Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Öregségi nyugdíj jogosultság...

Öregségi nyugdíj jogosultság megszerzéséhez a leendő nyugdíjasnak kell igazolnia, hogy pályafutása során mikor, hol és meddig dolgozott?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy az Ügyfélkapunk keresztül meg lehet nézni -talán 1998-ig visszamenőleg- hogy milyen munkáltatóknál volt/van bejelentve az ember.

De mi van a korábbi időszakokkal?

Azokról is van nyilvántartása az illetékes hivatalnak?


Gyakorlatilag 1986 óta dolgozom. Közben volt 3 év főiskola és 1 év munkanélküli időszakom is.

Messze még az öregségi nyugdíj, de sajnos a 2000 előtti időszakról nincsenek meg a kilépési papírjaim, igazolásaim.

Nincs meg a régen "Munkakönyv"-nek nevezett könyvecském sem.


Gondban leszek majd, ha eljön a nyugdíjazás?

Nekem kell/kellene visszamenőlegesen megkeresnem a korábbi munkáltatóimat, hogy utólagosan igazolást kérjek az ott töltött időszakokról?


Lehet előzetesen információt kérni a Nyugdíjfolyósítótól, hogy milyen adataik vannak rólam, a régebbi munkaviszonyaimról?



#öregségi nyugdíj #jogosultság igazolása #korábbi munkahelyek igazolása #régi munkaviszonyok igazolása #régi biztosítotti viszonyok igazolása
2019. márc. 18. 13:57
 1/4 anonim ***** válasza:

Igen, az igénylőnek kell igazolnia azt az időszakot, amiről a Nyugdíjbiztosítónak nincsen adata.


1992. évtől kötelező volt az évi egyszeri adatszolgáltatás minden foglalkoztató részéről a későbbi nyugellátás miatt. Visszamenőleg volt 1988. január 01-jétől szintén egy nagyobb adatszolgáltatás még régebben. Tehát az 1988. évtől szinte biztos, hogy minden adat rendelkezésére áll a nyugdíjbiztosítónak.


Lehet kérni adategyeztetési eljárást a nyugdíjbiztosító szervtől. Csak ügyfélkapun keresztül lehet elindítani az eljárást. A kapott határozat alapján látod, hogy mit tudnak és mit nem.


Nekem olyan munkaviszonyomat is belevették, amit én már régen elfelejtettem, és nem munkakönyves történet volt. A céget is már felszámolták rég. Gondolom, ez is a tömeges adatszolgáltatásnak volt köszönhető. Ez 1984. évben volt.


Itt indíthatod el az eljárást. Csak jelzem, hogy Nekem nagyon sok hiba volt benne, és hiányosság, jó ha átnézi az ember. Én könnyű helyzetben voltam, hiszen a végzettségem alapján kiigazodom ilyen iratokon. :)


[link]


Vagyis az ügyfélkapun belépve beírod a keresőbe, hogy adategyeztetési eljárás, és kidobja, hogy honnan indíthatod a kérelmet.


Továbbá, ha nem találnak igazolást arra, hogy valahol volt jogviszonyod, akkor 2 tanú nyilatkozata alapján veszik figyelembe a jogviszonyt, szolgálati időt. Keresztbe tanúskodni nem lehet, tehát aki Neked volt a tanúd, annak Te már nem lehetsz a tanúja hasonló ügyben.

2019. márc. 18. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a részletes választ.

Érdemes lesz most elkezdenem az ügyintézést, hogy mire aktuális lesz majd a dolog, addigra minden iratom/igazolásom rendben legyen.

2019. márc. 18. 17:45
 3/4 A kérdező kommentje:

#1-től kérdezném, ha még jár erre. :)


A belinkelt oldalon azt írják, hogy:

"Egyeztetési eljárás megindítása iránt kérelem évente egy alkalommal nyújtható be."

Ebből arra következtetek, hogy akár többször is meg lehet ezt tenni, de ...


Arról viszont nem írnak, és nem találtam a MÁK többi oldalán sem információkat, hogy az öregségi nyugdíjra való jogosultság megszerzésének éve előtt legkorábban mennyi idővel lehet kezdeményezni a "Kérelemre induló adategyeztetés"-t.


Bármikor? Akár egy 50 éves vagy fiatalabb ember is kezdeményezheti?

Mi a meglátásod?

2019. márc. 19. 09:52
 4/4 anonim ***** válasza:
Én 48 voltam, amikor kértem. Bármikor kérheted, de évente csak egyszer.
2019. márc. 19. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!