Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mi a baj a devizahitellel?...

Mi a baj a devizahitellel? Miért estek annyira sokan kilátástalan helyzetbe?

Figyelt kérdés
én most állok lakáshitel felvétele előtt, van amelyik bank 12 havonta fix kamatozást ígér, van olyan amelyik 5 évig fixet, én 6 évre akarom felvenni, szóval egy év lenne amiben emelne a bank. nem nagy összeg a törlesztő, ha megemeli, még akkor is tudom fizetni. hol van a buktató?
2013. okt. 25. 13:40
 1/8 anonim ***** válasza:
82%
ott hogy sokan úgy vették fel hogy azt se tudták mit vesznek fel aztán meg hogy nem volt fix jövedelmük aztán így se nagyon tudták volna fizetni az árfolyam elszabadulásakor meg előmásztak az ilyenek és neki álltak fröcsögni hogy őket átverték.
2013. okt. 25. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
82%

Neked most sehol nincs buktatód. Forinthitelt akarsz felvenni, ráadásul fix kamatozásra. Ezért 6 évig ugyanannyit kell fizetned FIXen. A devizahitelek közel sem, több szempontból sem fix kamatozásúak voltak.


Hibásak a bankok is, amiért a profit után mentek ilyen méretekben. Hibás az állam is, mert engedélyezte egyáltalán a devizahitelezést.


Hibásak azok, akik devizahitelt vettek fel. Azok, akik 10-25% önerőre (vagy egyáltalán 50% alatt vettek fel hitelt). Olyanok is voltak tízezrek, akiknek még önerőt sem kértek, mert azt is a szocpol fizette nekik.

Hibásak azok, akik úgy vettek fel hitelt, hogy nem volt legalább fél-1 millió forint megélhetésre való megtakarításuk a bankban (vészhelyzetre). Hibásak akik erőn felül akartak saját lakást. Hibásak, akik több időt töltenek mondjuk a mobiltelefonjuk kiválasztásával, mint a hitelszerződésük aláírás előtti átnézésével.

2013. okt. 25. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Tudod, mi a baj a hitellel? Hogy vissza kell fizetni :D

Ám ha a következő feltételek teljesülnek, nyugodt szívvel belevághatsz:

- van legalább egyharmadnyi önerőd

- biztos, stabil munkahelyed, illetve olyan végzettséged, hogy 1-2 hónapon belül találsz másik állást, ha elvesztenéd a jelenlegi munkádat

- a törlesztőrészleted nagysága: ne haladja meg a havi rendszeres nettó munkabéred minimálbér (nettó 64K) fölötti részének az egyharmadát! Tehát ha keresel nettó 180K-t, akkor max. 40K-t vállalj be törlesztőnek

- köss biztosítást, 6 év hosszú idő...

Sok sikert!

2013. okt. 25. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

"Mi a baj a devizahitellel?"


A devizahitellel semmi baj nincsen. Csak nagy a kockázata. És a kockázat jelen esetben bukást jelentett. Nagyot.


"Miért estek annyira sokan kilátástalan helyzetbe?"


Jelentőset gyengült a forint, valamint emelkedett a hitelek kamata. Mivel alapból alig pár % volt a kamat, így "kis" emelkedés (1-2%) is sokat emelt a kamatterheken. Plusz: ha valaki felvett pl 9 miiliót 150-es svájci franknál, az kapott 60.000 svájci frank hitelt. Ha ezt 20 évre vette fel, akkor 7-8 év alatt a tőke (a 60.000CHF) kb 30%-át fizette ki (vagy a kamatemelkedés miatt annyit sem). Ez azt jelenti, hogy még van hátra legalább 40-45.000CHF tartozása. Igenám, csak most nem 150 a frank, hanem 240, tehát 9.6M-10.8M a tartozása - Forintban. Miközben már kifizetett 4-5 milliót.

Sokan ráadásul olyan konstrukciót választottak, ami az elején könnyített fizetést (pl csak a kamatot fizeted) vagy eleve alacsonyabb kamatot ígért (pl 5 évig 2%-kal alacsonyabb kamat). De ezek a könnyítések vagy alacsonyabb kamatok általában 5 évre szóltak, és 2009-2011 környékén eleve lejártak volna, eleve emelkedett volna 10-20-30%-ot a törlesztőrészlet, erre jött még rá a Forint esése, és a további kamatemelések. Főleg az ilyen konstrukcióknál emelkedtek a törlesztők 60.000-ről 150.000-re. És akkor még nem volt szó arról, hogy mennyien vesztették el az állásukat főleg 2008 óta. Sokan ott tartanak, hogy vigye a bank a házat-lakást, csak azzal sincsenek előrébb az ingatlanárak miatt, amik rettentő alacsonyak, és még annyiért sincs aki megvegye...


Forintban sem biztos, hogy fix a kamat. Nekem fix törlesztőjű autóhitelem van, elvileg 60 hónapra vettem fel, most 61 és fél hónapnak néz ki, hogy annyi lesz a vége, ha addig nem változik (25 hónap van kifizetve). De én elolvastam a szerződést, és aláírtam, hogy a bank változtathatja a kamatot (THM-et) a szerződés alatt bizonyos esetekben. És egyébként nem csak hátrányomra, de előnyömre is változott már: tartottam már 64 hónapnál is, aztán jött az értesítő, hogy kedvezően alakultak a pénzügyi folyamatok, ezért csökkent a hitelem kamata, így a törlesztés teljes ideje is (viszont maga a fizetnivaló változatlan).


"nem nagy összeg a törlesztő, ha megemeli, még akkor is tudom fizetni. hol van a buktató?"


Két kérdést azért tegyél fel magadnak, először külön, aztán egyszerre is:

1. Ha elveszíted az állásodat, vagy tartósan beteg leszel, akkor se lesz probléma a törlesztő kifizetésével?

2. Ha még rosszabbra fordul az ország sorsa, és emiatt jelentősen (pl duplájára) emelkedik a törlesztőd, akkor is tudnád fizetni?

Ha mindkettőre külön, és egyszerre is igen, a válasz, akkor nem nagyon érhet buktató (de akkor valószinűleg nincs is szükséged hitelre).

2013. okt. 25. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Lakáshitelezéssel foglalkozom már évek óta, ezért elég nagy rálátásom van erre a területre. Az utóbbi 10 évben soha nem volt ennyire ideális helyzet lakáshitelt felvenni, mint most, persze ettől még kockázatos dolog, mert a hitel az hitel, vissza kell fizetni. Az ellen sincs igazán jó orvosság, ha valaki fizetésképtelenné válik a hitel futamideje alatt (a munkanélküli biztosítás, meg a betegállomány biztosítás sem véd ezek ellen 100%-ban), de azért aki nem ész nélkül veszi fel a hitelt, az most kifejezetten jól járhat. Az tény, hogy a hitelfelvétel feltételeit elég rendesen megszigorították, körültekintőnek kell lenni, mielőtt valaki belefog egy lakáshitel igénylésbe. Alaposan körül kell járni a hiteligénylés feltételeit, előre kell megvizsgálni a hitelképességet, az ingatlan hitelezhetőségét és csak akkor szabad megkötni az adásvételi szerződést, ha minden rendben van. Aki pl 5-6 éves futamidő alatt vissza tudja fizetni a hitelt, annak még az is megoldható, hogy a kölcsön kamatmentes legyen, csak épp ezt a trükköt a bankok nem szokták megmutatni.
2013. okt. 25. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Mikor volt a legjobb hitelt felvenni Magyarországon?


1945-ben. Vettél fel annyi hitelt, amennyit csak bírtál, amennyit csak engedtek, pengőben. Vettél rajta minél több ingatlant, földet, stb-t. 1946-ban pedig visszafizetted a hitelt, amikor a lakásod árából már csak egy kiló kenyeret lehetett venni. Te nyerted, a hiteleződ bukta egy lakás árát.

Ezután realizálni kellett a nyereséget (egy lakás, lakások ára, amiket vettél) kb. 2-3 év alatt és minél hamarabb elhúzni nyugatra, még legkésőbb 1948-49-ben.


Ha lesz még egy ilyen történelmi lehetőség, használd ki. Talán el se kell már majd menni.

2013. okt. 25. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Hiába forint a hitel és hiába ígér az első 5 évre fix törlesztőt, az nem azt jelenti, hogy a teljes visszafizetés változatlan marad, mert a forinthitelnél változhat a kamat és ezt rád fogják terhelni, ha emelkedik.


Az igaz, hogy 5 évig fix marad a részlet, de ha pl. 2015-ben lenne egy óriási baj a gazdasággal és 20% lenne az alapkamat, akkor 3 évig felhalmozódna egy óriási tartozás és 2018 után kellene fizetni azt az 1 év rendes tertozást és hozzá a 3 év felhalmozást. és az alatt az 1 év alatt töbet fizetnél, mint az 5 év alatt.


ha 6 évre akarsz felvenni, akkor ne legyenek benne szakaszok, ne legyen benne semmi változó. Gondolom így pesze nem fognak adni.


TOVÁBBÁ : Az első időszak amit fixre mondanak, nem azt jelenti, hogy a második időszak, amire nem mondanak semmit, az ugyan ennyi lesz. Amikor eltelik az első szakasz, már nincs visszaút és kérnek annyit a második szakaszra, amennyit kiszoroznak, amennyit meg tudnak indokolni. A második időszak lehet sokkal sokkal több mint az első. Arra semmi garancia nincsen.

2013. okt. 25. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Kedves 7-es válaszoló, Te összekevered a jelenleg kapható hiteleket azokkal a régi hitelekkel, ahol valóban csak a törlesztő részletet fixálták, de a háttérben gyűlt a többlet, ha menet közben emelkedett a kamat.


A jelenleg igényelhető hitelek nem így működnek. Pl ha egy hitel 5 ÉVES KAMATPERIÓDUSÚ, az azt jelenti, hogy a kamatot is lefixálják 5 évre, így nem csak a törlesztőrészlet állandó 5 évig, hanem a kamat is. Ez az oka annak, hogy így nem fordulhat elő, hogy egy esetleges kamat emelkedés miatt többlet tartozás keletkezhessen. Ha a hitel hosszabb, mint 5 éves futamidejű, pl 6 éves, akkor az 5. év végén annyi történik, hogy a bank megállapít egy újabb kamatlábat, amit majd az akkori referencia kamat szerint áraz (nem a jegybanki alapkamat a referencia kamat, de kb együtt mozog vele). Ezzel az újabb kamatlábbal újrakalkulálja a fennálló tőketartozást és megállapít egy újabb törlesztő részletet a hátralévő utolsó évre. Gyakorlatilag ha az új kamatláb kisebb lesz, mint a jelenlegi kamat, akkor a törlesztő részlet csökken, de ha nagyobb, pl 10%, akkor valamennyit emelkedni fog, de nem tud jelentősen, mert a 6. évre már kicsi a tőketartozás, így a kamatemelkedés csak mérsékelten tudja kifejteni a hatást.

(Más a helyzet egy hosszabb, pl 20 éves futamidejű hitelnél, de arra is meg vannak technikák, hogy ne tudjon az egekbe ugorni a havi részlet.)

2013. okt. 26. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!