Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mi az oka/okai annak, hogy az...

Mi az oka/okai annak, hogy az építőiparban a mérnökök olyan rosszul keresnek?

Figyelt kérdés

Építőmérnökök, építészmérnökök, építészek, stb.


Főleg projektmenedzserek és tervezők...


De miért van ez?

Hiszen ezek mind azért a nehezebb szakok közé sorolhatóak, nincs túlképzés és munka is van...


Csak éppen a fizetések ilyen 180,000 nettó körüliek.


Ez a jelenség megismétlődhet akár gépészmérnökök, vagy szoftvermérnökök körében is?

Hogy így lemennek a fizetések?



2020. jan. 2. 15:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
17%

Hol néztél te ilyen béreket???


Egy kezdő tervező simán a dupláját kapja nettóban.

2020. jan. 2. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Van konkrét ismerősöm Szegeden aki tervező és ennyit keres...

De itt is szokták írni, meg régebben nézegettem sok hirdetést, s bár találtam magasabb bérajánlattal elátottat is, ott csupán a "fizetésikeret" volt feltűntetve...

80%-ban pedig ilyen és ehhez hasonló fizukat láttam.

Mostanában mondjuk nem nézegettem hírdetéseket.


De nekem eddig abszolút az volt az élményem, hogy ez köztudott.

2020. jan. 2. 15:42
 3/12 A kérdező kommentje:

#1.

Szóval Te azt állítod, hogy egy KEZDŐ tervező SIMÁN kap 360 ezret nettóban?

2020. jan. 2. 15:46
 4/12 anonim ***** válasza:
92%
Dehogy kap 360k-t egy kezdo tervezo. Gepeszkent sem kap ennyit, sot meg villamosmernokkent is necces. 1-2 ev tapasztalattal mar siman, aztan szepen no tovabb. Epitoiparban dolgozo ismeroseim (van epito es epitesz is) hasonlo tapasztalattal 100-150k-val kevesebbet kapnak. Hogy mi az oka, azt nem tudom.
2020. jan. 2. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Majdnem minden építő és építész mérnök ismerősöm elégedetlen. Alacsonyabb jóval a bérünk mint más mernököké, rengeteg a trükközés a bejelentéssel és a bérrel valamint rengeteg a túlóra. Kb reális amit olvastál eddig, ebben az iparágban nem éri meg mérnökösködni.
2020. jan. 2. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
93%

Ui: Vannak ismerőseim akik autópályán és egyéb nagyobb munkákon 11-12 napot dolgoznak egymás után pihenő nélkül 12 órában és utána jár 3 nap pihi.


Minden csak nem szabályos, de a kutyát sem érdekli.

Ennyit tud a hazai építőipar.

2020. jan. 2. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

De mik lehetnek az okok?


Mert például az élelmiszer mérnökök helyzetét értem, még az iparral kapcsolatos gyárakban is inkább a gépészekre van igény, eljárástechnikában, de sokszor projektmenedzsernek, folyamatmérnöknek is Őket alkalmazzák.

Emellé az élelmiszermérnöki még könnyebb is valamivel, mint az építészettel kapcsolatos mérnökik szakok, így az igényekhez képest túlképzés van.

Sok élelmiszermérnök örül, hogyha diplomás minimálbérért talál egy mérnöki állást és nem technikusnak kell beállni 99,500 forintért.


De építkezések mindig vannak.

Nincs is annyi felesleges mérnök, mert magas a bukási ráta...


Milliárdos beruházádok vannak az iparban, s akkor ennyi pénz csöpög le a legfontosabb rétegnek?


Mert a szakmunkások egyedűl nem építenek semmit...


Gondolom tényleg a korrupció, meg hasonlók lehet a ludas.

2020. jan. 2. 16:20
 8/12 anonim ***** válasza:
86%

Azokat a dolgokat nem szabadna hagyni, hogy egy cég megnyer milliárdos munkákat és egyből tovább adja alvállalkozóknak, csak a saját részét lesápolja. Meg a többi hasonló dolgot ami divat. Elfogy a pénz mire odaérne hozzád.


Büdös egy iparág ez.

2020. jan. 2. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
33%

Pedig de egy kezdő gépész,villamosmérnök 300-350e nettóval indít,csakúgy mint egy programozó is.

Ezt a bèrt már egy árufeltöltő meg pènztáros is megkapja lassan.

2020. jan. 2. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
54%

Az építész szakma mindig is ilyen kiszolgáltatott volt. Amíg nincs tervezői jogosultságod (2-5 év), nincs tapasztalatod, addig kihasználnak műszaki rajzolóként. Én 7 éve kezdtem bérminimummal a szakmát, 5 év alatt növögetett nettó 200 ezerig. Közben el kellett végeznem egy msc képzést, mert változtattak a jogszabályokon, így az én végzettségemre bár korábban adtak 5 év után jogosultságot, 4 évre rá azt mondta a kamara, hogy szorri mégsem.

Most kerültem 1 éve vidéki céghez, ahol 400-at közelíti a nettó, teljesen bejelentve, korrekt munkakörülményekkel, prémiummal, túlóra nélkül. Ha plusz feladat van, azt egyedi árajánlat alapján csinálom meg, így idén már kétszer volt millió felett a bevételem, igaz, akkor tényleg odatettem magam.


Más ágazatokban, villamos, gépész, valóban jobban megbecsülik a kezdő munkaerőt is, illetve tényleg jóval magasabbak a fizetések. Ahol lehetőség van pl multinál is elhelyezkedni (villamosmérnök), ott is felfelé húzza az átlagos béreket, mert ugye ezzel is több a lehetőség.


Viszont kivitelezésben meg rengetegen huggyá keresik magukat. Egy projektfelelős, aki adott esetben alvállakozókat is választhat, illetve irányíthatja őket, rengeteget kap tőlük vissza megfelelő választás esetén. Persze nem fizetésként. Na de a szakmának ez a része az, ami engem egyáltalán nem vonz pénz ide vagy oda, nekem ehhez nincs sem habitusom, sem arcom.


Összefoglalva, igen, vannak gáz részai a szakmának, lehet nálunk sokkal jobban keresni, de amúgy szerintem rengeteg élvezhető része van a tervezésnek, én élvezem szinte minden napját, és azért a szorgos munka meghozza a gyümölcsét.

2020. jan. 2. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!