Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Régi munkáltatótól lehet...

Régi munkáltatótól lehet kérni munkáltatói igazolást?

Figyelt kérdés
Arról, hogy ott dolgoztam és milyen bért kaptam stb.

2019. nov. 21. 14:53
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
36%
A munkáltató igazolás arról szól hogy neked jelenleg van munkád.
2019. nov. 21. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
72%
Munkáltatói igazolásba azt lehet írni, amit akarnak. Szóval lehet visszamenőlegesen is kérni, bár a cég ezt nem köteles kiadni a te kérésedre. De ha jófej, akkor nyugodtan adhat igazolást, hogy X időponttól Y időpontig náluk dolgoztál.
2019. nov. 21. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
60%
Nem tudom hogy ez mihez kell, a munkáltatói igazolás a jelenről szól, a múlt az a NAV adatbázisából és az adószámodhoz köthető aktivitásból világosan látszik. Szerintem se kötelesek adni ilyet.
2019. nov. 21. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Ha nem akarják kiadni, az EU általános adatvédelmi rendelete (GDPR) 15. cikkében garantált hozzáférési jogoddal élve kérd a rólad kezelt személyes adatok, így különösen a munkaviszonyra vonatkozó adatok kiadását. Esetleg megemlítheted nekik egyúttal, hogy az ilyen típusú jogsértések ügyében kiszabható bírságmaximum 6 milliárd forint vagy akár több is, szóval ha ilyenen gondolkodnak, akkor egyúttal a csődeljáráshoz is keressenek maguknak űrlapokat (bár nyilván nem fognak ennyit kiszabni ilyen súlyú dologért, ez csak a maximum).

Ha megtagadják, nyomd fel őket a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál, játsszák le velük.


Alternatív (és egyszerűbb) megoldásként a nyugdíjbiztosítóhoz is fordulhatsz igazolásért, már ha bejelentettek, bár nem tudom, hogy a bért ezen feltüntetik-e, vagy csak a jogviszonyt.

2019. nov. 21. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó!


És ilyenkor az egész munkaszerződést lemásolhatom?

Vagy csak a fejlécet?


(Nekem az egész kellene. Külföldön dolgoznék, de kérik a korábbi szerződéseket a munkakör, bérek stb. miatt.)

2019. nov. 22. 00:34
 6/12 anonim ***** válasza:

Azokat az adatokat kérheted ki tőlük, amik a birtokukban vannak. Olyan formában, ahogy rendelkeznek vele.


Minden adatnak kell lennie egy megőrzési idejének, ameddig azt jogszerűen kezelhetik egyáltalán. Van, amelyiket tovább kell megőrizniük mint másokat. Például az egészségügyi adatokat (üzemorvosi vizsgálat, stb.) sok-sok évig, akár 50 évig meg kell őrizniük. A munkaszerződésedet nem kell ennyi ideig tartogatniuk, tehát akár jogszerűen mondhatják azt, hogy az már nekik nincs meg, leselejtezték - attól függ, milyen régen dolgoztál ott. Mindenesetre hacsak nem évtizedekről van szó, valamilyen formában valószínűleg nyilvántartják az ott fennállt jogviszonyodra vonatkozó adatokat. Ami meg náluk van, azt ki kell adniuk.


De mint mondtam, sokkal egyszerűbb (és gyorsabb) előbb a nyugdíjbiztosítónál próbálkozni, ők ugyanis adnak ki igazolást a bejelentett munkaviszonyokról bárki számára. És az ugyanolyan hivatalos, mintha a cég adná ki.

2019. nov. 22. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Értem, csak nem biztos, hogy azt is elfogadják majd kint.


4 éve dolgoztam ott.

Az még belefér a keretbe?

2019. nov. 22. 01:07
 8/12 anonim ***** válasza:

Én is nyugdíjbiztosítótól kértem annak idején igazolást egy sok éves jogviszonyomról (jó, persze be is volt jelentve nekik, nem egy sufnicég volt), adtak róla pecsétes papírt, az itthoni munkáltató simán elfogadta, sőt, ők javasolták, hogy legegyszerűbb megoldásként tőlük kérjek.


Ha külföldre kell, akkor meg el kell menni ezzel a papírral az OFFI-hoz (Országos Fordító és Fordításhitelesítő Intézet), és ők némi pénzért cserébe hivatalosan lefordítják a kívánt nyelvre, hogy mi van rajta, mellétűzve a magyar nyelvű eredetit - ennél hivatalosabbat egyetlen állam se kívánhat, mivel benne lesz, hogy a Magyar Állam egyik hivatalos hatósága állította ki ezt az igazolást. Ennél jobbat a cég sem adhat, és mellesleg azt is ugyanígy le kéne fordítattatni, mert különben nem értik meg.


De ha mindenáron a cégnél akarsz kutakodni, sztem 4 éven belül simán meg kell lennie ezeknek az adatoknak is, mivel adóügyi szempontból adatot kell szolgáltatniuk és el kell számolniuk ezekkel.

2019. nov. 22. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Munkaügyi és bérjellegű adatokat megőrzési ideje 50 év. Nem véletlen...


Nem értem azokat a cégeket, amelyek egy ilyen kérésre nemet mondanak. Az MT nem írja elő ugyan kötelezően nekik, hogy kötelesek kiadni, ha már egyszer a dolgozónak biztosították valamikor, de ez miért probléma megtenni, azt nem értem.

Megkeresem, lefénymásolom, ráírom, hogy az eredetivel mindenben megegyezik, aláírás (adott esetben pecsét), aztán jó napot!


Én mindig kiadtam, teljesen mindegy, hogy mikor dolgozott az illető a cégnél. 5 éve, 10 éve, vagy 20 éve...

2019. nov. 22. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Honnan veszitek ezt az 50 évet? Tudnátok valami forrást mutatni erre?


Csak azért kérdezem mert a tavaly decemberi társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény értelmében a munkaügyi iratokat a biztosítottra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követő 5 évig köteles eredeti formában megőrizni, amelyet biztosítani kell abban az esetben továbbra is, ha a foglalkoztató jogutód nélkül megszűnik.

2019. nov. 22. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!