Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Az arany értékét befolyásolja...

Az arany értékét befolyásolja a tisztasága?

Figyelt kérdés
Törtarany felvásárlásnál láttam, hogy akár 14, 18 karátos vagy akár színaranyról van szó, mindig az ötvözet aranytartalmát fizetik ki. Tehát, ha mondjuk van egy 14 karátos ötvözetem, akkor nem éri meg 999 ezrelékes tisztaságúvá alakítani, mert ugyanannyit fog érni. Viszont a józan ész meg azt diktálja, hogy a tisztább többet ér. Ennyi erővel egy 1 % aranytartalmú ötvözetnél sem érné meg a fáradság, hogy tisztábbá alakítsák. Akkor hogy is van ez? Köszönöm annak, aki válaszol. :)
2016. aug. 11. 01:29
 1/8 anonim ***** válasza:
Értelemszerűen, ahogy te is írod, a tisztább többet ér. Viszont! ahhoz ki is kell tisztítani a 14 karátos aranyat, s lehet, hogy a tisztítási eljárás annyival drágább, hogy nem éri meg... Szerintem így van ez, bár nem vagyok ékszerész.
2016. aug. 11. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Erre gondolok például: [link]


Tegyük fel van 1 gramm 14 karátos aranyam. Ez ér így 6680 Ft-ot. Ha én ezt mindenféle drága eljárással 24 karátos arannyá alakítom, akkor lesz 0,583 gramm 24 karátos aranyam, ami szintén 6680 Ft-ot ér. Tehát nem is ér többet a tisztább arany.

Ennyi erővel beviszek egy kis homokot, hogy ebben van 0,00001% arany fizessék ki. :)

2016. aug. 11. 14:32
 3/8 anonim ***** válasza:
Ja értem mit akarsz kérdezni. Az arany se nem tisztább, se nem piszkosabb, mivel az arany az arany :D nemtudom, hogy érted e... Az ára meg azért ugyanannyi mert maga az aranytartalma ténylegesen megegyezik.
2016. aug. 11. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
A tisztaságot a karátszámra értem. Ahhoz hogy tisztább aranyat kapjunk munkát kell befektetni, tehát drágábbnak kellene lennie a 24 karátosnak, de ahogy látod nem drágább. Ezt nem értem.
2016. aug. 11. 15:08
 5/8 anonim ***** válasza:

nem, félreérted. A 14 karátos arany = ez az ÖTVÖZET tisztaságát jelöli.


Tehát egy 14 karátos aranytömb (ami tul.képpen két vagy több fény ötvözete, benne arannyal) az 4,2% X 14 = 58,8% aranyat tartalmaz.

2016. aug. 11. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ezt én tudom, de ebből az ötvözetből különválasztani a fémeket fáradtságos.
2016. aug. 11. 17:21
 7/8 Orfeus ***** válasza:

A lényeg az hogy nagyobb számokban gondolkodj. Mint ahogy írták, volt egy majdnem teljes válasz.


Ha van egy teszem azt 10 grammos karikagyűrűd. Legyen 14 karátos, annak az aranytartalma nincs 60%.


De van egy másik ami szintén 10 grammos karika. 24 karátos, annak az aranytartalma legyen 90%.


Fáradtságos vagy sem, a lényeg az hogy az olcsóbb ötvöző fémeket kivonják, és az értékes arany marad meg. Ez olyan mint amikor mennek az utcán és rajta van fél kilós nyaklánc, de 14 karátos max, de mégis fél kilós. De ha fél kilós 24 karátost vennél fel, akkor már kicsit többe kerülne, nem?


Mint ahogy a befektetési stb aranytömböket sem 150 nm-en tárolják 14 karátos formában, hanem 24 karátos formában 75nm-en.


Nem tudom érted e mire akarok kilyukadni. Azt hiszem értem mire gondolsz.


Nem a tisztább arany ér többet, mert a kisebb karátos is lehet tisztább, de az eljárás, és maga az hogy a súlya is kb a 60%-a lesz a réginek, így lesz ugyan annyi.


Tehát lesz 1 kilós 14 karátos, ami annyiba fog kerülni mint 0,60 kilós. És mire te megtisztittatod, formába öntik stb, annak értelem szerűen ára van.

2016. szept. 29. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A színítés költsége pár10 EUR kilónként, tehát az értéknek 1%-a sincs.

Tehát relatíve nem drága a 14 karátos aranyból színaranyat előállítani.

2018. jan. 21. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!