Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Milyen hatással lesz egy...

Milyen hatással lesz egy újabb gazdasági világválság a hitelesekre?

Figyelt kérdés

Számos fiatal barátom most vett házat, lakást hitelre. Apámnak is még van hitele a lakásra. (Ezek most ft alapú hitelek, nem deviza alapúak.)


Egyre többet olvasom, hogy 2020-ban gazdasági válság várható.


Milyen hatással lesz ez rájuk?



2019. ápr. 21. 08:45
 1/6 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

Alapvetően 3 hatása szokott lenni a válságnak a lakáshitelekre.

1. Emelkedik a kamat.

2. Csökken a lakás értéke.

3. Megszűnik a munkahely.

Az első kivédhető egy végig fix lakáshitellel. Ilyenkor a kedvező (pl jelenlegi) gazdasági helyzetben többet kell fizetni, mint egy változó kamatozású hitelnél, de (valószinűleg) alacsonyabbat, mint kedvezőtlen (válság alatti/utáni) gazdasági környezetben. Ez eléggé kiszámíthatóvá teszi a lakáshitelt.

A másodikat eleve próbálja a bank szűrni, tehát nem, vagy csak nagyon magas önerővel ad hitelt olyan házra/lakásra, ami válság esetén forgalomképtelenné, értéktelenné válik. Persze nem lehet előre tudni, hogy mennyivel lesz értéktelenebb egy adott lakás, de eléggé megprólják védeni magukat (és ezzel együtt az ügyfelet is) a bankok.

A harmadik ok az nem közvetlen a hitellel függ össze. A munkáját bármikor elveszítheti valaki. Erre kínálnak különböző megoldásokat (pl kereset-kiesésre biztosítás), illetve ezért (is) kell a hitelbírálat.

A devizahiteleknél a legnagyobb probléma azoknál adódott, akiknek nemcsak duplájára (vagy magasabbra) nőtt a törlesztőjük, de közben sokat csökkent a lakás értéke (ráadásul alacsony, vagy éppen 0 önerővel vették fel a hitelt, és még alig törlesztettek a tőkéből), de még emellett a munkájukat is elveszítették és nem találtak újat, vagy csak alacsonyabb fizetésért. A jelenlegi szabályozás alapján nem várható egy változó kamatozású hitelnél sem az, hogy duplájára emelkedik a törlesztő (ahhoz olyan magas alapkamat-emelkedés lenne szükséges, hogy akkor borulna gyakorlatilag minden, nem csak Magyarországon). Emellett a korábbinál magasabb önerők szükségesek (a minimum a 20%, de ahhoz jó állapotú lakás szükséges jó környéken, és nem ritka az 50% önerő sem), ami miatt egy esetleg bedőlő hitelnél sem valószinű, hogy az lesz, hogy ugrik a lakás és még emellett törlessz 20 évig. A hitelbírálatnál is figyelembe kell venni, hogy nem terhelhető akármeddig a fizetés.

Azért elég sokat tanult az ország, sajnos nagy része (köztük a bankok is) a saját kárából, szóval azért óvatosabb mindenki (a banok, az állam, és valamennyire a hitelfelvevők is).

2019. ápr. 21. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Bak Norbert ***** válasza:

A devizahitelhez keowst csak az arfolyam kockázat fig kiesni, többi ugyanaz a folyamat lesz .Az olcso banki hitelezés, csok fundamenta általi "fizetőképes" kereslet, az alacsony kamat, kedvezményes lakas áfa felhajtotta a kínálatot és az árakat.


Most jönnek a magasabb kamatok az egyszer ellőhető támogatások és a lakaskasszak megszűnése által kieső lakossági kereslet a magasabb kamatok miatt újra megnyíló más befektetések miatti befektetői katapult, visszaálló áfa, tularazott hasznalt lakás árak túlkínálatot generálnak majd5-10 éven belül , aminek természetes velejárója az árcsökkenés. Mire 10 év után lejár a lakashitele a tavaly 30 millióért megvett fundàs lakasnak addigra lehet fog érni 20-at és a 20 millios ingatlanra gyűjtött 4 évig valaki önerőt felvett 25 millió hitelt és fizetett 30-50% kamatot. Vagyis real értékén került a 20 milliós lakás, 35 millióba.Annak aki ezalatt nem esik áldozatul a kamatkornyezet változás miatti elbocsájtásoknak, a visszaeső fogyasztasi igényhez igazodó átszervezéseknek, felszamoaoknak, munkahely megszűnésnek.

2019. ápr. 21. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
30 milliós lakás nem lesz 20, ebben kár reménykedni. Persze még mindig sokan vannak akik 5-10 éve arra várnak, hogy na majd biztos bezuhan a lakásár. Igen a 30 millás rövid ideig lehet csak 25 lesz, aztán újra kilő 35-40-re. Miközben volt az pár éve 15-20 is, csak vártál és vártál hogy mindjárt jön a válság...
2019. ápr. 28. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Bak Norbert ***** válasza:

5 éve fele annyiért vettem két ingatlant, mint amit ma ér :-)) Hogy várnának már 5-10 éve erre?!


2007-ben ( 12 éve váltottuk ki a lakás hitelt, a 6,3 millióért 2004-ben vett ingatlanra felvett 4 milliót.

2007-ben ért az ingatlan 9,2m-t mire 5 évvel azelőtt adtak 6,3-at, ma ér 7,5m-t az ingatlan, miközben 2014-ben volt, hogy 4 milliót is ért piaci áron.)


2014-ben a bef. alapokból ingatlanban tettük át a megtakarításokat, 3,5 millióért vettünk ma 6 milliót érő ingatlant. 5 millióért a 8-10 milliót érőt.

2019. ápr. 28. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Azért elég sokat tanult az ország, sajnos nagy része (köztük a bankok is) a saját kárából, szóval azért óvatosabb mindenki (a banok, az állam, és valamennyire a hitelfelvevők is)."



öööö... akkor most ez hogy is van? Akkor miért egyre több a hitelező személy? Én nem így látom. Valamiből meg kell venni a 20-30 milliós lakást, vagy családi házat. Ja és építkeznek is. Nem hinném hogy kp-ban fizet a többség...


Egyébként semmi hatása nem lesz az ingatlanárakra, legalábbis vidéken, ugyanis a tulajokat nem fogja érdekelni hogy "válság" van. Te a válságot várod, ő meg a CSOK-ot, kamatmentes hitelt, nagycsaládosokat, illetve a még nagyobb áremelkedést.


Ha nem adja el most akkor eladja 5 év múlva de akkor se fog engedni az árból. Ahol felkapott a piac ott meg is értem hogy nem enged belőle. De ahol éves szinten alig kel el ház? Na ott nem hogy örülne hogy el akarja vinni valaki.

2019. máj. 3. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Koplárovics Béci ***** válasza:

"öööö... akkor most ez hogy is van? Akkor miért egyre több a hitelező személy? Én nem így látom. Valamiből meg kell venni a 20-30 milliós lakást, vagy családi házat. Ja és építkeznek is. Nem hinném hogy kp-ban fizet a többség..."


Az óvatosság nem azt jelenti, hogy a kutya sem vesz fel hitelt. Előszöris a hitel nem ördögtől való dolog, csak ezt is, mint mindent, ésszel és átgondoltan kell intézni, felvenni. Az óvatosság alatt azt értem, hogy többen választják a végig fix, vagy legalább hosszú kamatperiódusú hiteleket, mint a rövid kamatperiódusúakat. Persze így is előfordulhatnak problémák (munkahely elvesztése, stb). Ugyanakkor a bankok is tanultak a dologból, és egyrészt nem mindenhol csak a minimális önerőt kérik, illetve ugye az állam is szabályozza a minimális önerőt is, és a fizetés terhelhetőségét is. És még mindig: ettől függetlenül továbbra is jövhetnek előre nem látott körülmények.

2019. máj. 3. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!