Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Felvettem 5 millió forint...

Felvettem 5 millió forint diákhitelt, ebből 6,5 millió lesz, ha végzek egy év múlva, kérdés mit kezdjek vele? (Többi lent)

Figyelt kérdés

Egyelőre a pénzt betettem PMÁP-ba. Az eredeti tervem az volt, még 3 éve, hogy videki városi lakásom eladásával plusz az összegyűjtött diákhitellel együtt veszek egy lakást Bp-n és felköltözöm.


Viszont akkora drágaság van Bp-n hogy egyszerűen nem érné meg 1,5-2 éven belül felköltözni. :/ Kicsit tanácstalan vagyok. Annak sok értelme nincs, hogy diákhitel évekig álljon PMÁPban. Mármint értitek, ha végzek az egyetemmel, akkor törlesztenem kell, ami nem kis összeg lesz ekkora adósságnál.


Szóval azon gondolkodom, hogy esetleg vennék egy garázst belőle, kiadnám és akkor legalább a törlesztő részletet tudnám fizetni, bár még az is lehet hogy a PMÁP több hasznot hoz rá, mint a garázsba fektetés.


Ha lenne tartós párkapcsolatom, akkor reálisabbnak tűnhetne ez a Pestre költözés, de nyilván azt nem kalkuláltam bele 3 éve, hogy ez nem fog összejönni. :(


Amúgy itt vidéken nem fogok sokat keresni, kb. 280 körül az állásajánlatokat nézegetve.


De tényleg azért vettem fel ezt a DH-t hogy lehessen valami mozgásterem, mert Pécsen belül is egy viszonylag olcsó részen lakom, tehát hitel nélkül még a városon belül sem tudnék máshová menni.


Itt viszont amúgy sem maradnék örökre, mert hála a busztársaságnak oltári nagy szívás lett a közlekedés és ez sem volt benne a pakliban 5 éve, amikor örökölt pénzből sikerült kifizetnem legalább itt a lakást.


Pedig imádom ezt a környéket, és Pécset is, de nem a munkalehetőségek városa.



2023. máj. 3. 17:41
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
87%
Kockázatkerülő befektetésnek maximálisan megfelelő az állampapír. A magas hozamok csak kockázatvállalás mellett érhetők el.
2023. máj. 3. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
53%

Mi a szakmát, mit tanulsz, mihez értesz, hogy annyira Budapesten akarsz lakni?

Más város nem jöhet szóba?

Vagy akár Pécs, olyan munkával ami ott is keresett?

Én a keletkezett többlet egy részéből képezném magam, hogy legyen egy HO-s állásom amiből Pécsről is tudok dolgozni és vissza tudom fizetni a tartozást, kényelmesen. (Kellemetlen meglepetés lehet, ha "beindulnak" a törlesztők... és hirtelen 2 állás között, vagy neadjisten alacsonyabban fizető pozícióban találod magad.)

Hosszabb távon még egy másik lakás is összejöhet, akár némi hitellel, ami a város olyan részén van, ami tetszik.

Sok önerő (a meglévő lakás) és magas fizu (ha képezted magad) mellé mindig is kedvezően hiteleznek a bankok, ebből élnek.

Ami még fontos, hogy ne aprózódj szét, legyen egy anyagi célod, és arra költsd ezt a többletet. Pl. ha tanulás akkor ne "ezt-azt" hanem 1 konkrét tanfolyam + tartalékok, ha kedved van folytatni, vagy kell még idő az elmélyüléshez, esetleg új eszközök stb.

2023. máj. 4. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Doktorandusz vagyok jelenleg, ami nyilván nem fizet jól, viszont a tudományod szférában itt nem nagyon vannak munkák, maximum 1-2 éves szerződéssel. :( de még az is lehet, hogy nem fogok életben maradni a pályán. Úgyhogy még nem döntöttem el, mi másra képződjek később. Alapvetően pszichológus vagyok, ami közszférában minimálbér és nagyon sok idő és pénz lenne, mire felképezném magam magánozasra, amire Pécs megint csak alkalmatlan, mert telített a szakma. Nyilván olyan közalkalmazotti helyek vannak, ahol istentelen állapotok miatt bárkit szívesen látnak. De olyan áldatlan a helyzet, hogy csoda ha 1 helyen hosszútávon akar maradni valaki.
2023. máj. 4. 11:22
 4/12 anonim ***** válasza:
Így már értem, ez tényleg olyan speciális szakterület amivel érdemes lehet Budapesten is szétnézni.
2023. máj. 4. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
49%
Mégis hogyan lehet felmarkolni manapság 5 milla diákhitelt?
2023. máj. 4. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
750 ezer a max/félév. A doktori meg 8 féléves. De már előtte is vettem fel.
2023. máj. 4. 15:01
 7/12 anonim ***** válasza:

Ha phd-zik akkor volt pár féléve rá... plusz covid alatt ott volt a dh+ is.

Egyébként minden elismerésem, kérdező, szerintem tényleg kezdj el a visszafizetésére is kialakítani egy tervet, legkésőbb mielőtt munkába állnál.

A lakásügyektől szerintem függetlenítsd, ez nem akkora összeg.

Arra viszont elég, hogy ne kelljen rossz kompromisszumokat kötnöd és kényszerből elvállalni egy melót, stb.

Lehet, hogy a legtöbb értelme ezt valami tartalékká átforgatni lenne, úgy, hogy szépen lassan de jó tempóban visszafizeted a részleteit, a tőke meg marad a kincstári számládon.

2023. máj. 4. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Le a kalappal, hogy nem élted fel, nem buliztad el, hanem félreraktad, szerintem erre a diákhitelt felvevők 1%-a ha képes. :)

Multiknál esetleg nem keresnek pszichológust?

2023. máj. 4. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

1,5 M pluszod máris van tehát a következő 1-2 évben minden nyomás nélkül tudod fizetgetni a törlesztőt. Ez már majdnem az 1/3-a.

A maradék 5 millió továbbra is dolgozik a számládon és ebből is majd 1 évig tudod fizetni.

Néhány év múlva lesz 5 milliód, kötelezettségek nélkül.

Ez kb 1 évi fizetés, ennyi tartaléka egyébként is szükséged lehet bármikor.

A pontos részleteket nyílván neked kell kidolgoznod.

2023. máj. 4. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, én ugyanebben voltam (Phd, pszicho (klin kog ter.), vidék, -dh), ezért őszintén kérdezem (ha már jövőtervezés), szerinted hol fogsz tudni elhelyezkedni (jobban) azért mert van egy tudományos fokozatod ?- csak azért kérdem, mert már altalános premisszaként tűnik fel, hogy Bp-n majd fix xy-nal lehet kalkulálni.. Pl. mehetsz tankerbe ahol kutatni nem fogsz ugyan, és a szájukat is húzni fogják, ha nincs szakképzésed- bár legalább jelentősebb szakmai tapasztalatot nem fognak cserébe kérni; ha magánklinikákra mész kifejezetten kérni fogják a szuperv.gyak mellé a szakképzés meglétét (az sem mindegy melyiket (4éves felnőtt klint általában, ami egy valag pénz) és legalább 3-5 év szakmai gyak igazolását; esetleg elmehetsz a Phd-vel a rendszerszopizó MCC-hez polarizálni a népet, gyakran keresnek ,,hűséges, elit értelmiségieket"; MTA is szóba jöhet (igazából ez lenne az ideális) ha van ismerősöd és elég szervilis is vagy (melóztam ott ano, és szeretik ha a nyelved oda lóg ahol éppen látni szeretnék, nettó 200 az apanázs, postdocok már jobban kereshetnek!); esetleg nyomhatod egyetemi kutatóként/tanárként (ez az aranyközépút), ahol azonban nagyon sz*r a fizetés; kórházakban 230-260 nettó az átlagbér, szakmai gyakorlat éveitől is függ hova sorolnak be. Ha nem BTK-n csinálod a képzést, akkor van még esélyed farmakológiában elhelyezkedni és klinikai projektekbe bevonódni- ez egy fokkal magasabb jövedelemmel és nagyobb függetlenséggel is jár (én pl. ezen a területen dolgoztam kutató-fejlesztőként, sajnos a managerek full parasztok- hasznosabb nem magyar részvénytöbbségű céghez menni). Amivel szerintem érdemes számolnod a lakásárak mellett, hogy kb NGO(k)-nál lesz célszerűbb elhelyezkedned hosszabbtávon (magasabb fizetési bérsáv, kiszámíthatóbb nemzetközi karrier), vegyes (nemzetközi) magániskoláknál (fokozattól függetlenül), privát szektorokban vagy külföldön>> amennyiben kutatni szeretnél a későbbiekben is, én ezt az opciót ajánlom minden tekintetben. A diákhitelhez nem értek, én sose vettem föl, de az biztos, hogy ügyesen kalkuláltál vele! Pécs nehéz ügy, jó lenne ha megtudnád tartani a lakásodat és esetleg kiadni, hogy legyen belőle havi fix (lassan vidéken is úgy alakulnak a bérleti árak, mint a fővárosban)- plusz a jövőt tekintve ki tudja mi, hogyan is alakul majd- ha van valami ami már a tied, azt nagyon meg kell fontolnod hogy mire is cseréled be. Bp drága, most meg nagyon. 15 éve sok szaktársamnak vettek lakást 10-11 millkóért pl.1,5 szobás Budai is elérhető volt; most mindenféle szuterén, mikrogarzonokat adnak 30-40 millkóért és általában közepes állapotúak (kertes, újépítésű, kistérségi viszonylatokban még magasabb összegek vannak); de szobát bérelni sem olcsó, inkább 100+rezsi köré kalkulálj. Bár én a tömegközlekedést preferáltam és sokat lábbuszoztam is- azért a fővárosban is számolj azzal, hogy elsősorban a belső kerületek rendelkeznek a legsűrűbb vonalakkal, minél kintebb mész, annál több bosszúság érhet :D A 9/9 válaszadót én nem (is) értem, ne számolj pszichológus diplomával szoceg szektorban közalkalmazotti bértáblával évi 5 milliót még bruttóban sem- a többi állítását nem cáfolom. Ha a 1,5 millióra gondolt, mint évi átlag akkor közelebb áll az átlagvalósághoz az tuti. 8/9 A multiknál vedd figyelembe, hogy elsősorban szervezet és munkapszichológusokat vagy coachokat keresnek, és sokszor használják őket belső trénerek helyett a megszégyenítő stresszinterjúk megtartására (HR szektor). UI: még egy nagyon fontos dolog, a megbízásos szerződés- ha volt (ezt most nem részletezem, úgyis tudod, miről van szó)! Próbálj meg a védés előtt melót intézni magadnak, ugyanis a megbízásos szerződés időszaka nem számít aktív munkaév(ek)nek és pl. nem kérhető rá munkanélküli segély folyosítása akkor, ha esetleg hirtelen/átmenetileg nem jön össze egy munkaszerződés sem. Nálunk ano ebből volt nagy botrány, ezért erre (is) jobb ha figyelsz. Máskülönben meg a legjobbakat kívánom neked, alapvetően biztos óvatosabb, racionalistább típus vagy, a mai ingoványban szerintem érdemes ezt az attitűdöt tovább vinni, így reméljük kevesebb kellemetlen ,,meglepetés" és több pozitív ,,aha" ér majd!!:)
2023. máj. 7. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!