Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mit tehet ilyenkor a munkaváll...

Mit tehet ilyenkor a munkavállaló?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Minden hónapban készpénzben kapom a fizetésem 7.-e környékén. (Vendéglátásban dolgozom.) 25 év alatti vagyok, így a szja is engem illet meg jelenleg. Az havi közel 40 ezer forint. Ezt a főnököm nem a fizetéssel együtt adja oda, hanem hetekkel később, de úgy, hogy kb könyörögni kell érte.. Ebben a hónapban se kaptam még meg például.

Ez így mennyire van rendben? Neki semmi az a pénz, de tényleg. Viszont nekünk egyrészt sokat jelent, másrészt pedig az az én pénzem.

A másik, hogy szeretnék felmondani mostmár. Undorító, ahogy bánik az embereivel, folyton ordít és a porba aláz a vendégek előtt is. Azonnali hatályú felmondás milyen esetben lehetséges? Félek, hogy amit addig ledolgozok azt soha nem fogja nekem kifizetni.

Volt valaki hasonló helyzetben? Vagy ért valaki a munkajoghoz, hogy mégis mit tehetnék?



2022. ápr. 20. 15:03
 1/10 anonim ***** válasza:
80%
Egész biztos vagy abban, hogy be vagy oda jelentve?
2022. ápr. 20. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen, 100%.
2022. ápr. 20. 15:10
 3/10 anonim ***** válasza:
76%
Munkaszerzodesedben mi van, meddig kell megkapnod a beredet?
2022. ápr. 20. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Nem tudom most megnézni, de szerintem minden tárgyhó 10.napjáig.
2022. ápr. 20. 16:03
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Namost, van ugye a bejelentett béred. Azt valszleg kifizeti, SZJA kedvezménnyel együtt. A maradék, fekete pénzt nem kérheted rajta számon.

Azonnali hatályú felmondás csak akkor játszik, ha a munkáltató követ el szerződésszegést (pl. nem fizet munkabért, de ez is csak a BEJELENTETT bérre vonatkozik!). A felmondási idő alatt dolgozol, azt köteles kifizetni (megnt csak a bejelentett bért).

2022. ápr. 20. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
62%
Mi a bruttó béred, amire be vagy jelentve?
2022. ápr. 20. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Bruttó 260. Oda is adja a 173-at fizukor. A levont szja-t pedig nem..

De milyen fekete pénzről beszélsz? Azért adja kp-ban egyébként, mert neki így kényelmesebb. Kiveszi a kasszából.. Én kértem, hogy utalja kártyára, de mindig jön valami hülye kifogással. Ilyen egy smucig embert én még nem láttam egyébként.

2022. ápr. 20. 18:49
 8/10 anonim ***** válasza:
41%
Mennyivel vagy bejelentve?
2022. ápr. 20. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Kérdező!


Ha a fizetésed csak részben hivatalos, a másik részében nem, akkor a hivatalos részét kénytelen a jogszabályoknak megfelelően számfejteni és ki is fizetni részedre. Ebben a hivatalos részben benne van a Neked járó 25 év alattiak kedvezménye is. Tehát a hivatalos bérszámfejtés részét képezi.


Ha Te 260 ezer bruttót keresel havonta fixen, akkor annak a nettója a 25 év alattiak kedvezményével nem 172.900 forint, hanem 211.900 forint. Ha Te csak 172.900 forintot kapsz és a bérlapodon is ennyi szerepel "kifizetendőnek", akkor az év végi bevallásban utólag és visszamenőleg lesz lehetőséged a Neked járó SZJA kedvezményt érvényesíteni. Nézd már meg, hogy mi áll a bérlapodon és valójában mennyit kapsz kézbe. Ha a kettő nem egyezik, akkor én, mint dolgozó nem írom alá, hogy hiánytalanul átvettem a számfejtett bért, hanem jelzem, hogy nem annyit akarnak kifizetni, mint amennyi a bérlapomon szerepel.


Ha 172.900 forint áll a bérlapon, és annyit fizet, akkor valószínűleg aláírtál egy olyan nyilatkozatot, hogy év közben nem kéred érvényesíteni a 25 év alattiak kedvezményét. Ha ez történt, akkor sem veszett el a pénzed, mert utólag a bevallásban még mindig érvényesítheted.


Ha nem adtál le a munkáltatónak ilyen nyilatkozatot, akkor jelezd, hogy elfelejtették figyelembe venni, hogy 25 év alatti vagy!


"A másik, hogy szeretnék felmondani mostmár."

Azt bármikor megteheted indoklás nélkül, de nem azonnali hatállyal! Azonnali hatály akkor jöhet szóba, ha még próbaidő alatt mondasz fel, vagy próbaidőn túl akkor van lehetőséged, ha a munkáltatód úgymond törvényt szeg. A második esetben kötelező Neked is az azonnali hatályú felmondást megindokolni!


"Félek, hogy amit addig ledolgozok azt soha nem fogja nekem kifizetni."

Ettől nem kell félned. A ledolgozott időre bérezés jár! Ha másképp nem megy, a hatóságokat kell segítségnek hívni. Őket a kormányhivatalban találod -> munkaügyi hatóság/munkaügyi felügyelőség.

2022. ápr. 21. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

"Bruttó 260. Oda is adja a 173-at fizukor. A levont szja-t pedig nem.."

Oké, és a bérpapírodon mi szerepel? Mert természetesen fizetheti a béredet készpénzben a munkáltató, de az SZJA kedvezményt meg kell adnia. Kivéve, ha nem 260-ra vagy bejelentve, hanem kevesebbre.

2022. ápr. 21. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!