Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Tb tartozás elévülhet vagy...

Tb tartozás elévülhet vagy elengedhetik?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy jó-e a kategória.

Beteg vagyok, évek óta nem dolgoztam. Nem igazán tudom elhagyni a lakást, otthoni munka sem igazá jöhet szóba mert a gyógyszerel eltompítanak. Csak a nyugdíjjas szüleim segítenek. Nem igazá tudjuk fizetni a tbt. Van papírom a betegségről, szakorvos állította ki. Van esélyem, hogy elévül a tartozás vagy a betegség miatt elengedik?



#betegség #TB #tatzozád
2019. jan. 14. 00:00
 1/9 anonim ***** válasza:

Ha nem tudod fizetni akkor kérvényezni hogy mentesülj fizetés alól a járási hivatalban.


A korábbi tartozásra lehet kérni mérséklést de el is évül 4 év után ha addig nem sikerül behajtani rajtad.

2019. jan. 14. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Önkormányzatnál nem próbáltad szociális alapon kérvényezni, hogy vállalják át a fizetését?


Egyébként gondolom, elévül ez is ha egy ideig nem követelik, csak hát ha beteg vagy, akkor nyilván rendszeresen jársz orvoshoz, azok viszont a magánorvosokon kívül azzal kezdik, hogy kérik a TAJ számodat, a gépük érzékeli, hogy nincs rendezett jogviszonyod és le is jelenti ezt az egészségbiztosítónak. Azok meg majd ez alapján sanszosan észreveszik és majd küldik a levelet, hogy lennél szíves befáradni és igazolni a jogviszonyod fennállását.

Elévülni csak akkor tud, ha egy jó ideig nem veszik észre..

2019. jan. 14. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a váaszokat. Nem magán orvosom van, szinte csoda, hogy eddig nem jelzett be. Minden receptkiírásnál félek, hogy jelez. Ha még ez se lenne még rosszabbul lennék.

De akkor bízom az elévülésben. Talán addigra én is rendben leszek...

2019. jan. 14. 00:44
 4/9 anonim ***** válasza:
Attól, hogy neked nem jelzi a TB felé megy a jelzés.
2019. jan. 14. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Kérdező, szerintem te azt hiszed, hogy azért, mert nincs rendezett TB-d, amiatt orvoshoz se járhatnál, meg nem kaphatnál receptet. Ez nem így van. Akkor is kötelesek ellátni, ha nincs rendezett TB-d, de TAJ számod van.

Miért? Hát pont azért, mert nem is létezhet olyan, hogy TAJ szám mellett vagy te, vagy a munkáltatód nem fizeti a TB-t. Ez ugyanis kötelező, nem lehet "kivonulni" a fizetés alól.

Viszont mivel kötelező, az csak egy elszámolási kérdés, hogy most épp nincs, de majd úgyis behajtják rajtad.

Ezért hát ellátnak minden esetben az orvosnál, de ugyanakkor be is hajtják visszamenőleg, ha észreveszik.

Ha nem veszik észre, akkor meg elévül. Kb. ennyi.

2019. jan. 14. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Az orvosi ellátás és a rendezett/rendezetlen TB között nincs összefüggés. Az orvos köteles ellátni, ha fizeted, hanem a TB-tartozásod. Egyébként sem tudja, hogy fizeted, vagy sem, hiszen ez adótitok, az orvosnak köze nincs hozzá. Ő maximum annyit lát a rendszerben, hogy rendezetlen az eü. szolgáltatásra jogosultságod, de azt nem tudja, hogy miért, és emiatt el sem utasíthatja az ellátásodat.


A TB fizetésére be kell jelentkezni az adóhatóságnál annak, aki a TB fizetésére kötelezett. Ha ezt nem teszed meg, akkor csak "szerencse" dolga, hogy képbe kerülsz náluk vagy sem.


A járási hivatalban lehet kérvényezni, hogy állapítsák meg a rászorultságodat. Ha ezt megállapítják, akkor arról állítanak ki egy hatósági bizonyítványt, ami mentesít az egészségügyi szolgáltatási járulék (TB) fizetése alól. Ezt az "igazolást" be kell mutatni az adóhatóságnál és maximum 1 évre mentesítve vagy a járulék fizetése alól. 1 év után újra kérvényezni kell a rászorultságot és így tovább...


A rászorultságot visszamenőleg nem lehet kérni, tehát ha már van tartozásod, akkor kérvényezd az adóhatóságnál, hogy engedjék azt el tekintettel arra, hogy a járási hivatal a rászorultságodat megállapította. Nem lesz adóhivatal, aki ilyen feltételekkel ne engedné el a többi fizetési kötelezettséged.


Ha nem jársz utána, akkor idővel a NAV zargatni fog, végrehajtási eljárást indít stb. Szerintem menj elébe.


Egyébként az adótartozás elévülési ideje 5 év még akkor is, ha felszólítgatnak. Ha végrehajtásra adnak egy tartozást (tehát átkerül a végrehajtókhoz), akkor 4 év + 6 hónapra "csökken".

Az elévülést bizonyos dolgok/események kitolják, vagy megszakítják, például egy jelzálogjog bejegyzés, vagy az eljárás felfüggesztése, vagy bizonyos fizetési kedvezmények.


Mivel nem tudod elhagyni az otthonod, a szüleidnek írj meghatalmazást, hogy nevedben el tudjanak járni bármelyik hatóságnál/szervnél.

2019. jan. 14. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Na kezdjük az elejéről:

Azt írod, hogy " Van papírom a betegségről, szakorvos állította ki. "

Mivel évek óta nem dolgozol, és papírod is van a betegségről, nem vagy véletlenül leszázalékolva? Nem kapsz semmilyen rehabilitációs vagy rokkantsági ellátást?

Ugyanis ha leszázalékoltak, akkor nem is kell fizetni TB-t, mert akkor automatikusan jogosult vagy ellátásra.

Először ezt tudakold meg a szüleidtől, aztán jöhet a többi lépés.

2019. jan. 14. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Ugyanis ha leszázalékoltak, akkor nem is kell fizetni TB-t,"


Pontosítok: Akkor nem kell fizetned magad után a járulékot, ha a leszázalékolás által valamilyen ellátásban részesülsz. Attól, hogy van egy papírod arról, hogy hány százalékban vagy "rokkant", még nem mentesülsz a járulék fizetése alól.

2019. jan. 15. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Kérdező szerintem nézz utána mert én is kapok rehabilitációs ellátást és nekem a tb-m rendezve van.Ha kapsz támogatást akkor elvileg a tb-d rendezve van.
2023. febr. 20. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!