Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » PMÁP vásárlás: először életemb...

PMÁP vásárlás: először életemben. Nem rontok-e el semmit? Izgulok!

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a kérdéseim talán gagyinak tűnnek, de izgulok emiatt és szeretnék biztosra menni hogy mindent jól értek! Köszönöm előre is a segítséget!


- Prémium magyar állampapírt veszek, hogy inflációt kövessen a pénz.

- Ahogy látom van egy értékpapír árfolyam, szóval ez a kereslet miatti veszteség amit többletként ki kell fizessek (jelenleg 101% körül)


____

És akkor 3 kérdésem lenne, betűzöm az egyszerűség kedvéért:

- A: 2027/J jelűt veszek, de 2026 január 1-én (szóval kb 3 év elteltével) vissza szeretném váltani. Ezt megtehetem viszonylag olcsón (99%-os áron elvileg), tehát ez a profitot nem befolyásolja, jól gondolom?


- B: a 2027/J 4 éves futamidejű, ez azt jelenti, hogy csak 2023-tól kezd kamatozni? Mert most ha ma vennék valamit az 2026.11.08-án járna le.


- C: és akkor a névérték * 1,11^3 a pénzem 3 év múlva, levonva a visszaváltási költséget (illetve inflációtól a kamat még függhet persze). Durván a 3-ból 4 millió forint lesz. Helyes a számítás? Mert 1*1,1^3 az 1.33, így 3ból 4 lesz.


Köszönöm a segítséget előre is!



2022. nov. 8. 18:10
 1/3 anonim ***** válasza:
76%

A nyilvános ajánlattételt olvasd el mindig abban benne van minden ami biztos

[link]

A kibocsájtás napjától kamatozik azért nem tudod megvenni 100%-on mert a már felhalmozott kamatot is ki kell fizetned(ezt visszakapod következő kamatfizetéskor)

2023 jan 27-ig 11,75%-on kamatozik,utánna átlagos évi infláció(~15%)

visszaváltáskor 1% jelenleg a "büntetőkamat" ez változhat ezért is nincs benne a nyilv ajánlattételben.

Napi kamatozású ha visszaváltod a felhalmozott kamatot is megkapod.

kamatfordulók január 27-én lesznek

Lejárat 2027 január 27-én,bármikor is veszed

2022. nov. 8. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha vissza akarod közben váltani, akkor jobb a hosszabb. 2029/J-nek nagyobb a kamatprémiuma.


A: nem tudjuk mennyi lesz a visszaváltási levonás. Jelenleg 1%, korábban volt már 2% is évi 5-6% kamat mellett. Ez egy rizikó faktor. Évi 15% kamatnál, miért ne emelhetnék 3-4-5%-ra?

De maradhat 1% is. Nem tudjuk.


B: Első naptól kamatozik. De az első kamatperiódus rövidebb.

"Az első kamatperiódus esetében – értve ezalatt a 2022. szeptember 30.

napjától (ezt a napot is beleértve) 2023. január 27. napjáig"


C: A névértéked NEM VÁLTOZIK.

A PMÁP minden kamatfizetésnél kifizeti a kamatot, azt egy másik papírba tudod csak befektetni. (Első kamatfizetéskor jellemzően az előző PMÁP sorozt már nem kapható.)


"1*1,1^3"

Nem lehet így számolni sajnos. Mert az első kamatot 3 évre újrabefektetheted, a másodikat csak 2-re, harmadikat 1-re.

Aztn a 4. évben az újrabefektetett kamatokat fel kell törnöd, ha ki akarsz venni mindent egyszerre.

2022. nov. 8. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Kedves utolsó, Te is rengeteget segítettel.


1 kisebb kérdésem maradt:

- akkor a kamat nem kamatozik automatikusan, csak ha azt is visszaforgatom állampapírba? Mert kamatos kamattal számoltam.


Egyébként diákhitel előtörlesztés helyett tenném ebbe a pénzt ami 5%ot kamatozik, és mindenképp jobban megérőnek tűnik így, még akkor is ha 3 év múlva kivenném a pénzem belőle. Ha jól értelek ez a kamat feltörés nem egy durva dolog

2022. nov. 8. 20:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!