Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » MÁP+ vagy SP500 ETF? Elvileg...

MÁP+ vagy SP500 ETF? Elvileg utóbbi jóval többet hoz, miért választják mégis sokan a MÁP+-ot? ETF Túl szép ahhoz, hogy igaz legyen? Mit ronthatok el a számításban?

Figyelt kérdés

Miért választják az emberek az éves 3,5 meg max 6%-os hozamot hozó állampapírokat, esetleg magas rejtett költségekkel járó bankbetéteket, ha ott van pl az amerikai gazdaságra épülő, széleskörűen diverzifikált SP500-as ETF ami 2010-es indulása óta 332%-os hozamot hozott? (évi 29,48% átlagosan)


iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)


[link]


Tudom, hogy az állampapír kedvezőbb olyan tekintetben, hogy ha hirtelen kellene a pénz, akkor nem kell utána azonnal 15%-os adót fizetni, de most ezt tegyük félre azért, mert mint hosszútávú megtakarításról beszélünk, ami legalább 5 éves távon értendő, továbbá, ha mégis hirtelen kellene a pénzt és ezért feltörjük a TBSZ számlát, amin vezetjük.. a magasabb hozama miatt miatt nekem legalábbis úgy tűnik, hogy még mindig jobban megéri, mint pl a MÁP+.. (nyilván kivéve akkor, ha pont akkor akarnánk hozzányúlni, amikor rövidtávon az ETF értéke pont lefelé leng ki.. de ennyi erővel rövid távon pont ugyananni esély van arra is, hogy felfelé lengjen ki és akkor meg nagyot szakítunk rajta, csak ha kellene a megtakarítás, akkor nyilván kockázatosabb jóval, mint az állampapír... DE CSAK RÖVIDTÁVON!)


Betesz az ember mondjuk 10 millió ft megtakarítást.. és legyen csak 5 év.. MÁP+ esetén 27,35%-os hozamot ér el.. keres kemény 2 millió 735 ezer ft-ot.. míg iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) esetén még éves szinten is többet megkeres ezzel, nem hogy 5 év alatt. Az elmúlt 5 évre nézve az éves átlagos hozam 19,2%-ra jött ki, ami 10 millió ft esetén 9 millió 200 ezer ft. Azaz majdnem 6 és fél millió ft-nyi különbség.



(Megj: Tudom, hogy a múlt hozamai nem garantálják a jövő hozamait, ezért is van több %-beli különbség is az ETF hozamainál, de általánosságban elmondható, hogy arra lehet számítani, hogy az állampapír hozamainak a többszörösét tudja.)



2021. márc. 22. 20:13
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:
*Elírtam, 9 millió 600 ezerre jött ki, nem 9 millió 200 ezer.
2021. márc. 22. 20:18
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
"a múlt hozamai nem garantálják a jövő hozamait" - pont ezért, bármikor pukkanhat a lufi, egyre nyílik az olló az amerikai tőzsdei cégek értékeltsége és nyereségessége között.
2021. márc. 22. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Ennyi erovel bitcoinba is rakhatnad mert az az elmult 4 evet tekintve eves 400 szazalekot hozott. 4 eve marciusban 2000 dollar volt az ara.

A befekteteseknel mindig kockazatot/drowdown-t is kell nezni. Az allampapir garantalt 5 szazalek, az s&p ha valsag lesz ugy beleall a foldbe mint a szar es bukod rajta a penzed, a bitcoin ebben az evben valoszinuleg rallyzni fog es utana all bele a foldbe.

Latod mennyi spekulacio van az mogott hogy valami garantalt 5 szazalek vagy 29 netan 400 szazalek? Amugy meg ha mar spekulacio, ha tovabb gyengul a forint akkor lehet ha siman atrakod euroba mar akkor jobban jarsz mint allampapirral

2021. márc. 22. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Azért a bitcoint nem illik összehasonlítani egy diverzifikált részvényportfolióval. A bitcoin az egy tétel, nulla a diverzifikáció.. és nagyon kockázatos befektetés.. (még ha a szó legszorosabb értelmében maga az ETF is "egy tétel" de mögötte sikeres amerikai vállalatok százai állnak.)


Ráadásul az elmúlt években is az volt jellemző, hogy nagyon hullámzó volt a bitcoin ára... egyáltalán nem kiszámítható. Ráadásul simán lehet, hogy ha bele áll a földbe, ott is marad, szemben az amerikai gazdasággal.


A bitcoin az egy lóra fogadás.. egy kaszinó. Nagyot lehet rajta szakítani, de ugyanúgy bukni is. Hosszútávú megtakarítást semmiképp nem tartanám benne, még akkor sem, ha megvan az esélye arra, hogy a 10 milliót megszászorozza és milliárdos legyek..

2021. márc. 22. 22:11
 5/20 A kérdező kommentje:

Illetve figyelembevéve a mai politikai viszonyokat, mennyivel valószínűbb az, hogy az amerikai gazdaság áll be a földbe és nem a magyar? Esetleg, hogy nem nyúlják le Orbánék az állampapírokba fektetők megtakarításait úgy, ahogy anno a magánnyugdíjpénztár is le lett nyúlva?


Ilyen tekintetben az állampapírt kockázatosabbnak tartom, mint egy SP500-ra alapuló ETF-et, de ez csak a személyes véleményem, nyilván utólag lehetünk csak okosak.

2021. márc. 22. 22:14
 6/20 anonim ***** válasza:
74%

Az állampapírok lenyúlása, az semmi mást nem jelentene, mint a hitelek vissza nem fizetését, magyarul államcsődöt. Ha jól emlékszem, akkor 1940-ben volt utoljára magyar államcsőd (előtte még egy volt és több nem), tőzsdekrach meg azért van 10-15 évente.


Egyébként meg hidd el, hogy akinek "sok" pénze van, az ETF-be teszi (legalább egy részét), de aki 10 év alatt nagy nehezen összekuporgatott 10 millió forintot, az nem fog kockáztatni.

2021. márc. 22. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

S&P 500 pl. dotcom lufi idején 1500 fölé ment, tegyük fel akkor is veszel. Nos, legközelebb 13 évvel később érte el ugyanazt a szintet. Bevállalsz, kiülsz egy ugyanilyen időszakot, ha esetleg ismét bekövetkezik?


Nekem is van ETF-em, de van állampapírom is, nyilvánvalóan nem tennék mindent ETF-be. Egyébként ETF-ből is többfélét tartok, az S&P földrajzilag és piaci kapitalizáció alapján nem mondható önmagaban elég diverzifikáltnak. USA és legnagyobb vállalatok.

2021. márc. 22. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

"tőzsdekrach meg azért van 10-15 évente."


Ez igaz, ha megnézzük az SP500-at, ott is láthatjuk ezt. PL aki 2000-ben fektetett bele, az egészen 2011-ig egy durva hullámvasúton ült és ugyanoda visszajutott. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy aki hosszútávra akar megtakarítani (pl nyugdíjcélra, vagy gyereknek házra) azt ennek kevésbé kellene, hogy zavarja, mert 15-25 éves távon mindenképp a bölcsen befektetett részvényportfolió nyer. Én legalábbis így gondolok arra a szóra, hogy "megtakarítás".


"Egyébként meg hidd el, hogy akinek "sok" pénze van, az ETF-be teszi (legalább egy részét), de aki 10 év alatt nagy nehezen összekuporgatott 10 millió forintot, az nem fog kockáztatni."


Ha rövidtávon kellhet neki a pénz, akkor igen, persze, és egyet is értek vele. Viszont ha el tudja fogadni azt, hogy elképzelhető, hogy 10 évig nem érdemes kivennie a pénzét mert veszteséget realizálna csak vele, akkor jóval nagyobb végösszege lehet a megtakarításának.

2021. márc. 22. 22:33
 9/20 A kérdező kommentje:

7-es:


Egyetértek. Ezért is gondolkodtam pl a fejlett világ ETF-jében "iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)" Viszont a formája nekem tök ugyanaz, mint az SP500. Ha az amerikai gazdaság bukik, akkor ezt is viszi magával nem?

2021. márc. 22. 22:34
 10/20 anonim ***** válasza:

22:23 vagyok

Tök igazad van, hogy hosszú távon az ETF éri meg, és aki nyugdíjra takarékoskodik, meg az épp megszületendő gyermekének gyűjt, az jobban jár ETF-el. De akkor most előcibálom megint, amit írtam: a felső középosztály (a lakosság felső 2-3%-a kb.) megengedheti azt a "luxust" hogy a gyerekének már előre gyűjt és azt is hogy már a 30-as éveiben a saját nyugdíjára gondol komolyabban.

De a lakosság többsége örül, ha van pár hónapnyi tartaléka. A medián jövedelem valami 190 ezer forint nettó körül van. Ebből nem lehet hosszú távra megtakarítani és nem lesz az ember kockázattűrő. Én nem mennék Dunának, ha elveszne a megtakarításom 20-30%-a pár hét alatt, de vajon mennyi ilyen ember van?

2021. márc. 22. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!