Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Megéri Magyarországon kutatói...

I.B.T. kérdése:

Megéri Magyarországon kutatói állást vállalni kezdőként?

Figyelt kérdés

Frissen végeztem az egyetemen, néztem kutatói munkákat Magyarországon, azonban nem igazán fizetik meg. Legalábbis nem a kezdőket. Utánaérdeklődés után az jött le, hogy a legtöbb helyen (főleg államira gondolok) ritkán adják meg a több, mint 150.000 forintot. Tudnátok saját tapasztalatot írni?


(Félreértés ne essék, nem a pénz az amiatt elvégeztem a szakomat, azonban ahhoz , hogy beindítsam az életemet első munkahelynek olyat szeretnék, ahol többet fizetnek azért ennél. Ezért beadtam több magán/multicéghez ahol legalább 250-et ((plusz számos más juttatást)) adnak. Sajnos nincs olyan családi hátterem, ahonnan nagymértékű anyagi támogatást kaphatnék+mindenképp Budapesten ((a lakásárak/szobaárak egekben)) vagy környékén vállalnék állást.)



2020. jan. 8. 14:50
 1/10 A kérdező kommentje:

Még ennyit elfelejtettem:

Biológia témakörben végzetem MSc-n.

Főleg gyógyszercégekhez valamint valamilyen gyártó/ellenőrző feladatokkal foglalkozó vállalatokhoz jelentkeztem.

2020. jan. 8. 15:02
 2/10 anonim ***** válasza:
81%
Ha az éhenhalás a cél, akkor nagyon is megéri.
2020. jan. 8. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
90%

Nagy dilemma.

Nyilván szakmailag (pl. ha PhD-zni akarsz) jobb egy kutatóintézeti környezet. Nemzetközi kapcsolatokkal, külföldi utazási lehetőségekkel, támogató kollégákkal.

De anyagilag egyértelműen az ipari szféra a jobb. Gyógyszercégeknél is van kutatási részleg, nem tudom, mennyire lehet oda bekerülni abszolút kezdőként.

2020. jan. 8. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
90%

Dunát lehet rekeszteni a végzett, tapasztalt senior biológusokkal. Csak a mi álláshirdetésünkre 40-en jelentkeztek 1 hét alatt. Félig ipari állás amúgy.


PhD nélkül a kutatás szerintem teljesen esélytelen. Max asszisztensi pozíció, egeret almozni meg mintákat tologatni.


Ha kutatni akarsz akkor be kell vállalnod a PhD-t, és akkor adhat az adott intézet/kutatócsoport kiegészítést. Persze ehhez kell némi tapasztalat azért. Legalább éhen nem halsz és postdokként már sokkal jobb lehetőségeid lesznek. Akár itthon, akár külföldön is. A jó postdokokért elég nagy a verseny, nálunk 3 senior kutatót keresnek már egy ideje. Ismerősömék is... csak nincs egyszerűen jó alany.

2020. jan. 8. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
30%
Ha ilyen pályán szeretnél elhelyezkedni akkor a PhD-det mindenképp meg kell csináld. Egyrészt azért mert a kutatók (itt Magyarországon) nem az alapbérükből élnek jól hanem nyilván különböző OTKA, Lendület, Bolyai, de akár ERC, H2020 pályázatokból, ezekhez viszont feltétel a tudományos fokozat megléte. A másik pedig hogy az ipari fizetésekhez képest a 250ezer forint is borzasztóan karcsú, ez is azt mutatja hogy tudományos fokozat nélkül a legalapabb fizetést hajlandóak neked odaadni. Ne az legyen a cél, hogy 150 ezer helyett havi 250 keressél, hanem hogy 150 helyett havi 1.5-2 milliót!
2020. jan. 8. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
88%

Jah. Nyugat-Eu Research Fellow fizetés 5-6000 euró nettó.


A megélhetés is drágább de akkor is 1-2M HUF nettó külföldön is teljesen oké. Még ha 500 elmegy kajára meg albira.

2020. jan. 8. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha így kezdődik, hogy "megéri", akkor ez gazdasági kategória!
2020. jan. 8. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Nem jelentkeztem ebben a félévben phdra, lehet a következőre fogok. Későbbiekben kutatással akarok de most csak be akarom indítani az életem.

Plusz mikor közölve lett velünk, hogy minimum négy év még a phd én csak egyszerűen nem vállaltam be. Tudom, hogy ez nem hangzik valami jól.

2020. jan. 8. 21:55
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha kutató akarsz lenni és PhD-zni, akkor bizony alulról kell kezdened.


Sőt már MSc-n kellett volna elkezdeni, hogy ott vagy a laborban és megtapasztalod milyen is ez. Érdekel-e egyáltalán a dolog.


A kutatás csak és kizárólag akkor eredményes, ha ízig vérig beleadsz mindent és tényleg érdekel. Ez nem csak egy meló, hanem A Meló! ... és akkor tök mindegy mennyit keresel, mert tudod hogy bejársz, halad a project, alakul a publikáció (ami akár 4-5-6 év is lehet az első saját cikkednél), és az ott lesz a CV-dben feketén fehéren. Azzal már lehet aztán pályázgatni tényleg jó fizetésekkel állásokat, akár kutatásközeli iparban is. Ami kutatóknak nagyon is jó terület.


Szóval ha elmész iparba 1 évre akkor ez nem fog túl jót tenni a karrierednek, ha tényleg kutató akarsz lenni.


A minimum az hogy heti egy napot egy laborban kutatócsoportban eltöltesz és beépülsz a rendszerbe amíg nem PhD-zel. Onnan már alakulni fog a karrier...

2020. jan. 8. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Kezdőként tudományos kutatói-oktatói állást egyetemen érdemes vállalni, mert ott a legkönnyebb fejlődni, PhD-t szerezni, szakirányú továbbképzési diplomákat szerezni, nemzetközi kapcsolatokat építeni, konferenciákra eljutni, nemzetközi projektekben részt venni. Ez egy jó ugródeszka is lehet minden irányba, és jó ajánlólevél.


Egy kutató szinte sohasem csak az alapfizetéséből él, hanem kaphat pénzt projektekből, pályázatokból, megbízásos munkákból, oktatási feladatokért, szakértői feladatokért. Soknak van mellette kis szakértői cége, hogy számlaképes legyen, ha megkeresik akár kutatási, témájába eső szakfordítási, szaktanácsadási, lektorálási, tananyagfejlesztési vagy bármi más szakmai feladatokkal.

2020. jan. 10. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!