Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Alkotmányt sértő, alkotmány...

Alkotmányt sértő, alkotmány ellenes esetekben mit lehet ma tenni Magyarországon?

Figyelt kérdés

Mi van, ha egy törvényt találok alkotmány ellenesnek?

És ha egy rendeletet?

És ha egy szerv tevékenységét?

És ha a joggyakorlatot?

És ha önmagában egy törvény mondjuk nem alkotmányellenes, de adott környezeti körülmények között azzá válik?

Magánember cselekményénél lehet-e hivatkozni alkotmányos jogra, vagy csak az állammal szemben?



2017. jan. 25. 10:36
 1/9 Muráti Emőke ***** válasza:

Ma?

Semmit!

...mi az hogy alkotmány? Van itt olyan egyáltalában?

2017. jan. 25. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
normális, hozzá értő, jogi választ szeretnék
2017. jan. 25. 13:58
 3/9 Jani_sokadik válasza:

fordulj az Alkotmánybírósághoz. Bár javaslom, hogy egy jogászt is kérdezz meg, hogy szerinte is tényleg alkotmánysértő-e, és ha igen, akkor ez a procedúra jelent-e számodra költségeket, és ha igen ,neked mennyibe fog kerülni..(a jogász se ingyenes, bár vannak ingyenes jogsegélyek is)

mennyire éri meg(neked) a procedúra, presztisből indítanád a köz javára v. magánérdekből?

Meg nem ártana, ha valaki "állna" mögötted(pl. szervezet), akinek esetleg az érdekérvényesítő lehetősége nagyobb(v. legalábbis komolyabban veszik), így ezek felkeresését javaslom.

2017. jan. 25. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Hát magánemberként nem sokat. Mehetsz a bíróságokra ha nagyon ráérsz és sok pénzed van jogászokra.
2017. jan. 25. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Nem tudom, hogy csak a mostani rendszerben van-e így, de én egyáltalán nem értem, és teljesen le vagyok döbbenve, ahogy elolvastam az alkotmányt, és az alkotmánybíróság feladatkörét.


Én azt gondoltam, hogy az alkotmány az alapja mindennek, ami mindenkire érvényes, és érvényesíttetni lehet ezeket a jogokat.


Az alkotmánybíróság valamiért az alkotmánynak csak a törvényekkel, jogszabályokkal, bírói döntésekkel, nemzetközi szerződésekkel való megfelelését nézi, de ilyesmin polgárok nem kezdeményezhetnek.


Én azt nem értem, hogy az alkotmányosság kérdése az nem csak úgy vethető fel, hogy valami szabály, törvény, határozat, rendelet, szerződés alkotmányos-e. Előfordulhat, hogy ez a kérdés merő hülyeség egy adott törvény vagy jogszabály esetén, de a külső körülmények és/vagy az alkalmazás és a gyakorlat függvényében mégis felmerülhet az alkotmányellenesség. Például lehet, hogy nem a jog, hanem a jogot alkalmazó hivatalnok jár el alkotmányellenesen. De az is lehet, hogy valami normál körülmények között jogszerű, azonban pl. az időjárás függvényében alkotmányellenessé válhat, pl. szmog esetén. ezek külső fizikai körülmények. Vagy egy polgár viselkedése is lehet éppenséggel alkotmány ellenes. Ezek az esetek hol vannak, ezek hol lehet megvizsgálni, érvényesíteni, stb?

2017. jan. 25. 21:26
 6/9 anonim ***** válasza:

Magánszemély is fordulhat az Alkotmánybírósághoz beadvánnyal! Viszont, hogy ez alakilag és tartalmilag rendben legyen, nem ártana ügyvéddel intéztetned.


A másik lehetőség valamilyen jogsegély szervezet, akik ha felkarolják az ügyet, mert ők is látnak benne alkotmánysértést, ingyenesen is csinálhatják.

És ők már szervezet, nagyobb érdekérvényesítő képességgel.



Viszont amit írtál, hogy egy szerv tevékenysége vagy joggyakorlat (a kettő eléggé ugyanannak hangzik) az alkotmánysértő, akkor nem alkotmánybírósághoz kellene fordulni, hanem közigazgatási bírósághoz, amely megállapítja, hogy törvényt (mert az alkotmány is az) sértett a hivatal vagy hatóság.

Az alkotmánybíróság ilyen esetekkel nem foglalkozik, hanem a rendes bíróság hoz döntést az alkotmányra hivatkozva.

2017. jan. 26. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
a rendes bíróság szokott törvények és jogszabályok helyett az alkotmányra hivatkozni?
2017. jan. 26. 11:48
 8/9 Muráti Emőke ***** válasza:
Nem szokott valószínűleg
2017. jan. 26. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Muráti Emőke ***** válasza:
nem szokott valószínűleg
2017. jan. 26. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!