Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » NAV adószámla tartozás tévesen...

NAV adószámla tartozás tévesen - mi a teendő?

Figyelt kérdés

Kaptam egy levelet ügyfélkapun keresztül a NAV-tól, miszerint adószámla tartozásom van. Ránéztem, és valóban van 26.168 Ft tartozásom. Számolgattam, és rájöttem, hogy mi lehet ez.


2018-ban elvesztettem az akkori munkahelyemet. Kb. 1,5 hónapig megkaptam a fizetésem 60%-át, majd (mivel még nem találtam munkahelyet) az önkormányzatnál kérvényeztem, hogy ne kelljen 1 évig TB-t fizetnem. Ezelőtt pár hétig magam fizettem a TB-t, mivel ekkor még nem tudtam erről a lehetőségről. 2018. szeptemberének vége felé meg is jött a hatósági bizonyítvány, miszerint egy évig nem kell fizetnem a TB-t.


Megnyugodtam, hogy legalább erre nincs gond, és folytattam a munkakeresést. 2019 elején találtam is munkát, be lettem jelentve, azóta folyamatos a biztosítási jogviszony.


Kiszámoltam, a jelenleg az adószámlán lévő tartozás forintra pontosan megegyezik a 2018 szeptember – 2019 január közötti időszakkal, amikor NEM kellett fizetnem.


Hogy tudom a NAV-nak bejelenteni, bizonyítani, hogy NINCS tartozásom feléjük? A kapott hatósági bizonyítvány természetesen megvan, mi a teendőm?



2021. szept. 2. 12:22
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
100%
Ha rányomsz a nyomtatásra, akkor ott van olyan opció.
2021. szept. 2. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:
Sikerült, remélem jól csináltam. Köszönöm mindenkinek!
2021. szept. 2. 15:03
 13/26 anonim ***** válasza:
81%

"mert én egyértelműnek vettem, hogy anno 2018-ban kijelentkezett az eü szolg járulék fizetése alól,"


Én viszont biztos voltam benne, hogy nem. :)

Nem szoktak ugyanis.


2020. július 01-jétől már nem kell kijelentkezni a járulék fizetése alól. Azt viszont tudni kell, hogy a fenti dátum előtti ügyeket még a régi rend szerint szükséges tisztázni. A NEAK csak 2020. július 01-jétől intézi az eü. szolgáltatási járulékkal kapcsolatos dolgokat, az előtte lévő időszak még NAV-os rész, tehát azért is jelölték a nyomtatvány végén az "U" jelet, és azért is van benne egy olyan opció, hogy "kijelentkezés visszamenőleges hatállyal". Az alap nyomtatványban ilyen nem volt.


Tehát ha valakinek 2020. július 01-je előtti időszakot érint a története, muszáj utánajárni, hogy miként rendezheti megnyugtatóan. Ha későbbi a története, akkor már nem kell ennyi kört futni, mert mindenki jelent mindenkinek mindent (NAV-NEAK-Kormányhivatal stb.), nem kérnek külön be- és kijelentkezéseket, mert egymást kötelező jelleggel informálják.

Hogy ezt miért nem találták ki előbb, azt nem tudom... :(



" de, indítanak "eljárást" formanyomtatvány nélkül is,"

Valószínűleg nem mindegy, mi van a történet mögött, milyen előzmények vannak. Ha bejelentkezett és nem jelentkezett ki, akkor valószínűleg muszáj hozzá a nyomtatvány. De ha be sem jelentkezett, és úgy vették észre, hogy potyautas a rendszerben valaki, és hivatalból írta elő neki a NAV a járulékot, akkor nincs miért kijelentkezni, formanyomtatvány nélkül is igazolhatja a "mentességét" és visszamenőleg törlik a járulékot.


De ha bejelentkezett járulék fizetésére, akkor nem tudom elképzelni, hogy kijelentkezés nélkül megcsinálják a törlést. Ugyanis nem tudják lezárni a rendszerükben a nyitott jogviszonyokat (ha bejelentkezett járulék fizetésére a NAV-hoz). Szinte biztos, hogy ilyenkor kérik.


Mivel nem tudjuk, hogy a kérdező bejelentkezett-e egyáltalán annak idején a járulék fizetésére (valószínűleg nem), ettől függetlenül ajánlom, hogy töltse ki hozzá a 21T1011U formanyomtatványt. Biztos, ami biztos. Abból baj sose volt.

2021. szept. 3. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
62%

Jaja, tudom, hogy tavaly júli óta új rendszer van, azért is van az új, U-s nyomtatvány. Tényleg balgaság volt feltételezni a kijelentkezést.

És igen, az én történetem azért volt egyszerűbb, mert ott jogtalan volt teljesen az előírás, hibázott a nav, emberünk ugyanis amikor külföldre ment kijelentkezett mindenhonnan és beküldte a nav részére a külföldi biztosítás igazolását (a németek adtak valami versicherungos papírt). Ezért 2 e-papirral rendezni tudtunk mindent és le is szedte a nav a folyószámláról a téves előírást. Ezért írtam, hogy van olyan eset, amikor formanyomtatvány nélkül is megy a dolog.

2021. szept. 3. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Anno bejelentkeztem, ha jól emlékszem két törthónapot fizettem csekken. A kijelentkezés maradt el. Mentségemre szóljon, hogy 21 évesen még sose csináltam hasonlót, és feltételeztem, hogy ha azt mondják, nincs további teendő, akkor tényleg nincs.


Az egyetemen ugyan egy kicsit talpraesettebb lettem, de az ügyintézés még mindig nem a szívem csücske. :D

2021. szept. 3. 11:16
 16/26 anonim ***** válasza:
Én tökre megértelek, és igazad is van, viszont sajnos az nem mentség, hogy 21 éves voltál csak. Az iskola nem tanít meg az életre, cserébe számos hasztalan dologra igen. Viszont 21 évesen már 3 éve felnőtt ember vagy, van internet, vannak hivatalok, utána kell járni sajnos az ember saját dolgainak.
2021. szept. 3. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:
#16 Értem, és most igyekszem is kijavítani a hibámat, de jó lenne, ha a hivatalokban nem mondanák, hogy nincs további teendőm, ha egyszer van. :(
2021. szept. 3. 15:04
 18/26 anonim ***** válasza:
81%
Na jó, abban igazuk is volt, hogy náluk nincs más teendőd. A NAV az egy másik hivatal. De ismétlem magam, értelek és megértelek, és igazad is van abban, hogy az iskola nem tanít meg az életre.
2021. szept. 3. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
81%

Nyugi, már sínen vagy. A kijelentkezés és igazolás alapján visszamenőleg törölni fogják az előírt kötelezettséget és írásban értesíteni is fognak róla.

Neked most semmi dolgod nincs, mint hogy vársz. :)

2021. szept. 4. 04:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
81%
No mi lett a történet vége Kérdező?
2021. okt. 17. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!