Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Most átverték a nagymamámat a...

Most átverték a nagymamámat a csalók, vagy tényleg bank hívta?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy milyen szám hívta, de vezetékesen hívták…


Utána mobilra kapott erről a számról SMS-t, [link]


Ugye erre sokan írják, hogy kamu, de 100%-ig nem tudom.


A nagymamám nem tudja rendesen elmondani, hogy mit mondott a telefonálóknak, de állítja hogy semmit olyat nem adott meg amit nem tudtak eleve.


“Adategyeztetés” címén hívták és a születési helyét, meg ilyeneket kérdeztek… A számlaszáma utolsó 4 számát diktálták neki és az stimmelt, ez nekem nagyon gyanús, viszont a nagymamám állítja hogy ezen kívül nem kérték el a többi számot, meg semmit.

Így viszont nem tudnának visszaélni vele, ha csalók…


A tetejébe, az egész telefonálás után még vissza is hívták, hogy értékelje 1 és 10 közötti szám bemondásával az előző telefonos munkatársat!


Ez extrém gyanús nekem, de állítólag nem mondott semmi olyat amivel vissza tudnának élni…



2023. máj. 15. 11:12
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Illetve nem adategyeztetés kapcsán hívták, hanem 3000 forintos elmaradás miatt.


De a mégis kellett bizonyos adatokat is egyeztetni, ez nekem szürreális…

2023. máj. 15. 11:13
 2/12 A kérdező kommentje:
Az SMS-ben pedig ugyanarról van szó, mint amit a telefonon beszélt…
2023. máj. 15. 11:30
 3/12 anonim ***** válasza:
77%

1. Felhívja a bankot és utána kérdez. A bank alapból ritka esetben kezdeményez ügyféllel hívást. Ha valami miatt keresik akkor inkább tennék postai úton.

2. Menjen be és ott tisztázza a dolgot. Ha elmaradása van fizesse be pénztári bizonylattal. Ha meg nincs akkor jelezze, hogy telefonos csalók keresték és személyes adatokat kértek ki tőle.

2023. máj. 15. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszi, ez így lesz, de csak napok múlva tud bemenni…


A telefonszámhoz egyébként szerintem tényleg az OTP tartozik, csak az ilyen telefonszám kereső oldalakon valamiért mindenki visszaélést jelez ezzel a számmal kapcsolatban!

2023. máj. 15. 12:07
 5/12 anonim ***** válasza:
71%

Engem hivtak mar otpben elfelejtett torlesztes miatt. Levettem minden penzt, elfelejtettem a torlesztesre visszatenni, hivtak is.


Adategyeztetes mindig van, szemelyes adatokat kernek, szul datum, szul hely, anyja neve.


Olyan biztos nincs hogy ok diktaljak az utolso 4szamjegyet a bankszamlaszambol. Ami otpnel technikailag mindenkinek 0000, mivel a formatum itthon 3x8szamjegy de az otpnel 8db 0 a vege. Ami elhagyhato, de attol az meg ott van.

2023. máj. 15. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
20%
Az éves "Adategyeztetés" kötelező, de személyesen a bankfiókban.
2023. máj. 15. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
65%
Az adategyeztetés kötelező mielőtt infót ad át a bankos. Ha van 3000ft hátraléka akkor valós hívás.
2023. máj. 15. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha valóban van hátraléka, akkor valós a hívás. Ha régi a hátraléka, akkor a behajtástól hívták, evidens, hogy egyeztetnek némi adatot, hiszen adatvédelmi okokból még a gyerekének vagy a szülőjének sem adhatnak ki információt.

"A tetejébe, az egész telefonálás után még vissza is hívták, hogy értékelje 1 és 10 közötti szám bemondásával az előző telefonos munkatársat!"

Teljesen normális ügymenet és ha nem működsz együtt, akkor semmi gond.

2023. máj. 15. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

De az általad idézett linken ezt írják a számról:

[link]


2023-05-11 "Vígyázat csalók! Otp bank nevében tartozásra hívatkózva befizetést kérnek aki megnyitja a filet attol kicsalják az adatait és lenullázzák a számláját ! A rendőrség nem akar vele foglalkozni bejelentésre sem ! töröljék aki teheti tiltsa a számot de más számról is próbálkoznak !"


2023-04-25 "Erről az sms-ről banki alkalmazást feltörni próbáló kódot küldenek. Az sms akkor érkezik a bank nevében, ami alatt a +36708811180-ról (korábban más számról) banki adategyeztetés címén kártyaadatokat próbálnak kicsalni név, lakcím, anyja neve, kérdéseket tesznek föl, majd elkérik a kártya hátlapján lévő biztonsági kódot az egyeztetéshez. Mindezt esetleg kártyaszám birtokában teszik, amelyet interneten találnak meg betörésekből nyilvánosságra kerülő bankkártya szám adatok között. A bank nem kéri az adataidat egyeztetés céljából, ha az hív föl. És csak akkor hív, ha újy kártyáért lehet menni."


Tehát azt írja valaki "Erről az sms-ről banki alkalmazást feltörni próbáló kódot küldenek."

Namost, ha nagymamádnak hagyományos nyomógombos telefonja van, akkor nyilván nem fog látszódni az esetleges link az sms-ben.


Tanítsd meg nagymamádnak, hogy hívassa vissza magát olyankor, amikor Te is ott vagy és meg van oldva.

2023. máj. 15. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Hintalow ***** válasza:

Semmilyen sms-ben kapott link nem fog feltörni semmilyen alkalmazast.

Ezek az sms-ek kèt cèlt szolgálnak az ilyen vhising jellegű csaló hìvasok során:

- a benne lèvő link egy dummy netban login oldalra mutat, ahol a netban user+jelszót szeretnèk megszerezni

- vagy pedig magátó a banktól jön, ugyanis a netbank belèpès/mobilapp telepìtès kètfaktoros jelszava, amit a csalók kèrnek bediktálni, hogy hozzáfèrjenek a számlához.


A nagymamától kèrtek netbank belèpèsi vagy bankkártya adatokat? A visszaèlèsek erre mennek rá.

Ha csak születèsi adatokat kèrtek /egyeztettek akkor az valszeg tènyleg csak a bankja telesales vagy esetleg hátralèkkezelő osztályja volt.


Amúgy ha a nagyinak mondjuk nincs beállìtva netbank szolgáltatás, akkor teljesen vèdve van az ilyenek ellen, csak bankkartya adatokat ne adjon ki.

2023. máj. 16. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!