Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ha van egy féléves "vésztartal...

Ha van egy féléves "vésztartalék"-nak megfelelő megtakarításom, amire fél éven bekül szükségem lehet, akkor azt milyen formában érdemes tartanom, hogy a lehető legjobban jöjjek ki?

Figyelt kérdés

Pl úgy tudom, hogy a Magyar Államapír Plusz-nál az első félévben évi 3,5% a kamat, ami félévre nézve 1,75% nominális kamat, illetve a kivételkor a kamatbüntetés 0,25% ami, ha jól számolom és gondolom, akkor 1,5%-os kamatot mindenképp biztosít a félévre nézve, és ha kiveszem fél éven belül, akkor 0,25 költségem mindenképp lesz a teljes összegre.


Én így számolok, de nem vagyok benne biztos, hogy jó:


1,75-öt elosztom 6-tal, mert annyi hónapból áll egy félév. Kijött, hogy 0,2917%


A kamatbüntetés 0,25%. Tehát elméletileg ha 1 hónap után már szükségem lenne a pénzre, akkor sem bukok vele, mert 0,04167% nominális kamat felszámítódik rá. (a 0,2917 és a 0,25 különbözete)



Kérdések tehát:


A vésztartalékot jobban megérheti MÁP+-ban tartani a bankbetéttel szemben, mert szinte ha bármikor is szükség van rá, legalább annyit visszakapok, amit beraktam?


Illetve az infláció hogyan "szarhat bele" a dologba? Mert pl a MÁP+ az pont nem inflációkövető. Ha az éves infláció (papíron legalábbis) 3,6%, akkor azt osztani kellene 12-vel (0,3%) és azt hozzá kellene adni a 0,25-höz és az lenne a valós "büntetés"? (Azaz 0,55%)


Ebben az esetben. 2 hónap után vehetném ki "büntetlenül" a pénzem? (mert 0,2917% a havi hozam, a kamatbüntetés + infláció meg 0,55%)


Kérlek segítsetek, mert lehet, hogy tök rosszul gondolom az egészet...



2021. márc. 15. 18:42
 1/9 anonim ***** válasza:
6%
bitcoin, nagyot lehet szakítani vele most
2021. márc. 15. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Szerintem féléves vésztartalékkal nem érdemes variálni, szekrényben vagy folyószámlán, én így gondolom, nincs jelentősége.
2021. márc. 15. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Miert akarnad a vesztartalekot befektetni? Arra ugy kell gondolni mintha nem is lenne... Ha tudod hogy kelleni fog akkor meg nem vesztartalek.
2021. márc. 15. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A vésztartalékot tartsd megtakarítási számlán, se költsége, se hozama, de azonnal hozzáférhető.


Abban az előzőnek igaza van, hogy ami fél éven belül kelleni fog, az nem vésztartalék.

2021. márc. 15. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nyugodtan beteheted MÁP+ba. Az a legjobb módja, annak amit a 3-as ír: "Arra ugy kell gondolni mintha nem is lenne... "


Valamennyit kamatozik is, de az vésztartaléknál mindegy, hogy mennyit, nem a nagy nyereségre hajt vele az ember.

2021. márc. 15. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

"Miert akarnad a vesztartalekot befektetni? Arra ugy kell gondolni mintha nem is lenne... Ha tudod hogy kelleni fog akkor meg nem vesztartalek."


Lehet, hogy rosszul fogalmaztam. Valójában nem befektetni akarom, csupán olyan helyen tudni, ahol addig amíg nem kell, addig is védve legyen inflációtól, ugyanakkor ha bármikor kell, hozzá tudjak nyúlni és ne kevesebb pénzem legyen, mintha a párna alatt tartanám. Ez lenne a koncepció, de ha nincs erre lehetőség, akkor értelemszerűen marad a párnaciha és az infláció miatt bukok vele akkor biztosan.

2021. márc. 15. 20:51
 7/9 anonim ***** válasza:
Fél év alatt nem eszi meg az infláció.
2021. márc. 15. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A fél éves vésztartalékban az a poén, hogy könnyen elérhető, ha szar kerül a ventilátorba. Kösd le deviza számlán, vegyél rajta OTP Gépkocsinyeremény Betétet, léteznek megtakarítási számlakonstrukciók is.


Ahogy a forintárfolyam működik az euróhoz vagy a svájci frankhoz képest, én a deviza számlás lekötést választanám. Kisebb botlásokkal de folyamatosan romlik a forint ezekhez képest. A frank például 2020 január és 2021 január között 30 forintot drágult (305►335), 2019 január és 2020 január között is 20 forintot (285►305). Az eurónál kevésbé volt extrém, de az elmúlt 2 évben ott is meg lehetett fogni eurónként 40 forintot (320►360). Persze cserébe vannak évek, amikor több-kevésbé tartja magát a forint.

2021. márc. 15. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ha számolsz az inflációval, akkor valahogy sehogy nem állja meg a helyét a logikád. Értelemszerűen olyan helyen, ahol többet kamatozik a pénzed, ott több is marad a kezedben, ha a párnacihában, a számládon, vagy megtakarítási számlán tartod a pénzed, akkor a pénzed minden évben csökken az infláció mértékével gyakorlatilag annak ellenére, hogy te ugyanazt a számot látod, mint két éve.

Ha minimum 1 hónapig teljesen tuti biztos, hogy nem érsz a pénzedhez, akkor már jobban megéri állampapírban tartani.

2021. márc. 16. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!