Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ingatlan eladásnál a tulajé...

Ingatlan eladásnál a tulajé lesz a pénz vagy a haszonélvezőé?

Figyelt kérdés

Édesapám vett egy ingatlant, amit el szeretne adni. Az én nevemen van, én vagyok a tulaja. Édesapám a haszonélvező.

Ha ügyvéddel megyek aláírni (persze apámnak külön ügyvédje van) az eladásról szóló papírokat, és az új tulaj átadja az összeget, akkor az az összeg melyikünket illeti meg?

Jogosan követelhetem az eladási árat?



2016. okt. 1. 20:11
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Nem.

A haszonélvezetről először is le kell mondanod, amit pénzzel meg lehet váltani.

De nem jár érte a teljes ára az ingatlannak.

Akkor mi értelme lenne a tulajdonjognak?


A kiszámítás több dologtól függ, mármint hogy mennyi összeget kapsz érte.

A kiszámítás módját megtalálod a neten.

2016. okt. 1. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
De nekem nincsen haszonélvezeti jog. én csak a tulajdonos vagyok.Papiron...
2016. okt. 1. 21:19
 3/20 anonim ***** válasza:
55%

Jogos, összekevertem.

Tehát édesapádnak kell erről ügyvéd előtt lemondania, és kiszámolja az ügyvéd (amit előre ki tudsz számolni te is), hogy milyen összeg jár neki.

Ez őt megilleti, és csak a maradék lesz a tied.

2016. okt. 1. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

igen ő új ház vásárlása miatt akarja eladni, tehát igy is ugy is eladja. de ugye az én aláírásom nélkül nem teheti ezt meg.

a kérdésem most csunyán fogalmazva az lenne konkrétan, hogyha az új vevő leteszi az asztalra a ház árát, akkor én kikövetelhetem magamnak?

2016. okt. 1. 21:32
 5/20 anonim ***** válasza:

Meg kell egyeznetek, mert egyedül egyikőtök sem tudná eladni.


A haszonélvező hiába is próbálkozna, hisz nem ő a tulaj.

A tulaj hiába akarná eladni, ha a haszonélvező nem mond le róla.


Azt kérdezed, kikövetelheted-e magadnak az árát.

Ezt már megbeszéltük.

A teljeset nem, csak azt a részt, ami a haszonélvezet kifizetése után marad.

Úgy érzem, nem vagytok jó viszonyban.

Ez nem úgy megy, hogy a vevő odaadja a pénzt, és ti majd osztoztok meg harcoltok.

Az összeg fix, és eleve külön-külön bankszámlára lesz utalva a két részösszeg.

A haszonélvezet ára édesapád bankszámlájára megy, a fennmaradó összeg meg a tiédre.


Megpróbáljuk kiszámolni, kb mennyi marad?

Ehhez tudni kell, mennyiért adjátok el.

2016. okt. 1. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm sokat segítesz :)

6 millió forint az összeg.

2016. okt. 1. 21:44
 7/20 anonim ***** válasza:
Kiskorú vagy? Ha igen, akkor a gyámhivatal engedélye nélkül úgy tudom, nem adhatja el a neveden lévő ingatlant.
2016. okt. 1. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
95%

Tévedés az, hogy a haszonélvezettel terhelt ingatlant nem lehet eladni. Valójában a haszonélvezettel terhelt ingatlan forgalomképes, vagyis a tulajdonos eladhatja, de a haszonélvező jogát a tulajdonosváltozás nem érinti.

Az új tulajdonosnak tudomása van róla, hogy haszonélvezeti joggal terhelt ingatlant vásárolt, tehát a haszonélvezőt illeti annak használati joga, ő rendelkezik felette, akár hasznosíthatja is, csak éppen nem értékesítheti. Ha így megvette, szíve joga.

A kapott összeg a volt tulajdonost illeti az eladáskor, nem pedig a haszonélvezőt.


Az más dolog, hogy a tulajdonos és a haszonélvező megbeszéli, hogy értékesítve lesz az ingatlan, és a haszonélvező vagy lemond a jogáról, vagy készpénzben megváltatja. Az összeg is csak megállapodás kérdése. De semmi nem kötelező!


Tehát az fenti esetnél az ingatlan tulajdonosáé a vevő által letett összeg teljes egészében.

Nem köteles megkérdezni a haszonélvezőt, hogy értékesítheti-e az ingatlant, vagy sem, és a haszonélvező sem köteles lemondani jogáról, vagy megváltatni. Ha fenn akarja tartani, akkor az új tulajdonos ezt amúgy is kénytelen tudomásul venni.

2016. okt. 2. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A legböszmébb Feri ***** válasza:
78%

A tulajdonos ott és kkor adja el a tulajdonát, ahol és amikor neki jólesik. Haszonélvezettel terhelt lakás jellemzően fél- harmadáron megy el, már ha elmegy.

A haszonélvező viszont addig élvezkedik a lakásban, amíg csak él, vagy úri kedve úgy kívánja. Ez független attól, hogy a lakásnak éppen ki a tulajdonosa.

A haszonélvező - saját akaratából, önszántából - lemondhat a haszonélvezet jogáról, ilyenkor ezt jellemzően pénzzel megváltják. Nem kevés pénzzel.

2016. okt. 2. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

Két utolsó, illetve főleg utolsó előtti.

Bemásoltál egy szöveget, hónapokkal ezelőtt olvastam valami fórumon, de még így is felismertem.


Erre valóban nem tértem ki, hogy el lehet úgy is adni, hogy a haszonélvezet rajta marad, de én ilyennel még a gyakorlatban nem találkoztam.

A kérdezőnek pénzre van szüksége, úgy vettem ki, tehát nem az a cél, hogy 1-2 millióért eladja a lakást, a megmaradó haszonélvezővel. Nem szoktam látni ilyen hirdetéseket sem. Ez talán családon belül jellemző.

Én legalábbis nem lennék olyan birka, hogy veszek egy lakást, amihez még talán 30-40 évig nem jutok hozzá, be sem tehetem a lábam. Lehet én hamarabb halok meg, mint a haszonélvező, de az állagmegóvást meg fizetnem kell, mivel az a tulajdonos kötelessége. Na ezért nem működik ez a valóságban, hiába van leírva a tankönyvekben...


Szóval ezzel a szösszenettel a kérdező nem került közelebb ahhoz, ami őt érdekli.


[link]


Ezt azért linkeltem be, mert nem elég a lakás eladási ára, az életkortól is függ, hogy mennyivel lehet megváltani. Ez egy maximum összeg, tehát édesapád nem mondhatja, hogy a 6 millióból ő 5 milliót kér.

Azt viszont mondhatja, hogy nem egyezik bele, nem mond le róla.

Ilyenkor sajnos nem tudsz mit tenni, amíg ő él.

Vagyis ha nagyon szeretnéd, meghirdetheted úgy, ahogy fentebb írták, hogy aki megveszi, az semmire sem fogja tudni használni, mert édesapád továbbra is benne marad. Na de így a kutya nem fogja megvenni, főleg nem teljes áron.

2016. okt. 2. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!