Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Az örökbehagyó (elhalálozott)...

Az örökbehagyó (elhalálozott) tartozása három évvel a hagyatéki végzés után derül ki, terhelhető vele az örökös?

Figyelt kérdés

Kisfiam édesanyjának a halála előtt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő felé maradt egy kifizetetlen lakásbérletből származó tartozása, melyről sem mi, sem a hagyatéki végzést elkészítő közjegyző nem tudott. Így a hagyatékba ez nem került bele. A hagyaték átvétele ennek tudatában történt. Kisfiam kiskorú. Most három és fél évvel később egy közjegyzői meghagyással értesítettek, mint a fiam gyámját, hogy a gyerek vagy én (ez nem tiszta a leírásból) fizessük ki ezt a tartozást.

A mellékelt dokumentumból az ingatlan címén kívül semmi más nem derül ki. Így még azt sem tudom, hogy ez egyáltalán valós megkeresés, tévedés vagy akár szándékos visszaélés. Ugyanis semmi olyan dokumentummal nem rendelkezem, ami akár azt bizonyítaná, hogy volt feleségem (elhalt) ezt az összeget be is fizethette.

Mivel úgy ismertem, hogy a számláit rendszeresen befizette, nem lepődnék meg azon sem, hogy ez a követelés általa ki lett egyenlítve.

Ami viszont logikailag nálam sehogy sem jön össze: Ha valaki átvesz egy hagyatékot, annak tudatában teszi, hogy ez neki nem ráfizetés, különben átháríthatja az államra. (Most ne nézzük az etikai oldalát, erre törvény nyújt lehetőséget.)

De, mi van akkor, ha valaki jóhiszeműen átvesz egy hagyatékot, majd ez után (évek múlva) valaki bejelent egy ezt a hagyatékot meghaladó tartozást. Amiről az örökös ha korábban tud, visszautasíthatta volna a hagyaték átvételét.

Megjegyzem, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek a hagyatéki végzés kiállítása, és a számla kiállítása között tíz hónapja lett volna, hogy ezt a tartozást valahogy érvényesítse, akár a hagyaték rovására is. Nem évekkel később egy jövedelemmel nem rendelkező kiskorú nyakába dobni a mulasztásuknak eredményét.



2021. máj. 27. 08:08
 1/3 A kérdező kommentje:

Ha ez későbbiekben segít valakinek.

Eddig azt az információt kaptam, hogy a Gyámhivatalt be kell vonjam. Mondjuk ezt a tájékoztatás nélkül is megtettem volna, de így egy kicsit nyugodtabb vagyok.

2021. máj. 27. 09:01
 2/3 anonim ***** válasza:
Szerintem ez erősen megtámadható mert már túl vagytok a hagyatékin és ahogy te is írtad akkor van lehetőség ilyen követeléseket érvényesíteni, amiről aztán döntesz hogy megtartod a tartozást is vagy lemondasz az örökségről a tartozás erejéig. Ha ezt így meg lehetne csinálni, hogy hagyatéki után megjelennek követelőzni akkor sokan csinálnák ezt.
2021. máj. 27. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Sajnos nincs úgy ahogy gondolod. Tartozások utólag is kiderülhetnek. Ha nagy változások vannak tartanak póthagyatékit, de gondolom ha az örökös kifizeti akkor nem. Nyilván érdemes meggyőződni jogos-e a követelés.


Eleve, ha belegondolsz a hitelező nem is biztos, hogy értesül valakinek a haláláról.


Nekünk volt ami 9 év után derült ki és ki kellett fizetni.

2021. máj. 27. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!