Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ilyen esetben jogosan kirúghat...

Ilyen esetben jogosan kirúghatnak? Jár utána munkanélküli segély?

Figyelt kérdés

Nemrég volt egy vitám a főnökömmel, mert nem végeztem el a feladatott, amit adott nekem. A feladat, amit adott, nem tartozik az én munkámhoz, és ez végett nem végeztem el. Fenyegetőzés lett a vége, arra utasítottak, hogy menjek, és mondjak fel. Ez megszokott nálunk, hogy valamiért nem akarnak kirúgni senkit, hanem rábeszélik, hogy mondjon fel(még akkor is, ha jogilag elbocsájthatnák, mert mondjuk ittasan jelent meg). Végül nem lett semmi.

Tehát a kérdésen az lenne, hogy ha például én árufeltöltőként vagyok alkalmazva, és azt az utasítást kapom, hogy mondjuk takarítsam ki a WC-t, és nem hajtóm végre, jogilag tehetnek bármit is ? Illetve ha kirúghatnak, kapok utána munkanélkülit ?



2017. jan. 21. 21:50
 1/9 anonim ***** válasza:
91%
Ezért nem rughatnak ki, de találnak mást azt kész. Pl: koszos a kesztyűd vagy nincs rajtad, 5 perccel tovább eszel, elkésel, tök mindegy 2 perc alatt találnak valamit ha akarnak.
2017. jan. 21. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
80%

A munkáltató más munkára is utasíthat, még akkor is, ha nem tartozik a munkakörödhöz abban az esetben, ha képességeid, végzettséged alapján alkalmas vagy rá. A "más" munka viszont nem lehet a dolgozóra nézve megalázó. Tehát a kollégád hányását nem vagy köteles eltakarítani, arra van a takarítószemélyzet. Ilyen eset a WC takarítása is, megítélésem szerint.

De az udvar felseprése, a hó ellapátolása már nem számít megalázónak egy fizikai és egy szellemi dolgozónak sem (ha más munkát nem tud biztosítani), viszont egy vezető beosztásúnál már igen.


A munkáltató a felmondását köteles indokolni. Az indoknak valósnak, és okszerűnek kell lennie. Minden más esetben jogi útra terelhető a dolog.

Ha - próbaidő letelte után - arra hivatkozna, hogy nem vagy megfelelő a munkára, annak nem árt, ha van előzménye. Például egy írásbeli figyelmeztetés stb. Mert egyébként miért lenne hihető, hogy aki a próbaidő alatt megfelelt, az most hirtelen - amikor WC pucolásra kényszerítik - már nem az. Ezt azért egy munkaügyi bíró is meg fogja kérdezni a munkáltatótól. :)


Teljesen mindegy egyébként, hogy milyen módon szűnik meg a munkaviszonyod, ha az egyéb feltételeknek megfelelsz, jár az álláskeresési járadék.

2017. jan. 22. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy dolog azért nem hangzott el: mi van a munkaszerződésedben/munkaköri leírásodban?

Mert pl. ha a munkaszerződésedben eleve benne van, hogy szükség esetén más feladatokra is utasíthatnak, akkor el kell végezned (pl. van, ahol a recepciósnál már eleve az álláshirdetésben is benne van, hogy környezete rendben tartása). És igen, ha benne van a szerződésedben a más feladat is, akkor elbocsáthatnak amiatt, mert nem végezted el. (pl. nekem olyan szerződésem van, hogy elküldhetnek más helyre is munkát végezni)

2017. jan. 22. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
álláskeresési támogatás pedig akkor jár, ha az elmúlt 3 évben volt 360 nap munkaviszonyod - függetlenül attól, milyen módon jöttél el.
2017. jan. 22. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha a főnök azt mondja, besegítek más részlegnek. Nem jártatom a számat, hanem melózok.


Ja és a hólapátolás...

Akkor sem állok neki sírdogálni, ha el kell lapátolnom a havat, lásd a múltkori havazáskori sírás-rívás itt a gyakorin. :-)

2017. jan. 22. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
79%

Ez így ennyi adat alapján nem ítélhető meg.



Önmagában az nem indok egy feladat visszautasítására, hogy nincs benne a munkaköri leírásban, a vezető utasíthat olyan feladat elvégzésére, ami nincs benne teljesen jogszerűen.


Az viszont másik kérdés, ha a feladat amire utasított amit joggal utasítottál vissza, mert pl nincs hozzá megfelelő képesítésed, felelősségi köröd, felszerelésed, EÜ okokból mondasz nemet olyasmire ami amúgy nem része a munkakörödnek

2017. jan. 22. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
57%

A konkrét WC takarítós példa egyébként árufeltöltőként visszautasítható. Ha viszont mondjuk raktár takarító vagy, akkor már nem.



Egyébként pedig jogilag azt teheted, hogy nem mondasz fel. Persze, hogy rábeszélnek mindenkit, hogy mondjon önként fel, mert akkor nem perelhetőek, nem jár esetleges végkielégítés semmi.


Az ilyen rábeszélést úgy hívják, hogy közös megegyezéssel távozol, aminek része az is, hogy ők is letesznek valamit az asztalra. Pl nálunk általában azt mondja a cég, hogy legyen kirúgás helyett közös megegezés, kifizet még 2 havi bért, és nem látjátok egymást többé. Azért teszi ezt, mert nem akar utána ennél a pénznél tízszer többet költeni jogászokra, meg hasonlókra, amikor a munkavállaló bepereli őket.

2017. jan. 22. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk én könyvelő vagyok, de amikor beteg lett a takarítónőnk, magunktól is volt annyi eszünk, hogy rászánjunk kétnaponta fél órát a felmosásra meg takarításra...
2017. jan. 22. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
28%
"szükség esetén más feladatra is utasíthat": hiába van benne a munkaszerződésben, annak a más feladatnak is vmilyen módon kapcsolódnia kell a munkaköréhez. Ha egyszeri alkalom, akkor lehet észérvekkel meggyőzni a munkavállalót, hogy szükséges, de mindennapos tevékenység nem lehet belőle. (pl. amit írt vki, hogy beteg lett a takarítónő...).
2017. jan. 22. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!