Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Terhes vagyok. Iskola miatt...

Jucika1111 kérdése:

Terhes vagyok. Iskola miatt nincs jövedelmem. Mit kaphatok? 6 hónapos terhes vagyok.

Figyelt kérdés

2015. júl. 2. 12:11
 1/3 anonim ***** válasza:
21%

Amíg terhes vagy túrót a füled mögé.


Utána pedig GYED-et (GYES-t nem, mert még nem dolgoztál) és gyerektartást az apától, illetve CSP-t.

2015. júl. 2. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
87%

Az első válaszát ne vedd figyelembe, mert nem jól válaszolt.

Pont fordítva.


Neked semmiféle TB alapon nyújtott ellátás nem jár (aminek az alapja valamilyen korábbi járulékfizetési kötelezettséggel járó időszak lenne: magyarul: nem dolgoztál egy napot sem, nem jár semmi TB ellátás, mert nem fizettél magadra járulékot munkaviszonyból, vállalkozásból vagy egyéb módon).


Neked csak alanyi jogú, segély típusú ellátások járnak.

Ebből ma kétféle van:

- GYES (gyermekgondozási segély) bruttó 28.500 Ft, melyből 10% nyugdjíbiztosítási járulékot vonnak, vagyis a nettó, kézhez kapott összeg számodra 25.650 Ft lesz.

- családi pótlék egészséges egy gyermek esetén havi 12.200 Ft


Mindkettőt IGÉNYELNI kell a MÁK-nél (magyar államkincstár, igénylőlap, leírás fent van, nézz utána!), mert NEM automatikus egyik sem és CSAK szülés napjától jár, tehát terhesen semmi sem.

Ha a szülés után nem mész utána, akkor visszamenőleg legfeljebb 2 (!) hónapra igényelheted, tehát szülés után igyekezz gyorsan intézni az anyakönyvi kivonatat, kicsi lakcímkártyáját, tb kártyáját, mert ha kicsúszol a határidőből, akkor még a pénzt is elveszted.

- egyszeri ún. anyasági segély (köznyelven kelengyepénz) jár, ha legalább 4* részt vettél terhesgondozáson (az orvos állítja ki az igazolást a kiskönyved alapján)- koraszülés esetén 1*.

Ez egy egyszeri összeg 64.125 Ft. Igénylése ugyanott.


Kérdés persze, hogy az "iskola" miféle iskola- ugyanis egyetemistaként már jogosult lehetsz az ún. GYED-extra juttatásra- de - és most elnézést kérek- nem feltételezem ezt rólad.


Hogy ebből a havi nettó 37.850 Ft-ból (gyes+családi) hogyan sikerül eltartani a gyermekedet, az elképzelni sem tudom, de biztosan így tervezted a terhesség vállalásakor és remélhetőleg a házastársadnak, a gyermek apjának van olyan jövedelme, amiből normálisan lehet élni.


Ha "véletlenül" nem lenne képben az apa, legalábbis együttélni nem kíván veled, akkor még kaphatsz:

- tartásdíjat (bíróságra kell gyermektartás megállapítása iránti kérvényt benyújtani), átlagos keresetnál a bírói gyakorlat 20%, minimum 10-15 eFt/hó. Feltéve, ha a kedves édesapa elérhető, tudjuk ki az, netán el is ismeri a gyermeket sajátjának és van is olyan jövedelme, vállalkozása vagy munkaviszonya, amiből ezt teljesíteni tudja. Ha nincs jövedelmed akkor kérj költségmegelőlegezést a bíróságon.

Ha a drága édesapa esetleg nem kívánja elismerni a gyermeket, akkor a keresetet bővítsd apaság megállapítása iránti kérelemmel is- akkor azért lényegesen tovább tart a dolog- de felnőtt embereknél nem is feltételezném, hogy így ismeretlenbe belevágnak a tudatos családalapításba :)


Ha az apával együtt élsz, akkor még havi 10 eFt nettó összegben kaphat a dolgozó fél adókedvezményt a magzat 90+ napos életkorától, tehát már most is járhat az apának, amennyiben egy háztatásban éltek és elismerte az apaságot. A munkáltatónak beadva a nyomtatványt a következő számfejtési időszakra már kaphatja (vagyis a júliusi fizetésével, amit augusztus elején fizetnek). A jó hír az, hogy az a 3 hónap, ami a jelenlegi 6 hós terhességed és az igénylés kezdőidőpontjának számító 90+ terhességi kor közötti kb. 3 hónapra járó 30 eFt nem veszik el. Ha a dolgozó apa szja bevalláskor megjelöli, akkor visszaigényelheti legközelebb jövő májusban.


Arra hívnám még fel a figyelmedet, hogy az államtól kapott segélykék sem végtelenítettek szerencsére.

A gyes legkorábban a születéstől legkésőbb a gyermek 3 éves koráig jár. Vagyis mire ovis lesz, a jelenlegi szabályok szerint már csak a 12.200 Ft fog járni utána.


Sajnos természetesen a lakhelyed szerinti önkormányzatnál is sorban állhatsz eseti vagy rendszeres segélyért és nagy valószínűséggel kapni is fogsz valamit- ehhez tudni kellene, hogy hol laksz, mert minden településnek saját szociális rendelete van, amelyek eltérhetnek.


Amire még érdemes figyelned: jelen pillanatban akár középfokú, akár felsőfokú tanulmányaidat végzed, rendezett a TB-d (vagyis orvosi ellátásra jogosult vagy). Ha viszont már nem játsz vagy nem járnál iskolába, akkor onnantól ez sem feltétlenül alapszolgáltatás neked, csak a gyermeknek a születésétől.

Járj utána pontosan, hogy a te konkrét esetedben milyen feltételekkel jár neked az orvosi ellátás.


Szülés után- ismét segély alapon bizonyos önkormányzatok átvállalják a TB egyéni rendezését- ehhez is kérelem kell, ott tájékozódj a lakóhelyed szerinti önkrományzat szociális irodáján.


Minden jót és őszintén remélem, hogy nem egy kiskorú, véetlen terhességről van szó, mert kemény időszak vár rád minden tekintetben.

2015. júl. 2. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ :). 24 éves vagyok.Párommal élek :)

Csak az iskolát folytattam tovább és boldogok vagyunk.Van pénz a normál nevelésre.Csak hogy én is szeretnék kapni valami pénzt.Most már tudom mi jár nekem.Köszönöm :)

2015. júl. 3. 15:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!