Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mihez kezdenétek az életben a...

Mihez kezdenétek az életben a helyemben?

Figyelt kérdés

Körülmények röviden vázolva: Magyar átlagnak kb. megfelelő (vagy valamelyest azalatti) anyagi helyzetben lévő család, egy szegényebb és lehetőségektől mentes megyében. Hármas és négyes között ingazodó átlag, erősségem talán a nyelvek (különösen az angol), érdekel az irodalom (habár legnkább csak az írás, esetleg elemezgetés) és képes vagyok bemagolni azt, ami valóban érdekel. A logika és a számolgatás nem megy. Pályaválasztás előtt állok. Mindenképp szeretnék majd diplomát szerezni, de nem akarom elsietni. Ráér. Fogalmam sincs, mit szeretnék majd dolgozni. Mindenhez iszonyatosan kevésnek érzem magamat, közrejátszik ebben egyrészt a családi hátterem (senkinek sincs felsőfokú végzettsége a közelebbi rokonságban és engem sem motiválnak rá egyáltalán), másrészt az átlagom (meg alapvetően a tanáraim hozzáállása), harmadrészt pedig talán az, hogy egy kissé labilis vagyok lelkileg, és időszakosan az ágyból kikelni is alig van energiám kimászni, nemhogy tanulni napi több órát... Egy darab sz*rnak érzem magam emiatt, az iskolapszichológus pedig nem jelentett segítséget ezt illetően. Mindegy, nem őt akarom lehordani, csak azt szeretném ezzel mondani, hogy ezt az utat már megpróbáltam.

Érdekelnek úgy en bloc az emberek, a társadalom, szívesen foglalkoznék például szociológiával, lennék szociális munkás vagy ilyesmi, de valószínűleg még diplomával is olyan keveset keresnék, hogy abból nem tudnék egy jövőt felépíteni (ház, jogsi, autó stb.). A szociológiánál amúgy a ponthatár sem épp alacsony, úgy emlékszem. Milyen hasonló opciók akadhatnak még, amik esetleg jobb fizetést is jelentenének? Az sem bánnám, ha nem egyetemi szak, hanem valami tanfolyam, vagy bármi.

De igazából a fő kérdésem tényleg az lenne, hogy ha ti most az élet küszöbén állnátok, 18 éves lányként, egy olyan családdal a hátatok mögött, ami nem igazán tudna támogatni, mihez kezdenétek egy biztonságos jövő felépítése érdekében? Az egyetlen reményem pillanatnyilag az, hogy egy párkapcsolatban majdnem fele ennyire lesz nehéz jövőt építgetni (házat venni, rezsit fizetni, stb.), de ki tudja, hogy lesz-e egyáltalán...?

Nagyon kíváncsi vagyok, hogy hogyan látják ezt a helyzetet azok, akik már belekóstoltak az igazi életbe. :)



2021. febr. 14. 13:42
 1/4 A kérdező kommentje:
Basszuskulcs, naaagyon elrontottam a kategóriát! Eredetileg mást akartam kiírni, és ezen maradt a kategória. Uh:(
2021. febr. 14. 13:43
 2/4 anonim válasza:
Aktuális még?
2021. febr. 15. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Vazul65 ***** válasza:
100%

Szia,


Talán hasznát veszed :)


> egy szegényebb és lehetőségektől mentes megyében.

Vajh' szeretnél-e tágabb vagy szűkebb értelemben vett otthonodban / annak környékén (a megyében) maradni? Elnézve a trendet, nem biztos hogy ez jó ötlet. Alapjaiban befolyásolja a jövődet, és minél később gondolod meg magad, annál nehezebb lesz váltani. MO kicsi: könnyű, gyors és olcsó utazni.


> Hármas és négyes között ingazodó átlag, erősségem talán a nyelvek (különösen az angol)

Deal :)


> érdekel az irodalom (habár legnkább csak az írás, esetleg elemezgetés) és képes vagyok bemagolni azt, ami valóban érdekel.

Nah, tömegek tengődnek a munkaerőpiacon ilyen skillekkel, aprópénzes munkákkal. Az irodalomban tevékenykedni belterjes, sógor-koma-jóbarát ismeretség. Azon kívül csak a tanárkodás van. Kicsi pénz, cudar jövő, sok stressz. Vagy újságíró egy helyi lapnál. Ugyanaz. Ne.


> A logika és a számolgatás nem megy.

Viszont van angol. SSC-ben valamilyen service management vonalon nem is kell ilyen skillset.


> Mindenképp szeretnék majd diplomát szerezni, de nem akarom elsietni. Ráér.

Rá bizony, akár örökre is. Ha nem piacképes a diplomád (műszaki jellegű, orvosi), akkor kb. mintha nem is lenne. Tele van a padlás HR-esekkel, médiásokkal, humánosokkal.


> Fogalmam sincs, mit szeretnék majd dolgozni.

18 évesen nem is baj. De az baj, ha elvágod magad a későbbi váltás lehetőségétől. Pl. ha egy lecsúszó megyében ragadsz.


> Mindenhez iszonyatosan kevésnek érzem magamat

Olyan nincs hogy mindenhez kevés vagy :) Mindenkinek akad valami lehetőség, csak meg kell találni.


> senkinek sincs felsőfokú végzettsége a közelebbi rokonságban

Dettó, nálunk én voltam az első. Még az érettségi se volt divat. És? :)


> másrészt az átlagom (meg alapvetően a tanáraim hozzáállása)

Jó hír, hogy a piacot egyre kevésbé érdekli ez. És egyre inkább érdekli hogy mihez értesz.


> egy kissé labilis vagyok lelkileg, és időszakosan az ágyból kikelni is alig van energiám kimászni

Kamaszkor vége. Ha lesznek céljaid, lesz miért felkelni, majd elmúlik.


> szívesen foglalkoznék például szociológiával, lennék szociális munkás vagy ilyesmi

Ne.


> de valószínűleg még diplomával is olyan keveset keresnék, hogy abból nem tudnék egy jövőt felépíteni (ház, jogsi, autó stb.).

Nem hogy jövőt építeni, megélni se. Ne.


> Milyen hasonló opciók akadhatnak még, amik esetleg jobb fizetést is jelentenének?

SSC angol plusz egy európai nyelv, service desk, service management, helpdesk. Br. 400k-tól indul diploma nélkül, van egy csomó terület ahová át lehet nyergelni, br. 600k pikk-pakk elérhető. Budapesten. Az ingatlan árakat elnézve nem biztos hogy jó választás. Kivéve ha mondjuk full remote-ban dolgozol, az a jövő.


> ...mihez kezdenétek egy biztonságos jövő felépítése érdekében?

Realizálnám a skilljeim, és definiálnám a célokat (és nem!!! a vágyakat). Pl. nyelv ok, matek nem ok, mire vagyok jó? Hol akarok élni 10 év múlva? Mikor akarok szülni, hány gyermeket? Mikor mennyi jövedelemre lesz szükségem? Hogyan érhetem el legálisan?


Ha én lennék te, én nem álmodoznék (amúgy se, de így főleg nem). Nincs tőke, nincs nagyon piacképes skillset, nem tud segíteni a családod semmiben, és a megyéd megy lefelé. Én az angol mellé behúznám a németet, és go az osztrák határ mellé. Tingli-tangli munkával, osztrák minimálbér a magyar oldalon. Lesz elég pénzed ingatlant bérelni majd vásárolni (itt azért jóval olcsóbb, és Gy-M-S megye koppra olyan, mint Burgenland). Ugye megvannak a m2 árak? Értelmes ház a legszegényebb keleti régiókban is 30 mihálytól kezdődik, de oda ne akarj menni. Mellette tudsz tanulni, és ha mégsem jön be az élet és csóró szalagmunkás maradsz, az is nettó 500k a magyar oldalon.


Mindenképpen piacképes légy, diplomával vagy anélkül. De ha nem jön össze, az osztrák Spar-os árufeltöltésből is juthatsz előre a magyar oldalon.


A másik, hogy külföldre költözni. Nagyobb rizikó, kevesebb család, de ugyanez a forgatókönyv kb. Írország, nyamm :)


> Az egyetlen reményem pillanatnyilag az, hogy egy párkapcsolatban majdnem fele ennyire lesz nehéz jövőt építgetni

Ezzel pont a remény a baj. Ne reméld, ne vágyd. Építs tervet a célhoz. De ha lesz is párkapcsolatod, lehet hogy csak bajt és terhet hoz. Erre, mint támaszra ne számíts imho.


> Nagyon kíváncsi vagyok, hogy hogyan látják ezt a helyzetet azok, akik már belekóstoltak az igazi életbe. :)

Én otthon maradtam egy csomó ideig. Nagyon megbántam. Anyagilag, szakmailag, párkapcsolatilag totál zsákutca volt. Most hogyan csinálnám? Ahogy fent írtam, esetleg Dublinba költözés.


Amúgy IT-s vagyok, jól mentettem a helyzetet. Van család, saját lakás, új autó, megtakarítás. De azért egy osztrák banknak dolgozni IT-sként, hmmm...

2021. febr. 16. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
#2: Húha... Nagyon szépen köszönöm! :)
2021. febr. 18. 19:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!