Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Befektetési alapok kockázatai?...

Befektetési alapok kockázatai? Tőkevédett alapnál mi történhet legrosszabb esetben, mit vesztek?

Figyelt kérdés

Ismerősi körömben sokan óvaintenek a befektetési alapoktól, tipikus panelszöveg a "mert ez is, meg az is mennyit bukott vele". Ezt én nem értem, kérdésemre sem érkezik részükről értelmes válasz.

Ahogy nézem, szinte minden befektetési alap tőkebiztosított. Zárt, nyílt egyaránt. Van jelenleg kb 500k forintom, és havonta 150-et tennék valamilyen átlag feletti kockázatú alapba (mondjuk ingatlan alapúba). Ha jól értelmezem az olvasottakat, ez árfolyamkockázatot jelent. Legrosszabb esetben megmarad a tőkém mínusz kezelési költségek. Vagy mi a legrosszabb eset?



2018. aug. 6. 15:49
 1/7 anonim ***** válasza:

A legrosszabb ami történhet, hogy befűznek, mint szó szerint legalább 1millió másik embert ebben az országban. Előadják a dumát, hogy tőkevédett, garantált hozam stb de az apróbetűsben olyan van amit nem értesz, aztán futhatsz a pénzed után.


Nagyon fontos azt megértened, hogy aki el akarja adni neked ezeket a pénzügyi termékeket az több mint valószínű, hogy maga is érdekelt az üzletben, hiszen jutalékot kap. Innentől fogva semmilyen objektivitást ne várj tőle, szó szerint csak az érdekli, hogy tőle vedd meg a cuccot, még akkor is ha szr. Amit persze javarészben ő sem tud, mert nem ért hozzá. Kb mintha a hentest kérdeznéd, hogy jó-e a hús.


Nem szeretek reklámot csapni másoknak, de szerintem nézd meg ezt az oldalt: kiszamolo.hu


Nagyon - nagyon sok érdekes dolog van fenn rajta, és ha tényleg be akarsz fektetni, akkor azt a 35eFt-ot megéri a személyes tanácsadás. (még egyszer: semmi közöm a csávóhoz)

2018. aug. 6. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A "tőle vedd meg" alatt az alapkezelőt érted, vagy a bankot, ahol elérem? Neki a részesedése abból a profitból lesz, aminek alapja az én pénzem is többek közt. Vagy ezt rosszul gondolom?
2018. aug. 6. 16:24
 3/7 anonim ***** válasza:

Felmész a bamosz.hu oldalra, ahol ott van az összes elérhető alap leírása, múltbéli hozamai, stb...

A legtöbb alap bukik!

A tőkevédettek a pénz nagy részét állampapírba teszik, és annak kamatait forgatják kockázatosabb befektetésekbe.

2018. aug. 6. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"szinte minden befektetési alap tőkebiztosított".


Ez nagy tévedés. Van olyan is, de a tőkevédett alapoknak annyira hitvány a hozama, hogy senki nem veszi őket. Ennek az oka a befektetés összetételében keresendő. Nézd meg, a tőkegarantált alapok szinte mindig kikötnek egy kötelező időtávot, amíg bent kell lenni a pénzednek. Ez általában 5 év.

Miért?

Mert a módszer egyszerű, mint a faék: vesznek 5 éves lejáratú Prémium Állampapírt, annak fix éves hozama van. A befektetett tőkédre kiszámolják, hogy mekkora hányadot kell állampapírba fektetniük ahhoz, hogy a hozam kitermelje az eredetileg befektetett összeget, vagyis így állítják elő a tőkegaranciát. Vagyis a befektetett összegednek csak egy kis, jelentéktelen része vesz részt az "igazi" kereskedésben, vagyis olyan ügyletekben, amikkel tényleg sok pénzt lehet keresni, a többi állampapírban pihen, hogy meglegyen a tőkegarancia. Belátható, hogy ennek a megoldásnak a szerkezete kizárja a magas hozamot, ráadásul a költségeket (alapkezelési díj stb.) így is ki kell fizetned, holott állampírt vehetnél közvetlenül a MÁK-nál ingyen vezetett számlán, költségek nélkül.


Az ingatlanalap soha nem tőkevédett, hogyan is lehetne? Ezek kereskedelmi ingatlanokba fektetnek (irodaházak, plázák stb.). Átlagon felüli kockázat sincs. Kockázat persze van (pl. leég az ingatlan, természeti katasztrófa sújtja stb.), de ez elég valószínűtlen. Állampapír-kitettség is van, méghozzá kötelező hányaddal, ezt az MNB előírja nekik, így biztosított a likviditás (hiszen ha a befektetők tőkéjének 100%-át ingatlanba fektetnék, akkor egy-egy nagyobb kivonásnál ingatlant kellene eladni, amivel az aranytojást tojó tyúkot vágnák le..). És itt megint elérkeztünk az előző problémához: az állampapírban csücsülő tőke visszafogja az alap teljesítményét, így a hozam minimális. Pl. a legnagyobb ingatlanalap, az Erste egy év alatt 2,12% hozammal büszkélkedhet. Kb. lekötött betéttel is elérhető néhány helyen.

[link]


Az rendben, hogy a magasabb hozamért cserébe vállalnál kockázatot (részvényalap, kötvényalap is szóba jöhetne), de azzal a gondolattal meg kell barátkoznod, hogy rövid távon veszteséget is elszenvedhetsz, akár két számjegyű százalékost is. Emellett az alapok költsége igen magas, javaslom, a BAMOSZ oldalán nézz után (TER mutató), amit az MNB oldalán megtalálsz.

2018. aug. 7. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Legrosszabb esetben megmarad a tőkém mínusz kezelési költségek."


Legrosszabb esetben a tőkédet elviszi a kezelési költség (lásd 10 éve brokernetes unit-linked biztosítások).


A tőkédevédett alap pont azért rossz, mert a tőkét csak úgy tudják védeni, hogy a tőke nagy részéből biztonságos dolgokat vásárolnak (pl 97% állampapírt), ami kitermeli a teljes tőkét, a maradékot meg kockáztatják, de abból nem lesz nagy haszon. És ebből jön le a kezelési költség.


Akkor már jobban jársz, ha te magad veszel állampapírt magadnak.

2018. aug. 7. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Azért a unit-linked befektetéseket ne keverjük ide. Olyat ügynökön keresztül lehet kötni. Aki ilyennel foglalkozik, ilyenre beszél rá másokat, azt vizes ruhafogassal addig kellene ütni, amíg mozog.


És az is gyanús, ha egy tanácsadó olyan alapra akar rábeszélni, ami csak rajta keresztül hozzáférhető. Én nem azt mondom, hogy nem lehet alappal keresni, csak épp nem ez a megtollasodás ösvénye.

2018. aug. 7. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2018. aug. 8. 00:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!