Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mit jelent a "Folyószámla...

Mit jelent a "Folyószámla éves látra szóló kamat" és "Folyószámla látra szóló EBKM"?

Figyelt kérdés

Gránit Banknál vagyok, és a hirdetmény a következőeket írja:


Folyószámla éves látra szóló kamata:

jegybanki alapkamat - 3,00% (min.0,00%) a folyószámla egyenlegének 1 - 500 000 Ft részére

jegybanki alapkamat - 1,50% (min.0,00%) a folyószámla egyenlegének 500 000 Ft feletti részére


Folyószámla látra szóló EBKM:

0,00% a folyószámla egyenlegének 1 - 500 000 Ft részére 500 000 Ft-ra számítva

0,00% a folyószámla egyenlegének 500 000 Ft feletti részére 10 000 000 Ft-ra számítva


Na ezt nem értem. Tehát az éves látra szóló kamat a jegybanki alapkamat, ami jelenleg 0,6%, az EBKM viszont fix 0%. Ez részemről mit jelent, fogok látni valamikor is 0,6% kamatvisszatérítést, vagy sem?



2020. aug. 10. 07:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Az a "-" jel ebben az esetben nem kötőjel, hanem kivonás. Tehát a mindenkori jegybanki alapkamat mínusz 3%, de ilyen esetben ott szokott lenni egy kitétel, hogy "de lagalább x%".

Ez azt jelenti, hogy a bank a mindenkori jegybanki alapkamatból származtatja a betétek után fizetendő kamatot, ami logikus is: ha az alapkamat felmászna 5%-ra, akkor 5 - 3 = 2 % lenne a betéti kamat - a betéed 500 ezer alatti részére. 500 ezer felett meg egyenesen 0 %.

Kicsit leegyszerűsítve ezért mondják azt, hogy a magas jegybanki alapkamat a betéteseknek kedvez, az alacsony pedig a hiteladósoknak. (Mert ugye magasabb alapkamat mellett a hitlek kamata is nőne).


"Ez részemről mit jelent, fogok látni valamikor is 0,6% kamatvisszatérítést, vagy sem?"


Nem fogsz sajnos. Az alapkamat jelenleg annyira alacsony, hogy a bankoknak egyszerűen nem éri meg kamatot fizetni a betétek után. (A lekötött betét gyakorlatilag csak arra jó, hogy a kártyáddal nem lehet hozzáférni a pénzhez, tehát ha pl. ellopják, akkor sem tudnak lenullázni).


Viszont a Gránitnál is létezik megtakarítási számla, ami egy jóval rugalmasabb konstrukció, mint a lekötött betét. Ez egy külön számlaszámmal rendelkező, kvázi "alszámla", ami a rajta lévő összeg után napi kamatot fizet. Ez sem nagy szám (ha jól tudom, 0,10%, de nézz utána), de több, mint a lekötött betét valóban 0%-os kamata.

2020. aug. 10. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi, akkor attól nem kell félnem hogy a számlán tartott pénzem kamatozna, 3%-ot úgyse fogja egyhamar elérni a jegybanki alapkamat :)
2020. aug. 10. 16:06
 3/3 A kérdező kommentje:
Megnéztem, van egy úgynevezett Megtakarítási számla, havi 100Ft-ért első félmillió 0,25%, efelett pedig 1% kamatot ad. Gyors számolás után - ha a kamatot folyamatosan jóváírják - illetve még a kamatadót is megfizetve, 516.175 Ft-ot kell rátennem csak azért, hogy a számla havidíját megfizessem. Így ez nekem annyira nem éri meg, ha van ekkora megtakarításom pluszba, akkor inkább Állampapírt veszek rajta.
2020. aug. 10. 16:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!