Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Bérigény az alábbi 'Financial...

Bérigény az alábbi 'Financial Accountant' állásra?

Figyelt kérdés

The role:


Within one of our Business Units, you will be responsible for full-scale finance and accounting support of Hungarian subsidiaries of a portfolio of international client companies.


You will be responsible for:


Overall administration of Hungarian subsidiaries of a portfolio of international client companies who are involved in activities such as group financing, asset management, intellectual property management.

The management of the day-to-day treasury and financial activities of clients.

Coordination and review of bookkeeping.

Preparation of monthly/quarterly management reports and other reports according to client requests.

Organization of audit work and liaison with auditors regarding statutory audits and other engagements.

Participation in international and Hungarian legal secretarial matters with the involvement of legal advisors.

Participation at client board meetings and managing all related tasks.

Co-ordination of international and Hungarian taxation matters and liaising with tax advisors.

Preparation of National Bank of Hungary returns.

Preparation, review and submission of tax returns.

Develop and maintain relationships with client personnel.

Presentation and explanation of financial data to managing directors of client companies.

Ongoing communication with Clients and advisors in English.



Key competencies:


Relevant college or university degree.

3 year work experience obtained in similar field of work (preferably accounting background).

Good command of MS Office.

Fluent English knowledge.

Ability to meet priorities and deadlines.

A great amount of client responsiveness and problem solving skills.

Excellent interpersonal and teamwork skills.

Good communication skills and client-oriented attitude.


2019. dec. 18. 07:08
 1/8 anonim ***** válasza:
6-800 bruttó.
2019. dec. 18. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Hát minimum.

Bár ezek az elvárások kicsit furák, ha van külön könyvelés, miért kellene bevallásokat beadni?

2019. dec. 18. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
380 bruttó max
2019. dec. 27. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Ez még trollnak is gyenge...


380 bruttóban azért sem lehet, mert tudom, hogy ennek a junior verziója is br. 450 ezret fizet...

2019. dec. 27. 23:35
 5/8 anonim ***** válasza:
Pedig ha hiszed ha nem, van olyan cég ahol ezért ennyit fizetnek, sajnos...
2020. jan. 3. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ha ez igaz, akkor ez szomorú
2020. jan. 3. 21:53
 7/8 anonim ***** válasza:

500 bruttó alá én se mennék. Én nemrégiben alálőttem egy hasonló munkának, kb. egy százassal, de nem volt belőle gond, sőt, valószínűleg ugyanannyit kínáltak amennyit eredetileg is akartam.

De a fene tudja, volt már hogy megszívtam multival, elég lett volna 10-20-szal többet bemondanom és ugyanúgy 10-20-szal többet kapok mint a mellettem ülő, full ugyanolyan tapasztalatokkal bíró munkatársam aki ráadásul ugyanonnan, ugyanakkor jött el.

2020. jan. 3. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
*ugyanannyit kínáltak mint amennyit eredetileg is akartaK!
2020. jan. 3. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!