Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A diákhitel egy csőbehúzás?

A diákhitel egy csőbehúzás?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy amerikában iszonyat nagy összegeket kell visszafizetni, és sokan éveken át se tudják kinyögni miután elvégezték az egyetemet. Itthon is ez a helyzet? Nem vagyok képben mennyibe kerül amúgy egy egyetemi oktatás, azt se milyen kamatot raknak a diákhitelre, de vannak országok pl anglia ahol úgy tudom nem kell a teljes összeget visszafizetni, csak x százalékát, szóval ott fair dolog. Itthon hogy van? Itthon is ilyen fair a diákhitel, vagy ugyan olyan csőbehúzás mint az amcsiknál?

2022. nov. 13. 19:25
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Itthon volt (van?) kamatmentes diákhitel is. Én pont egyetemre jártam a lakáskeresés alatt és mi gondolkodtunk rajta, hogy kihasználjuk a teljes keretet és annyival kevesebb ingatlanhitelt veszünk fel, csak végül lusták voltunk végigjátszani.
2022. nov. 13. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem rossz koncepció.

Alapból elég sok állami képzésünk van, ellentétben Amerikával, így sok esetben megúszhatod a diaákhitelt. Ha közvetlenül a képzés kifizetésére használod akkor 0% a kamat.


A szabad felhasználású változó kamatozású, most 5%. A jelenlegi piaci helyzetben ez sem rossz.

2022. nov. 13. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Én nem sietek a visszafizetésével. Kb havi 10 rugót fizetek, kit érdekel. Ha elérem a nyugdíjaskort, már úgyse kell tovább fizetni.
2022. nov. 13. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Ne hasonlítsd az USA-t a hazai egyetemekkel.

1. Itthon van állami képzés, 12 félévet fizet az állam, így nincs tandíj

2. Ha tandíjas képzésre jársz, az is csak 250-350 ezer félévenként, ami össze sem hasonlítható az USA tandíjakkal

3. Ott van a diákhitel 2, amit tandíjra lehet fordítani, 0%-os THM, ráadásul csak a diplomázás után, fizetésarányosan kell fizetni (első 2 évben a minimálbérhez, utána a korábbi fizetésedhez van kötve)

2022. nov. 13. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
koszi a valaszokat! :)
2022. nov. 13. 20:33
 6/11 anonim ***** válasza:
71%

A legkedvezőbb hitelkonstrukció jelenleg Magyarországon. Ha képzésre veszed fel (tandíjra), 0% a kamat. Ha a szak, amit fizetsz belőle, piacképes, még azelőtt visszatörleszted a nagy részét, mielőtt el kellene kezdened fizetni kötelezően. Én mérnökinformatikus szakra vettem fel, a szak második felétől dolgoztam és előtörlesztettem, a tanulmányi átlagom miatt nem is 2 millió forint volt a képzés, mint a tervezett mert kaptam mérséklést. Mikor végeztem, volt kb 500 000 ft, amit vissza kellett fizetnem, nem okozott problémát egyáltalán. Jobb döntés volt, mint évekkel halasztani a képzés elkezdését és egy szar munkakörben előre összekuporgatni a tandíjat, csak hitelt ne kelljen venni. A hitel jó dolog, csak ész is kell hozzá.


Aztán ott a szabad felhasználású hitel, amin korábban 2% kamat volt, most már 5%. A maximális felvehető összeg félévente 750 000. Ebben van némi kockázat, de ha például van hosszú távú célod, érdemesebb felvenni, mint ennyivel több lakáshitelt a későbbiekben. Felveszed, beteszed a bankba kamatozni és szépen törlesztgeted abból. Viszonylag könnyű elérni, hogy valami 5%-ot fialjon egy évben, úgyhogy ha például lakást akarsz venni egyetem után, praktikusabb így felvenni az első 5 millió forintot hozzá apránként, mint pl lakáshitelként. De kocsivásárlásnál is helytálló ez a levezetés.


Azért azt tartsuk észben, hogy Amerika eleve elég hitelcentrikus ország. Az emberek többségének hitelből van az egész élete felhúzva és ez ott kvázi természetes. 10-20 millió forint egy félév, nem 100-300 ezer...

2022. nov. 13. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
#6 Mérséklés? Nekem ez új! Én is kérhettem volna mérséklést a 4,6-os átlagomra? Hogy is van ez?
2022. nov. 13. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

#7

Nálunk (oe) volt erre vonatkozó kérvény "önköltség díj mérséklési kérelem" néven, ahol többek között a 4.0 fölötti tanulmányi átlagodra lehet igényelni különösebb indoklás nélkül. Ilyenkor a képzési költség maximum 50%-át elengedik. De például akkor is szoktak kedvezményt adni, ha nagyon kevés kreditet veszel fel (kevesebb, mint 15 vagy valami ilyesmi). Érdemes utánanézni. :)

2022. nov. 13. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Utolsó félévben 10 kreditnyi tárgyan volt csak, erre kértem a mérséklést és csak a fele tandíjat kell kifizetnem
2022. nov. 14. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Amerikában sem maga a hitelkonstrukció a baj, hanem irreálisan drágák az egyetemi képzések.
2022. nov. 14. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!