Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Szja, adó, nyugdíjalappal...

Szja, adó, nyugdíjalappal kapcsolatos kérdés?

Figyelt kérdés

Ha 2 évig nem dolgoztam de most van munkahelyem viszont nincs rendes bejelentés, akkor mennyi adót és hogy kell fizessem magam után, illetve hogy jöhetek rá fizetve van e utánam az szja meg a nyugdíjjárulék?

Ügyfélkapun lehet csak akkor látnám ha felhívnám rá a figyelmet?

Mikor munkanélküli voltam akkor nem voltam munkanélkülinek bejelentve de fizettem magam után az egészségügyi biztosítást, azzal nincs gond.

A többiből lehet valami kár?



2021. dec. 17. 12:36
 1/6 A kérdező kommentje:
Adóbevallást se csináltam még sose meg nem is tudtam, hogy kell e meg hogyan kell
2021. dec. 17. 12:49
 2/6 anonim ***** válasza:

"Ha 2 évig nem dolgoztam de most van munkahelyem viszont nincs rendes bejelentés"


Ha dolgozol, de nem hivatalosan, akkor nyilván nem fizetsz közterhet utána. Ha nem hivatalosan dolgozol, akkor nem számítasz a tb. törvény szerint biztosítottnak, így magad után kell fizetned az egészségügyi szolgáltatási járulékot ugyan úgy, mint amikor 2 évig nem dolgoztál.


" hogy jöhetek rá fizetve van e utánam az szja meg a nyugdíjjárulék?"


Most akkor hivatalosan dolgozol, vagy sem? Vagy a "nincs rendes bejelentés" alatt azt érted, hogy részben hivatalos, részben nem a bérfizetés?


Pontosítsd légyszí a kérdésed, mert így csak tippelgetni tudok, az pedig nagyon fárasztó dolog! :)

2021. dec. 18. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Egyszerűsített foglalkoztatás végülis. csak többet vagyok bent és keresek, mint az előírt
2021. dec. 18. 05:44
 4/6 anonim ***** válasza:

Egyszerűsített foglalkoztatásnál nem vonnak a béredből semmit, se SzJA-t, se nyugdíjjárulékot, TB-t.

Ha egyéb jogon nincs TB-d, akkor magad után kell fizetned.

2021. dec. 18. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"de most van munkahelyem viszont nincs rendes bejelentés"


De van bejelentés, csak nem munkaviszonyra vonatkozóan, hanem az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozóan (EFO).


EFO esetén nem számítasz biztosítottnak és a Neked kifizetett jövedelemből sem von a foglalkoztató semmit. Az EFO esetén van egy ÉVES mentesített keretösszeg. Ha afelett lesz EFO-ból jövedelmed, akkor a mentes feletti részre utólag ugyan, de visszamenőleg Neked kell megfizetned az SZJA részét az SZJA bevallásra nyitvaálló határidőig. SZJA mértéke 15 %.

A NAV tervezetben is szerepelni fog a mentes keret feletti összeg, mivel adóköteles. Tehát a NAV is tud róla.


Példa egy 25 napos foglalkoztatásra, ahol 300 ezer forint jövedelmet szereztél erre a 25 napra.


Szakképzettséget NEM IGÉNYLŐ munkakörben foglalkoztatás esetén az SZJA alól mentesített napi keretösszeg 10.010,- forintban van meghatározva.


25 nap x 10.010 = 250.250 forint, ami után nem kell SZJA-t fizetned.

SZJA bevallásban a kettő különbözete lesz adóköteles, tehát

300 ezer - 250.250 forint = 49.750 forint. SZJA mértéke 15 %, tehát 7.463,- forint SZJA-t kell fizetned utána.


Ugyanez a helyzet, csak SZAKKÉPESÍTÉST IGÉNYLŐ munkakörben foglalkoztatnak:

Ebben az esetben a mentesített keretösszeg 13.091,- forint naponta.

25 nap x 13.091 forint = 327.275,- forint a mentes rész.

Mivel Te ez alatt kerestél (300 ezer), ezért ebben az esetben a bevallásban nincs mit feltüntetni, és SZJA fizetési kötelezettséged sem keletkezik.

A foglalkoztató köteles igazolást kiállítani a "paraméterekről". Az alapján tudod meghatározni, hogy van-e további dolgod vele bevalláskor.


Mivel EFO esetén nem számítasz biztosítottnak, ezért fizetned kell magad után az egészségügyi szolgáltatási járulékot (TB), ha más jogon nem mentesülsz alóla (pld. megállapított rászorultság, nyugdíjas vagy/lettél, GYES ellátott vagy stb.).

2021. dec. 19. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nyugdíj része:


EFO esetén kizárólag nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra szerzel jogosultságot.


A nyugellátás számításának alapja napi 500 forint közteher esetén 1370 forint/nap, napi 1000 forint vagy azt meghaladó közteher esetén 2740 forint/nap.


Tehát a nyugdíjhoz szolgálati időnek számít és a nyugdíjszámítás alapját képezi még úgy is, hogy járulékfizetési kötelezettséged nincs utána. Azt váltja ki a munkáltató által megfizetett közteher.

2021. dec. 19. 04:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!