Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Fundamenta lakástakarék:...

Fundamenta lakástakarék: érdemes-e kivennem az alábbiak alapján?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő: Fundamenta LTP szerződést kötöttem 2017-ben, a vállalt megtakarítás 20 000 Ft, 4 éves futamidő. A helyzet úgy hozta, hogy az utóbbi hónapokban nem fizettem be a megtakarítás összegét, így ebben az évben az állami támogatásom alacsony lesz.


Magát a konstruckiót ugyebár lakásvásárlásra, hitel előtörlesztésre vagy lakásfelújításra lehetne felhasználni, de az elsőhöz kevés lesz, hitelt nem szeretnék (vagy legalábbis addig nem, míg nem látom át teljesen a dolgot), felújításra pedig úgy használhatnám fel, ha van a nevemen ingatlan (legalábbis így tudom). Mivel egyik sem lehetséges, arra gondoltam, hogy kivenném a pénzt, hogy legalább arra használhassam fel, amire akarom, ne legyen "lakáshoz" kötve a dolog.


Ha idő előtt felmondom a szerződést, mert szükség lenne a pénzre, mennyit kapok meg a befizetett pénzemből?


Tények kerekítve, hogy átláthatóbb legyen a lényeg.

Saját megtakarítás összege: 610 000 Ft

Állami támogatás összege: 133 000 Ft

Elérhető teljes megtakarítás: 1 296 000 Ft

Elérhető lakáskölcsön összege: 1 924 000 Ft

Elérhető, lakáscélra felhasználható összeg: 3 220 000 Ft


A legutolsó három összeg között mi a különbség? Hogy néz ki a lakáshitel felvétele ebben az esetben?


Bocsi a buta kérdésekért, diákként belevágtam, legalább félretettem pénzt, de érdekelne, hogy mit bukok, ha kiveszem, milyen előnnyel jár, ha hitelt veszek fel erre alapozva, stb?


Üzletkötőt emiatt nem akarom hívni, mert az úgyis azt tukmálná rám, ami neki az érdeke.



2020. okt. 1. 13:36
 1/4 anonim ***** válasza:
A 610 ezret kapod vissza, amit eddig befizettél és abból még esetleg levonnak 1-2-3% kezelési/készpénzkifizetési/felmondási díjat.
2020. okt. 1. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Értem, akkor jól gondoltam ezt a részét, csak ez az 1-2-3% idegesít. Ha valóban csak annyi, akkor nem izgat, de olvastam olyan hozzászólásokat is, hogy sokat levonnak... Nem "azonnali hatállyal" mondanám fel, hanem a hagyományos eljárással: 2 hónap jelenleg a kiutalás ideje.


Viszont ha végig fizetem (pótlásra van lehetőség úgyis, max az adott évre nem a maximális állami támogatást kapom), akkor a végén ugyanúgy lesz megtakarított pénzem, csak nem mindegy, hogy 610 000 Ft-ból vonnak le <3%-ot, vagy ~1,3 millióból. De a lehetőség miatt lehet érdemes akkor befizetni inkább, mert ha mégis máshogy alakul a helyzet, az állami támogatással együtt jobban járok, ha meg nem, akkor ugyanúgy megkapom a pénzem, csak a 3% miatt lesz több a "bukás".

2020. okt. 1. 15:56
 3/4 anonim ***** válasza:

Esetleg ha van egyenesági rokon, akiről tudod, hogy amúgy is felújítana pl., akkor érdemes elboltolni vele. Te megjelölöd majd kedvezményezettként, ő kapja a kiutalást, cserébe ő átutalja neked ugyanazt az összeget kp-ban. Neki kell igazolni a lakáscélt, de mivel amúgy is felújít pl. ezért nem gond, senki nem szenvedett kárt.

A teljes megtakarításod úgy jön ki, hogy befizetett összegek + állami támogatások. Erre kaphatsz pluszban majdnem 2 millió lakáskölcsönt. És ha a kettőt együtt felhasználod, az a 3 millió akármennyi, amennyit az utolsó sorban írtál.

Ennek a konstrukciónak az állami támogatás volt az értelme és az, hogy nagyon kedvező hitelt lehetett felvenni hozzá már akár úgy is, hogy még egy fillért sem fizettél be, de a kezedbe adták és törleszthetted szépen apránként. A mostani ingatlanárak és hitelkörnyezet mellett már nem volt olyan kimagaslóan kedvező, szerintem ezért is végezték ki.

2020. okt. 2. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Értelek, köszönöm szépen a részletes választ! Ezen az egyenes ági rokonnal leboltolós dolgon én is gondolkodtam, jó ötlet.
2020. okt. 2. 16:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!