivel a tőketartozás és a fundik miatt a végtörlesztési díj is már csak a csökkentett összegre (kb 11millióra) áll fenn, tehát nekem egyértelmű, hogy minél előbb fizessem ki a hitelt, a fundi meg majd jó lesz valamire máskor.

Kihagytam valamit a képletből, vagy úgy nagyságrendileg jól számoltam?



2020. jan. 22. 23:36
 1/6 anonim ***** válasza:
Jó lesz a fundi másra.
2020. jan. 22. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
78%

Ha 4%nal kisebb a hitel kamata, akkor nincs ertelme vegtorleszteni. Azt a penzt amit a hitelbe raknal teheted allampapirba, hogy addig kamatozzon.

De attol is fugg mennyi a kamatperiodus.


Kifizetsz 1.2 milliot kamatra, de 15milliora kapnal 2 ev alatt ugyanennyi kamatot allampapirban. Tehat pont ugyanott vagy akar kifizeted akar nem.


Az ltp-t mindenkepp a hitelbe raknam bele, egyszerubb mint 3 ev mulva azzal szorakozni, hogy mire tudnad elhasznalni.

De ez az en velemenyem.

2020. jan. 22. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Annyit fűznék hozzá a kérdésedhez, hogy biztos vagy ebben a végtörlesztési költségben. Annál a banknál, ahol én bankolok az előtörleszteni kívánt összeg 1%át kell megfizetni, maximum 30 ezer forintot. És azt hiszem ez törvényileg van szabályozva.
2020. jan. 23. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Kettes jot mond.


Amire figyelni erdemes az tenyleg a kamatfordulo, azaz mikor jar le a kamatfixalas, ha esetleg emelkedne a kamatod, akkor rogton erdemes elozorleszteni.

Amugy meg elotorlesztesbe biztos helye lenne a fundamentanak, de kerdes, hogy anelkul el tudnad e siman szamolni, vagy okoskodni kene hozza. (Vagy elbuknad a tamogatast rajta...)

2020. jan. 23. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Ezért tűztem ki az 5 évet, mert 5 éves kamatperiódussal vettem fel. Csak szerencsére úgy néz ki, hogy a 3. évben már végtörleszteni tudok.
2020. jan. 23. 10:55
 6/6 anonim ***** válasza:

Nézz utána, hogy a bankodnál nincs-e olyan szabály, hogy 5 éven belül nem végtörleszthetsz, különben szankcionálnak. Nálunk van. Amit az elején elengedtek 200 x ezer forintot kedvezmény címszóval, azt is ki kéne fizetni, így mi ezt elengedtük.

Van amire feltudod használni a fundákat? Majd valamire jó lesz kijelentésre én nem alapoznék.

Mennyi MOST a tőketartozásod? Nem tudod-e bontani? Pl. jövőre előtörlesztesz annyit, hogy a tőketartozásod a fundikon felül minimális legyen. Vagyis tudd fizetni még 3 évig a minimumom, majd akkor végtörlesztéssel beletolni a lakástakarékokat.

2020. jan. 27. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!