Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Előtörlesztés esetén kamatperi...

Előtörlesztés esetén kamatperióduson belül hogyan alakul a havi törlesztő?

Figyelt kérdés

Van egy lakáshitelem aminek 10 éves a kamatperiódusa. Feltehetően 1-2 éven belül végtörleszteni tudom az egész hitelt, de addig még éves szinten kifizetek kb. 660ezer forintnyi kamatot.

A kérdésem, hogyha most előtörleszteném a hitelösszeg felét (kb. 7 millió forintot), aminek az előtörlesztési díja 1% (tehát 70.000Ft), akkor a havi törlesztővel mi történne? Csökkenne az összege, vagy az összeg maradna, de az összetétele változna? Jelenleg a 76ezres törlesztőből 26ezer a tőketartozás törlesztése és 50ezer a kamattartozás.



2020. febr. 3. 11:27
 1/6 anonim ***** válasza:

Általában lehet választani előtörlesztésnél, hogy

- ugyanannyit akarsz fizetni, ekkor rövidül a futamidő és értelemszerűen a tőke/kamat arány ehhez igazodik (futamidő a fele betörlesztésnél mondjuk az eredeti kb harmada lesz, de ez csak egy hasraütött becslés, biztos, hogy kevesebb, mint a fele)

- ugyanaddig akarod fizetni, mint az eredetit, ekkor a tőke/kamat arány lesz ugyanannyi, mint eddig és az összeg csökken arányosan (felére)


Ez 30 éves hitel? A 33%:66% arány elég borzasztó. Ezt megérné egy nagyobb összeggel előtörleszteni és az 1-es opciót választani, akkor kb megfordulna az arány.

2020. febr. 3. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

30 éves a hitel, igen.

A cél az lenne, hogy a következő 1-2 évben (ameddig még végtörlesztek), addig minél kevesebb összeget fizessek be kamatra. Ez esetben pedig nekem inkább a 2. opció az ami ezt a célt szolgálná. De lehet félreértettem amit írtál.

2020. febr. 3. 11:59
 3/6 anonim ***** válasza:

A törlesztőben a kamat rész mindig annyi ami aktuálisan a tartozás és hitel kamat alapján kell. Ha emellett többet fizetsz tőkére akkor hamarabb vége a hitelnek, ha keveset akkor akár 30 évig is tart.


Nincs ilyen amit néha szoktak mondani hülyeséget, hogy először csak kamatot fizetsz.

2020. febr. 3. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Utolsó:

Persze, hogy nincs ilyen, nem is állította senki. De az annuitásos hitel az úgy működik, hogy arányait tekintve eleinte nagyobb részt kamatot fizetsz, mint tőketartozást. Ez az én esetemben úgy néz ki, hogy az első 60 hónapban (ennek az excel táblája van előtte) úgy néz ki, hogy az első hónapban 23ezer tőke és 53ezer kamat tartozást fizetek meg, a 60. hónapban ez az arány már 29 és 47ezer felosztásra módosul.


Ennek megfelelően a kérdésem az volt, hogy megéri-e a végtörlesztés előtt (mert legkésőbb 2, leghamarabb 1 éven belül végtörlesztek) előtörleszteni, ezzel csökkentve valahogyan a kamatfizetés nagyságát. Nem az arányát, nem a hitelkamatot, hanem egységnyi idő alatt a bank felé kifizetett kamatok mennyiségét, összegszerűen. Éves szinten átlag 660ezer forint kamatot fizetek, úgyhogy nem mindegy, hogy ebből tudok-e redukálni valamennyit, vagy sem.

Az offtopic megjegyzéseket előre is kérem mellőzni, hogy aki végtörleszt 15-16 milliót annak biztos nem számít az az 1-200ezer forint diffi. De, számít, abból pont elmegyek 2 wellness hétvégére. :)

2020. febr. 3. 12:46
 5/6 anonim ***** válasza:

Kb évi 320ezret fog csökkenni a kamatfizetésed, ha előtörlesztesz.

A MÁP+ kamata 1 évre, 7 milliónál 260ezer, második évre 290ezer, mert sávosan nő.

Ezzel szemben spórolsz 70ezer forint előtörlesztési díjat.


Kb egálra jön ki az előtörlesztés vagy a berakom a pénzt kamatozni. Úgyhogy akkor már inkább előtörleszteném, az a biztos, és az még kicsivel jobb is.

2020. febr. 3. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Neten elérhetők tök jó annuitásos táblázatok, amik tudnak előtörlesztéssel is számolni.

Pl. itt [link] a kommentek alján van egy excel. Én ezt vezetem 3 éve, amióta felvettük a hitelünket és szinte forintra pontos. Betudod írni mivan, ha előtörlesztesz és megtudod nézni azt is, hogy mivan, ha nem. Ezután már csak egy összehasonlítás mérlegelés. Szerintem itt az idő tényező nagyon nem lesz mindegy, így én hasraütésre nem tippelnék. Sejtésre jobban jársz, ha előtörlesztesz.

2020. febr. 3. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!