Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mihez kezdenek a közös költség...

Kizcar kérdése:

Mihez kezdenek a közös költséggel?

Figyelt kérdés

Adott egy 14 lakásos épület.

Havi 7000 ft körüli a közös költség.

Így a közös költségből befolyó havi összeg durván 100 ezer forint.

A házban hosszú évek - kb. 15 - után sincs semmilyen fejlesztés.

Amit szükség volna javítani, azt sem hozza rendbe a lakásszövetkezet.


Erre a magyarázat: Nincs rá keret.


Szerintetek mire megy el a pénz?



2018. jún. 15. 21:43
 1/8 anonim ***** válasza:
81%
Mi honnan a fenéből tudjuk? Kérj egy tételes elszámolást a közös képviselőtől a lakógyűlésen.
2018. jún. 15. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
81%
Minden évben van elszámolás. Ott van kimutatás a bevételekről és a kiadásokról. Lehet kérdezni is. De a közös képviselőtől bármikor elkérheted az előző évit.
2018. jún. 15. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
80%
Alapvetően közös rezsi, takarítás, kerti- és kisebb javítási munkák szokták elvinni. Egyébként igaza van az előttem válaszolóknak, bármikor meg lehet ezt kérdezni.
2018. jún. 15. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk 14 lakás van a közös költség 10e/hó, bevétel 140 000Ft.


Felhasználása heti bontásban:

-6000-ért lépcsőház takarítás, 1-er felmosnak és levágják 11m2-en a füvet, továbbá a hólapátolás 2m2-es járdán

-lépcsőház fűtés és világítás átalányban 4500Ft

-kukadíj 14 000Ft, de nem volt elég kapacitása 2 nap után, hogy bármit belerakjon az ember, így kocsikázni kellett nyilvános kukákig


Ez havonta 98 000Ft + 42 000Ft a közös képviselő megbízási díja.


Javasoltam lakógyűlésen, hogy:


1. Vegyünk 1 elektromos fűnyírót, felmosót és takarítószert, majd osszuk be a takarítást, hogy minden héten más lakás csinálja meg a takarítást, fűnyírást és hólapátolást. Spórolva ezzel heti 6000Ft-ot 1 órás munkával, évente 3,7-er került volna sor minden lakásra.

12 vs. 2 arányban leszavazták a felvetésemet :)


2. Lakat kerüljön a kukára és mindenki a szemét ürítése után lakatolja vissza, elkerülve ezáltal, hogy a szomszéd lakóházak is a mienket használják. Ezt 10 vs. 4-re leszavazták!

Saját költségen vettem lakatot, csináltattam kulcsokat és a következő gyűlésen kiosztottam, így már 9 vs. 5 arányban megszavazták! Lás csodát, egy hét után még elférne 2-3 lakás szemete is benne, mindenki boldog, de nem emlékeznek rá, hogy ki is volt aki ezt kitalálta, egy nyugdíjas házaspár le is b***szarintott, miként képzelem, hogy magamat állítottam be a kitalálójaként, ehhez én túl h***lye vagyok szerintük :)


3. Átvállaltam volna a közös képviseletet, fizetés nincs, max. 3000Ft lett volna a telefon költségtérítésem, ehhez részletes számlát vittem volna, hogy csak a ténylegesen a ház ügyeinek intézésére fordított összeget fizessék ki.

A 2-esben említett jelzőket ismét megkaptam, kiegészítve, hogy ingyen akarok telefonálgatni és belőlük gazdagodni...

12 vs. 2-ben leszavaztak!


4. Napelempályázaton 90%-os támogatások voltak kiírva panelekre, bár a piaci ár dupláján futott, de megérte volna a kiépítése a lépcsőház igényének fedezésére. 12 vs. 2 arányban leszavazták!


Évente 840 000Ft-ot spóroltunk volna meg, lakásokra vetítve 60 000Ft, havi bontásban pedig 5000Ft-ot!


--------


Mellesleg rühellnek minket a házban, pofátlanul befurakodtunk a házukba (meglévő házra épült 2 könnyűszerkezetes lakás, melyből ők mellesleg mindannyian lakásonként egyszeri 150 000Ft-al profitáltak), zaklatjuk a házgyűlést mindenféle agyatlan, buta és értelmetlen okoskodással. 3 éve egyre sem mentem le, nekem is elég volt ennyi okoskodás :)


A közös képviselő "véletlen" a mi fűtési számlánkat bontotta fel és szintén "véletlen" a nagy meglepődésében közölte 12 lakás összes lakójával a számlánk összegét.

A felső 2 lakás 8000 és 9700Ft-ot fizet a fűtésre VS. az ő 36 000Ft-os átalányukkal szemben, hatalmas felháborodás, őrjöngés, lopással való gyanúsítgatás, még inkább az új lakok elleni gyűlölködés...


Feljelentettek rendőrségnél, a szolgáltató is vizsgálódott, de rendben találták a dolgot. Ekkor a következő lépés, ügyvédhez fordultak, polgári peres eljárás és ismételt feljelentések, vizsgálódások.


A felső 2 lakásnak egyedi mérője van és csak a saját fogyasztásukat fizetik (ráadásul a hőfok is szabályozható), szemben a másik 12 lakásnak 1db közös mérője van (nincsen ablaknyitáson kívüli hőmérséklet szabályozási lehetőség).

A jogszabály lehetővé teszi, az egyedi mérőt és a közös mérőt is, de erről a lakóközösségnek kell döntenie, a döntésüknek jogi úton érvényt is szerezhetnek!


Az egyedi mérőkre kértem be ajánlatot a szolgáltatótól 22eFt/db, teljes házra 264 000Ft. Lázadoztak, hogy ennyi pénzt miattunk keljen kifizetniük, 22e nem kis összeg!


Javasoltuk, hogy maradjon ahogy van erre van jogilag lehetőségünk is, nem tetszett nekik! Majd felajánlottuk, hogy a felső 2 lakás is beszállna ennek a kiépítési díjába 18,9eFt lett volna új ár. Szintén őrjöngés és szitkozódás...


Közben a sorstárunkkal (szomszéd) számolgattuk, hogy eléggé ráfaragnánk a közösködésre. Esetemben pl. ez évi 193eFt kiadást jelentene a korábbi 48eFt-al szemben, évi 145eFt extra kiadás, több mint egy havi bérem!


A csipet csapat sokallta a 18,9eFt kiadást a gyűlésen ennek hangot is adtak, erre javasoltuk, hogy a teljes összeget 2-en kifizetjük a mérőkre!

2 nappal később megszületett a végső eredmény 12 vs 2 arányban a közös fogyasztásmérő kialakítása mellett """döntöttünk""" a kiépítésére 8000Ft-ot szedtek be minden lakástól!


A közös képviselőt igazi hősként ünnepelték, spórolt nekik évi 24eFt-ot lakásonként!

Örömükben még aznap megszavazták a közös költség 12 500Ft-ra való emelését 8 vs. 6 arányban, így a "HŐS" havi bére felment 77 000Ft-ra.


Ez volt az utolsó alkalom, hogy lementem a házgyűlésre, de azért még odaszóltam a nagy ünneplő tömegnek, hogy gratulálok tönkretették 7 ember életét, van is mit ünnepelniük!

Illetve gratuláltam a közös képviselőnek, hogy spórolt az ünneplő tömegnek évi 24e-et a mi kárunkra, közben meg bölcsen megszavaztatott velük lakásonként extra 30e kiadást a saját javára!


Szerintem sokan még mindig nem fogták fel mi is történt, részemről az emberekbe vetett bizalom megszűnt!

2018. jún. 16. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
14%
Utolso, elmeletben jol szol az egyedi meroora, a gyakorlatban viszont nem annyira fair, mert aki nem fazos es szinte alig fut, az azert nem fagy meg, mert elszivja a mellette-alatta-folotte levo lakasokbol a hot.
2018. jún. 16. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Felső szint, hiszen rá lett építve a meglévő épületre, így biztos nincsen oldalról, fentről való szívás.


30 cm extra (tető neki, nekünk padló) szigetelés az alattunk levő lakó számára, továbbá a 20 fok amit tartunk a kinti -10-hez képest, véleményem szerint inkább költségcsökkentő tényező számára. Eleve egy fűtettlen lakás is, ahol leesik pl. +10 fokra a kinti -10-hez képest már hatalmas spórolás lenne nekik.


Itt a lehetőség, hogy megcáfold!

2018. jún. 16. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
84%

"Szerintetek mire megy el a pénz?"


Gondolom, nem a lakók takarítanak, tehát

- takarítás, tisztítószerek

- szemétszállítás

- villany , mert amikor hazamész, nem a sötétben botorkálsz fel a lakáshoz

- ha van lift, akkor annak a karbantartási díja

- közös képviselő díja


- esetleg ha van közös vízcsap vagy a takarítónak, akkor vízdíj

- és amit senki nem említett: épületbiztosítás


Az viszont való igaz, hogy ha elmész a közgyűlésre, akkor pontosan megtudhatod mindezeket: minden évben máj. 31-ig kell megtartani - tehát elvileg nemrég volt nálatok is :-)

2018. jún. 16. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Lift nincs.

Takarítást lakók végzik.

Szemétszállításért és vízért külön fizetnek.

Füves terület van némi. De az annyira közös, hogy 6 lépcsőházhoz tartozik.


Tehát 6 lépcsőház egyenként 14 lakással az annyi mint 84.

84x7 ezer 588 ezer ft közös költség havonta. Hmm...

Kérdezni fogok, úgy látom.


Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszaitok!

2018. jún. 22. 01:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!