Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Külföldön való lakásvásárlás...

Külföldön való lakásvásárlás miatt TB fizetésre vagyok köteles. Ebben az esetben milyen úton, mely dokumentum kitöltése által töröltessem a TB. Et itthon?

Figyelt kérdés
Lehet ilyen esetben töröltetni?
2019. júl. 20. 13:48
 1/7 anonim ***** válasza:
bejelented a kulfoldi megkotott TB-t es kesz.... (Bar a lakasvasarlas onmagaban nem kotelez kulfoldon)
2019. júl. 20. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Én a kérdést sem nagyon értem. A kettő miként függ össze?


Ha itthon elő van írva egészségügyi szolgáltatási járulék (TB), ami nem "jogos", akkor a 19T1011 nyomtatványon ki kell a járulék fizetése alól jelentkezni, akár visszamenőleges dátummal is, csatolva hozzá azt az iratot, ami bizonyítja, hogy X. Y. naptól ezért és ezért nincs ilyen kötelezettséged. A benyújtott nyomtatvány alapján törlik az előírást.


Viszont ha nem volt még fizetési kötelezettség előírva, akkor kicsit bonyolultabb, hiszen egy nem létező kötelezettséget nincs miért töröltetni.


Előbb írd már le - másoknak is érthető módon -, hogy mi is a történet, mert lehet, hogy éppen másról magyarázok teljesen feleslegesen.

2019. júl. 21. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Jelenleg nem dolgozom igy magamnak fizetem a tb.t MO.on. Ido kozben lakast vasaroltunk kulfoldon (EU.ban) ami csak ugy mehetett vegbe ha ott is biztositott vagyok. Fizetnem kell eü.bizt. + eletbiztositast.

Bele gondolva most ket EU-s orszagba fizetek biztositast ezert ugy gondoltam h megszunetem a Mo.it.

Ebben az esetben milyen uton kell megszuntetni? Mert nem kulfoldon valo munkahely az indok.

2019. júl. 24. 08:04
 4/7 anonim ***** válasza:

Itthon a 19T1011 nyomtatványon ki kell a járulék fizetése alól jelentkezni, akár visszamenőleges dátummal is, csatolva hozzá azt az iratot, ami bizonyítja, hogy X. Y. naptól ezért és ezért nincs ilyen kötelezettséged. A benyújtott nyomtatvány alapján törlik az előírást.


Ilyen irat az, ami bizonyítja, hogy külföldön áll fenn biztosításod. Nem írja semmi elő, hogy csak a munkaviszonyhoz köthetőt veszik figyelembe.

Magyarországon sem csak a munkaviszonyosok számítanak "biztosítottnak".

Talán az a leghatékonyabb, ha a külföldi biztosítótól szerzel be erre vonatkozóan igazolást. Azt csatolod a fenti formanyomtatványhoz és úgy nyújtod be itthon az adóhatósághoz.

2019. júl. 25. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szepen koszonom az informaciot.

Amikor minden dokumentum megvan kinek kuldjem el?

Amikor ezzel kapcsolatos informaciot kertem a NEAK.tol a kovetkezo valaszt kaptam.


"a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) nem rendelkezik hatáskörrel hanem a lakhely szerinti Kormányhivatal (Járási, Kerületi Hivatal)"


ami meglepett...csak biztosra szeretnek menni hogy ebben az esetben tenyleg a Jarasi Hiv.hoz kuldje be a megszuntetessel kapcsolatos dokumentumokat?

Nem is tudom miota probalok informaciot begyujteni a temaval kapcsolatosan de egyszeruen sehol egyertelmu valaszt nem talaltam vagy kapok.


Meg egyszer nagyon koszonom a segitseget!

2019. júl. 26. 11:12
 6/7 anonim ***** válasza:

Mivel az adóhatóság írja elő a fizetendő "TB-t" (egészségügyi szolgáltatási járulék), ezért az adóhatósághoz kell benyújtani a 19T1011 nyomtatványt és csatolni hozzá a szükséges igazolást. Amelyik osztály ezt intézi: Adóalany-nyilvántartási osztály. A törlésekről stb. küldenek értesítést, elsősorban ügyfélkapura (ha van), másodsorban Magyarországon bejelentett lakcímre.

A nyomtatványt itt tudod letölteni, vagy ügyfélszolgálaton beszerezni:

[link]


Az nem baj, (sőt előny is), ha az egészségbiztosítónak is bejelented, hogy külföldön biztosítottnak számítasz.


Ugyanis az egészségpénztár szokta átküldeni azoknak az adatait az adóhatóság felé, akik itthon nem biztosítottak (tipikusan munkaviszonyuk nincs) és nem tudnak arról, hogy külföldön lenne ilyenük. Tehát nem árt, ha az egészségbiztosító felé is bejelented ezt. Erről így írnak:

Fontos, hogy a külföldi biztosítási jogviszony megszűnésének bejelentésekor a külföldi biztosító vagy a nemzetközi szervezet által kiadott EU-s formanyomtatványt vagy a biztosítási időszakról szóló egyéb igazolást is csatolni kell a bejelentéshez.


A bejelentési kötelezettség a lakóhelye szerint illetékes kormányhivatal megyeszékhelyen működő járási hivatalánál, illetve Pest megye és a főváros esetén Budapest Főváros Kormányhivatala XIII. Kerületi Hivatalánál személyesen vagy postai úton, továbbá, amennyiben rendelkezik ügyfélkapu regisztrációval, úgy ügyfélkapun keresztül teljesíthető.


Ezen az oldalon alul találod a nyomtatványokat hozzá:

[link]

2019. júl. 27. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Kifejezni nem tudom halam az informacioert! Nagyon, nagyon,nagyon szepen koszonom!!!
2019. júl. 29. 19:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!