Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ha az elhunyt házastárs nevén...

Ha az elhunyt házastárs nevén van az össze megtakarítás, és van egy közös gyerek, hogy alakul az öröklés?

Figyelt kérdés

Arra lennék csak kíváncsi, hogy ha van a takarékban pl. 2 millió forint a férjem nevén, és meghalna, akkor a fele összeg az erősen kiskorú gyereké lenne -ez oké-, akkor az a pénz megszűnik létezni, vagy hozzá lehet akkor is férni?


Szóval a gyermek egy millió forintjára keresztet lehet vetni (mert 15 év múlva, amikor betölti a 18-at, már semmit nem fog érni), vagy hozzá lehet férni a pénzhez esetleg feltételekkel?


Köszi a válaszokat!


2021. márc. 22. 18:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
16%

Hogyan alakulna?


Te mire készülsz?!

2021. márc. 22. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
74%
Gyámügy engedélyével indokolt esetben (pl. Iskoláztatás) ki lehet venni. Amúgy "csak úgy" nem lehet kivenni. Amint 18 lesz hozzáférhet indoklás nélkül is.
2021. márc. 22. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
11%

A férjed után ugysem örökölnél.

Milyen 1 millió forint?

2021. márc. 22. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Most már a számlán, megtakarításon lévő pénzt sem örökli a házastárs?


Azért írtam az én szemszögemből mert én írom :)

De fordítva is megtörténhet, hogy én halok meg és a férjem marad egyedül a gyerekkel.

2021. márc. 22. 18:59
 5/11 A kérdező kommentje:

A kérdés lényege, hogy ha valamelyikőnk meghal, ne kerüljünk bajba.

Mindenképp a megtakarítás egyik része az ő, a másik része az én nevemen lesz.

2021. márc. 22. 19:03
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Tesztek haláleseti rendelkezést egymás javára és akkor nem képezi az örökség részét a számlán levő pénz, a haláleseti kedvezményezett rendelkezik fölötte.
2021. márc. 22. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
17%
Ha a férjed meghal csak a gyerek örökli a pénzt, még az autót is ha a férjed nevén van.
2021. márc. 22. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
87%

#3, #7


Házastárs és leszármazó esetén a házastárs és a leszármazók egyenlő arányban örökölnek (kivéve a közösen lakott ingatlant és annak berendezési tárgyait). Tehát jelen esetben a feleség az egyetlen gyermek 50-50% arányban örökölné a pénzt.


Amiben még árnyalni kell a dolgot:

- Ha az a pénz közös tulajdonnak minősül (mert házasság alatt szerzett, nem öröklésből vagy ajándékozásból jött), akkor már eleve 50%-a a feleségé is. Vagyis az öröklés csak arra az 50%-ra vonatkozva, ami a férj része volt, így a teljes összegből végül 75% kerül a feleséghez, 25% a gyermekhez. Nem számít, hogy mi kinek a nevén volt, ez nagyon mélyen be van ivódva a köztudatba, de nincs így.

- A közösen lakott ingatlant és berendezési tárgyait csak a leszármazó(k) örökli(k), az özvegy holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelten. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az özvegynek élete végéig lesz hol laknia, de a tulajdonába nem kerül az ingatlan, az a gyermeké, aki viszont nem jogosult azt hasznosítani (pl. benne lakni).

2021. márc. 22. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

#8

Akkor ha 2 millió van az elhunyt számláján, akkor abból 500ezer forint "veszik el"?

2021. márc. 23. 07:34
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Úgy tennék, ahogy a 6-os. Ha rendelkeztek, akkor nem lesz a hagyaték része a számlán lévő pénz.
2021. márc. 23. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!