Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mindenhol azt hallom szakértők...

Mindenhol azt hallom szakértőktől, politikusoktól, hogy a banknak semmilyen felelőssége sincsen a hitel kihelyezésekor. Minden felelősség a hitelfelvevőt terheli? Ti mit gondoltok erről?

Figyelt kérdés

2015. febr. 24. 11:10
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
36%
Pedig van. Ha megfelelő fedezet nélkül ad hitelt, akkor ha az ügyfél nem fizet, az a Bank felelőssége, és legtöbb esetben vesztesége.
2015. febr. 24. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
50%
A gond az, hogy a bedőlő hiteleket nem a bank, hanem a törlesztő adósok fizetik meg.
2015. febr. 24. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
32%

Nekem az a véleményem, hogy a hiteligénylőt terheli annak felelőssége, hogy hogyan tudja teljesíteni a vállalt kötelezettségét, miből tudja fizetni a részleteket, viszont abban a bankoknak van(lenne) nagy felelőssége, hogy olyan hiteltermékeket állítsanak össze, ami a hiteligénylő számára vállalható.


Hibás terméknek tartom a deviza alapú jelzálog hiteleket, autó hiteleket és személyi kölcsönöket. Hibás döntésnek tartom, hogy ezt bevezették anno a lakosságnak és hibás lépés volt a kormány részéről, hogy ezt megengedte és az utolsó utáni pillanatban avatkozott bele (és szerintem akkor sem jól...)


Nagyon összetett dolog ez, de ha józan paraszti ésszel végiggondolod, nem a kereskedő, a szolgáltató a hibás abban, ha Te, mint fogyasztó, nem a számodra megfelelő, használható terméket választod.

2015. febr. 24. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Ja, mindenki azt hitte a frank árfolyam nekik dolgozik! :-)
2015. febr. 24. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

1# Magyarországon nincs olyan, hogy elsétálási jog. Tehát az ügyfél nem a fedezet erejéig felel, hanem minden jelenlegi és minden jövőbeni ingatlanjával, ingóságával, és bérének felével.


2# Igen. Ez valóban így van.


3# Tudtommal minden esetben van hitelbírálati díj. Amivel gyakorlatilag a bank, mint szakértő, megállapítja, hogy te a jelenlegi helyzetedben fizetni tudod-e a törlesztőket.

Én is hibásnak tartom a "deviza" hiteleket, mert szerintem nem volt a banknak joga ahhoz, hogy ezeket hitelként ajánlja. Mivel az ügyfeleknek nincsen devizaforrásuk, így nekik ez egy napról-napra változó tőkét és törlesztőrészletet jelent, ami már nem felel meg a hitel fogalmának. Tehát csakis befektetésként értékesíthette volna, vagy maximum, úgy hogy devizát is folyósít és nem forintban kifejezett devizaösszeget.

2015. febr. 24. 16:28
 6/17 anonim ***** válasza:

Ha tisztán jogi oldalról nézzük, akkor igazuk van, mert a szerződésben szerepel, hol érthetően, hol kevésbé érthetően, hogy az árfolyamváltozás minden nyügét-baját az adós nyögi, de az adóst illeti az is, ha az árfolyamváltozás kedvező, tehát erősödik a forint, így kevesebb a törlesztő.

Erkölcsi oldalról viszont hibásnak érzem a bankokat is, mert túl kockázatos terméket adtak az emberek kezébe.

Faramuci a helyzet. Én sok beszélgetést megnéznék, ami hiteligénylésnél hangzott el. A kedvencem amikor bejött az ügyfél, hogy szeretne 8 milliót, mert akar venni egy lakást. Ügyintéző vizsgál, majd közli, hogy bőven belefér, még több is lehetne, de a nyolc szuper. Erre az ügyfélnek már csilingelnek a dollár jelek a szeme előtt, hát akkor neki kell a maximum, mert akkor lesz új autó, nagy tv, még nyaralás is. Ügyintéző mondja, hogy ez nem.biztos, hogy jó ötlet, addig nyújtozkodj... De neki KELL, mert neki az JÁR, a végén az egész fiók tőle zeng, mert a hölgyike nem akar neki annyit adni, amennyit kér. Ugyanez az ügyfél minden hónapban kígyót, békát kiabál ránk, mert őt belekényszerítették ebbe az egészbe, ő csak egy kis lakást akart. Meg toronyórát aranylánccal... De itt is hibásnak érzem mindkét felet. A banknak is.tovább kellett volna látnia az orránál, és nem csak annak örülni, hogy nah most sikerül kihitelezni a világ minden pénzét is. Valahogy az már nem működött, hogy kockázatot megfelelően felmérjék...

Egy banki dolgozó

2015. febr. 25. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

6-os válaszát kiegészíteném azzal, hogy jelenleg sem viselkednek másképp az emberek. Amikor azt kérdezem egy hiteligénylőtől, hogy miből szeretné a részleteket 10-20 évig fizetni, ha eddig egy fillér önerőt nem sikerült összerakni, akkor sértésnek veszi a kérdést. Amikor megkérdezek egy fiatalt, miért akar egyből 20-30M Ft-os lakást, miért szeretne sok hitelt, szintén megsértődik.

Ha a banki hitelezési szabályok szerint JELENEG hitelképes valaki 15-20M Ft-ra, akkor ki lesz a felelős azért a jövőben, ha később ez a hitel bedől, mert mégiscsak túlvállalta magát a hiteligénylő?

Ok, én elküldhetem azzal, hogy gondolja át még egyszer, akar-e ennyi hitelt a nyakába, de 100%-ig biztos vagyok benne, hogy meg fogja kapni mástól a segítséget és elintézi magának a hitelt.

2015. febr. 25. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

5#: Teljesen mindegy mi van a szerződésben, ha eleve nem volt joga a banknak ilyen fajta (deviza alapú) hitelt kihelyezni, mert ugye a törvény csakis a devizahitelt engedélyezi. Ha benne van a szerződésben, hogy lelőhet a bank, ha nem fizetem a törlesztőt és én azt aláírom, attól még nem lőhet le. :D

Én pedig még mindig azon vagyok, hogy a banknak van felelőssége, amikor kihelyezi a hitelt. Sőt...

Hiszen amikor bemegyek egy boltba és megveszek egy terméket, hazaviszem és beledöglök, akkor nehezen tudom hibáztatni a vevőt. Mondhatom neki, hogy senki nem tartott a fejéhez, hogy abba a boltba menjen be, vagy hogy azt a terméket vegye meg.

Tehát én szerintem az ügyfél semmiben nem hibás, azt leszámítva, hogy jóhiszemű volt. Úgy gondolom, hogy 80%-ban a felügyeletet, vagy államot terheli a felelősség, 20%-ban pedig a bankot.


6#. Ha nem hitelképes az ügyfél, akkor a banknak kötelessége megtagadni tőle az igényt, bármennyire is könyörög. És kész...

2015. febr. 25. 13:03
 9/17 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező, hát éppen arról van szó, hogy a bankoknak joga volt deviza alapú hitelt kihelyezni, mert az akkor hatályos törvények ezt megengedték. Ezzel máris eljutottunk egy olyan kérdéshez, mekkora a felelőssége egy olyan üzleti vállalkozásnak, amelyik él a törvény adta lehetőségeivel és azokat alkalmazza a tevékenységében?

Abban is biztos lehetsz, hogy minden hitelkihelyezés előtt megtörténik a bankokban az ügyfélminősítés és a hitelképesség vizsgálat, de ez csak az aktuális helyzetet méri, jövőbeni kockázatokkal nem számol.

2015. febr. 25. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Érdekesnek tartom, hogy az egész világon törvénytelen a deviza alapú hitelezés - beleértve természetesen minden EU-s országot - csak nálunk nem az. Egyébként meg mi az, hogy csak az aktuális helyzetet veszi figyelembe a bank, miközben 20-30 évre adja a hitelt???


Nem mellékesen a kúria kimondta, hogy ugyan valóban nem volt jogosultsága a banknak, azonban nem tiltotta a törvény az ilyen típusú hitelek kihelyezését. Erre mondták ugye, hogy a bankoknak szabad szerződési joga van. Ami meg persze hatalmas hülyeség.


Egyébként természetesen még a magyar törvények is védik annyira az emberi jogokat, és a magántulajdont, hogy ilyen katasztrófák ne történhessenek meg. Az már egy másik kérdés, hogy mennyire korrupt az ország és, hogy mennyire tartják be a törvényeket.

2015. febr. 25. 20:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!